22.1.2017 otevřeno: 1175 x

Mistrovství světa ve Francii se přehouplo do čtvrtfinálové fáze – bez Dánů či Němců

Již tři ze čtyř semifinalistů loňského olympijského turnaje v Riu je na probíhajícím MS mimo hru. Poláci nepostoupili ze skupiny, Dánové a Němci skončili v nedělním osmifinále. Osmifinále bylo konečnou i pro soupeře českých házenkářů v boji o EURO 2018.

Ve Francii do posledního týdne vstupuje házenkářský světový šampionát, jehož největšími favority jsou domácí reprezentanti, a kde český celek chybí po loňském vyřazení v barážových kláních od Makedonie (českou házenou tak na MS 2017 zastupují opět alespoň špičkoví sudí Horáček s Novotným). Makedonci, kteří jsou i aktuálními soupeři českých házenkářů v bojích o EURO 2018, prošli na turnaji ze skupiny, ale v osmifinále nestačili na Nory, kterým podlehli výrazně 24:34. Na Seveřany od počátku ztráceli, a přestože v polovině první půle smazali své manko a šli dokonce do vedení 9:8, utkání jasně vyznělo pro Norsko, které po loňském EURO zažívá další povedený turnaj. Ústřední postava Makedonců Kyril Lazarov je v čele pořadí střelců šampionátu z 50 vstřelenými góly a v základní skupině obsadili Makedonci třetí příčku za Slovinci a Španěly. Vítězně obstáli s africkými celky (Tuniskem a Angolou) a remizovali s Islandem (27:27), dalším z týmů "české" kvalifikační skupiny o EURO 2018. Také druhý ze soupeřů českých házenkářů v boji o příští vrcholnou akci, tedy Islanďané, skončili na mistrovství v osmifinále. Jako poslední postupující ze zmíněné Skupiny B totiž narazili na Francii. V zápase hraném na Stade Pierre Mauroy v Lille před návštěvou větší než 28 000 diváků předvedli velice důstojný výkon, na favority to ale nestačilo. Islanďané zatím suverénní Francouze překvapili v úvodu, kdy si vypracovali vedení 3:0 a 4:1. Domácí zápas otočili až v poslední desetiminutovce první půle, a i když si po přestávce vybudovali vedení 23:16, Island se nevzdal. Osm minut před koncem snížili Islanďané na rozdíl tří branek (25:22 pro Francii), ale postup si favorité pohlídali a v závěru náskok opět navýšili.

V Lille se sešlo na impozantně upraveném Stade Pierre Mauroy na semifinálové osmifinále FRA - ISL 28.010 diváků, což je největší návštěva v historii světových šampinoátů v moderní házené (handball o sedmi hráčích). Foto: www.francehandball2017.com.

Turnaj vedle dosud přesvědčivých výkonů Francie nebo Španělska přinesl také řadu překvapení. Omlazený celek Polska nepostoupil ani do vyřazovacích bojů, v nich pak hned v osmifinále skončili další dva semifinalisté LOH 2016 – zlaté Dánsko a bronzové Německo, kteří přitom zvítězili v pořadí svých základních skupin MS 2017. Němci včera podlehli 20:21 Kataru, který se o postup do boje o medaile utká se Slovinci, Dánové pak nestačili na Maďary. Ve vyrovnaném zápase v neprospěch olympijských vítězů rozhodla poslední pětiminutovka, do níž nastupovaly týmy za nerozhodného stavu 24:24. Dvě branky Czászára rozhodly o maďarské výhře 27:25. Němcům se pak podruhé v řadě stali na světových mistrovstvích osudní Katařané. Před dvěma lety je zdolali ve čtvrtfinále 28:26, včera pak už v osmifinále 21:20. Němci ztratili v zápase dvakrát čtyřbrankové vedení, nejprve 6:2, v druhé půli pak 17:13. Od sedmnácté branky ve 46. minutě ale vsítili pouhé tři zásahy a v závěru těsně podlehli celku, který postoupil do vyzařovací fáze až ze čtvrtého místa ve skupině, ale opět se mohl spolehnout na naturalizovaného brankáře Danijela Šariče (15 zákroků, úspěšnost 43%). Němcům nepomohl ani ještě brilantnější výkon Andrease Wolffa v brance, který v souboji gólmanů dokonce Šariče předčil (19 zákroků, úspěšnost 49%) - zejména kvůli častým technickým chybám. Těch udělali bezmála dvojnásobně více než jejich soupeř.

Němec Wolff se s šampionátem rozloučil s celkovou úctyhodnou úspěšností 43%, čemuž se zatím mohou vyrovnat pouze dva gólmani na turnaji, oba ze severských týmů, které pokračují dále. Vedle Nora Christensena je jedním z nich i švédský gólman s českými kořeny Andreas Palicka. Jeho tým do další fáze prošel díky nejsuverénnější výhře ze všech osmifinále – Švédové přejeli Bělorusy 41:22 (24:11)! Čtvrtfinále jsou na programu zítra, tedy v úterý 24. ledna 2017. Všechna je v českém prostředí vysílají kanály Sport1 a Sport2. Přehledy statistiky a aktuality naleznete na oficiálním webu mistrovství, sestřihy zápasů a zajímavosti naleznete také na facebookovém profilu MS 2017.