27.1.2017 otevřeno: 1078 x

Francie se v domácím finále utká o titul s Norskem

Světový šampionát házenkářů ve Francii může mít pro favorizovaný domácí výběr zlatou tečku. Posledním soupeřem doposud přesvědčivým Francouzům budou Norové. Dnešní vyhrocené semifinále Seveřanů proti Chorvatům řídili čeští sudí Horáček s Novotným.

V neděli 29. ledna vyvrcholí světový šampionát finálovým zápasem v pařížské AccorHotels Areně (někdejší hala Bercy) střetnutím Francouzů proti Norům. Zatímco Francie do finále prošla přesvědčivým způsobem přes Slovince (31:26), Norové si zopakovali po roce nervy drásající semifinále vrcholné akce, které pro ně na rozdíl od EURO 2016 mělo tentokrát šťastný konec, když Chorvaty udolali po prodloužení 28:25. Francie, která základní skupinu ovládla bez ztráty bodu (skóre 154:112), v osmifinále s Islandem dominovala 31:25 a v semifinále se Slovinskem rovněž 31:25, zažila nejkrušnější chvíle na trunaji ve čtvrtfinále proti Švédsku. Švédové vyhráli úvodní poločas 16:15 a vedení udržovali až do stavu 18:17. Když už se zdálo, že Francouzi získávají kontrolu nad utkáním, tak Švédové přišli ještě s jedním odporem a otočili na 25:24 (47. minuta). Koncovka už ale vyzněla pro Francii, kterou ve svém historicky prvním boji o zlato vyzvou v neděli Norové.

Klíčové zápasy MS 2017 hostí AccorHotels Arena, někdejší hala Bercy v Paříži.

Semifinále Norska s Chorvatskem se neslo v duchu pevných defenzív a skvělých výkonů brankářů. Norové se poprvé prosadili Myrholem až v 9. minutě (snižoval na 1:2), ale do druhého poločasu nastupovali za dvoubrankového vedení 12:10. Chorvatská taktika hry sedmi proti šesti v poli dokázala ale brzy po přestávce misky vah překlopit na stranu balkánského celku. Přispěla k tomu i špatná bilance Seveřanů při sedmimetrových hodech. Norové neproměnili své tři úvodní sedmimetrové hody a Chorvaté si vypracovali vedení 18:16. Jenže Norové se nevzdali, podpořeni Bergerudem v brance se jim deset minut před koncem podařil další obrat a po třech brankách v řadě vedli v 52. minutě 19:18. Chorvaté odpověděli dvěma zásahy křídel, když se prosadili jak zleva Štrlek, tak z trháku na pravé straně Horvath. Vedení udrželi i při oslabení okolo 55. minuty, kdy jej podržel skvěle chytající Ivan Pešič, budoucí spoluhráč Pavla Horáka z Brestu.

Na palubovce se pak drama projevilo jak některými technickými chybami, tak především nervy drásajícím finišem. Vyhrocená koncovka kladla velké nároky i na dvojici českých rozhodčích Václav Horáček – Jiří Novotný, kteří zápas nejvyšší důležitosti na vrcholné akci opět zvládli se ctí. Norům se podařilo v 60. minutě Sagosenem vyrovnat na 22:22, ale výhodu posledního útoku měli Chorvaté, kteří dohráli poslední akci do pivota na Musu, kterého stáhl O´Sulliven a čeští sudí neváhali odpískat sedmimetrový hod. Ten ale už po uplynutí základní hrací doby Bergerud lapil Horvathovi a prodlužovalo se. Za vedení 26:25 se v koncovce druhé pětiminutovky dostali do obdobné situace jako Chorvaté na konci základní hrací doby také Seveřané, kteří při přesilové hře přes pivota Myrhola vybojovali sedmičku. Tu ale na počátku 70. minuty na rozdíl od Horvatha přetavil v branku Tonnesen. Sám Myrhol pak pečetil postup Norů 28. brankou. Seveřané se tak po loňském smolném semifinále s Německem na EURO 2016 dočkali, a po dramatu proti Chorvatům pronikli do vytouženého finále, které pro norskou mužskou házenou znamená jistotu zisku prvního cenného kovu z evropských nebo světových šampionátů. O zlato se utkají, jak již bylo řečeno, v neděli s domácí Francií, Chorvaté se již zítra střetnou o bronz se Slovinci.

Vyhrocený důležitý duel za sebou mají v případě semifinále Norska s Chorvatskem Jiří Novotný a Václav Horáček, kteří se na další vrcholné akci dočkali nominace na klíčové duely turnaje.