13.1.2017 otevřeno: 2636 x

Česká reprezentace odjíždí z Rakouska neporažena

Po včerejší výhře nad Rakouskem Češi zdolali také Švýcary. Po boji zvítězili 28:27 (14:11), když střelecky zářil především Leoš Petrovský, autor sedmi branek. Česká republika tak Rakousko opustí s jistotou konečného prvního místa na turnaji.

Bez ohledu na výsledek zítřejšího střetnutí Rakouska se Švýcarskem zná klání tří týmů, kterým unikla účast na MS 2017, v rakouském Maria Enzersdorfu svého vítěze. Po dnešním vítězství nad Švýcary se jím stala česká reprezentace, která zažila podobný duel jako včera proti domácím házenkářům. Svěřenci trenérů Kubeše a Filipa měli v první půli převahu, která ale nevyústila ve výraznější náskok a díky houževnatosti soupeře bylo o co hrát až do koncovky (dnes po řadě nevyžitých šancí první půle skončila českým vedením 14:11). Právě zde byl ale malý rozdíl. Zatímco včera si Češi náskok bezpečně hlídali, tak dnes jim mladý švýcarský celek ve finiši zápasů pořádně zatopil. Závěr zápasu se tak změnil v drama, v něm ale Češi vítězství uhájili. Švýcaři sice těsně před koncem překonali Adamíka, který pro dnešní duel doplnil českou sestavu a odchytal druhý poločas, a snížili na 26:27. Rozhodující a uklidňující branku však hned z následného útoku vsítil Škvařil. Švýcaři už jen korigovali sedmimetrovým hodem po čase a zítra se tak s domácím Rakouskem střetnou o konečnou druhou příčku. Češi slaví vítězství v turnaji.

S deseti brankami na turnaji byl nejlepším českým střelcem v Rakousku pivot Leoš Petrovský. Dnes jich Švýcarům vsítil sedm.

ČR - Švýcarsko 28:27 (14:11)
Sestava a branky ČR: Galia, Adamík– Bečvář 2, Babák 3, Stehlík, Linhart 1, Zdráhala 6, Motl 1, Vančo 1, Jurka 3, Sobol 1, Užek, Petrovský 7, Šlachta, Horák, Landa, Škvařil 3

Jan Filip, trenér ČR: „Dnes to bylo těžší než včera. První půle byla podobná té včerejší a stejně jako proti Rakousku mám za to, že jsme ji měli vyhrát výraznějším rozdílem. V druhém poločase jsme pak neměli takový náskok a především jsme dnes měli pár výpadků. Víme, že potřebujeme hrát ideálně 60 minut zápasu naši hru. Ta přináší výsledky, s ní jsme úspěšní. Ty pasáže, ve kterých se nám to nedaří, ty musíme minimalizovat. Zejména pro střetnutí s ještě kvalitnějšími týmy je to důležité a z tohoto pohledu nebyl druhý poločas ideální. Musím ale dnes pochválit soupeře, který hrál velice kvalitní házenou. Pro nás je vnitřně důležité, že jsme tyhle přípravná zápasy zvládli vyhrát a jsme především spokojení s tím, jak tým pracoval v celém tomto přípravném týdnu. Ukázal týmový duch, morálku, a to je pozitivní. Klíčové teď bude připravit se na Ukrajince.“

Pavel Horák, spojka ČR: „Řekl bych, že to byl velice slušný zápas v rychlém tempu. Švýcaři hráli s chutí a kvalitou, ukázali, že mají mladý tým, který umí hrát super házenou. Potrápili nás, ale místy jsme jim situaci ulehčili zbytečnými chybami, především v útoku. Ale dobře odbojováno do vítězství, nakonec jsme to urvali a to je cenné. Můžeme si z dneška, včerejška i předchozích tréninků vzít spoustu pozitivních impulsů do další spolupráce tady v národním mužstvu.“