30.1.2017 otevřeno: 847 x

Na házenkářském světovém trůně se udrželi Francouzi

Suverénní jízdu za obhajobou titulu mistrů světa včera před domácím diváky zakončili Francouzi, kteří ve finále s MS 2017 s přehledem zdolali Norsko 33:26 (18:17). Bronz v sobotním dramatu proti Chorvatsku vybojovali Slovinci.

Po šesté v historii se světovými házenkářskými šampióny stali Francouzi a po páté u toho byl legendární gólman Thierry Omeyer. Ten také včerejší finále proti Norsku začal v brance, ale hlavní postavou střetnutí byl jeho náhradník a brankář Montpelier Vincent Gerard. Právě jeho příchod byl klíčový pro obrat v duelu, který se zpočátku nevyvíjel podle představ favoritů. Norové zlobili především díky spojkám Hansenovi s Tonnesenem a po čtvrthodině hry vedli 10:7, a právě v ten okamžik kouč Dinart provedl výměnu ve francouzské brance. Norové sice udržovali tříbrankové vedení až do 25. minuty, kdy na 16:13 zvyšoval Myrhol, ale pak začal drtivý tlak domácích, kteří do šaten odcházeli za vedení 18:17. A tlak neustal ani po přestávce, čehož výsledkem bylo rychlé navýšení vedení na pět branek (37. minuta, Porte, 23:18). Norové se k poslednímu odporu vzepjali čtvrthodiny před koncem, ale dokázali snížit jen na rozdíl tří branek. Víc jim Gerard svým výborným výkonem nedovolil. Francouzi pak koncovku zápasu kontrolovali a slavili zisk čtvrtého titulu z posledních pěti světových šampionátů. Nejlepším střelcem finále byl Nikola Karabatič, který byl také vyhlášen neužitečnějším hráčem turnaje.

Francouzi v domácím prostředí zaslouženě obhájili světový primát - na turnaji neztratili ani bod. Stejnou bilanci měli přesně před 50 lety také reprezentanti ČSSR, kteří na MS 1967 vybojovali historické zlato. Foto: Facebook

Bronz v sobotu vybojovali Slovinci, kteří dokázali ve druhém poločase zvrátit zápas proti Chorvatům. Dlouho to vypadalo, že Chorvaté po nevyužité šanci na postup do finále kráčí alespoň k útěše v podobě konečného třetího místa. Ale mezi prsty jim nakonec proti s entuziasmem hrajícím Slovincům unikly i bronzové medaile. Slovinci totiž v závěru smazali poločasové manko 13:18, které dokonce ve 40. minutě narostlo až na 16:24! Svěřenci Veselina Vujoviče se v posledních dvaceti minutách vzepjali k fantastickému výkonu a Chorvaté vypadli z role. V koncovce Slovinci vyrovnali na 29:29 a dvěma nebojácně dotaženými druhými vlnami po rychlém přechodu zvrátili vedení na svou stranu. To uhájili v poslední minutě, když svému soupeři nedovolili ani zakončit útok střelou na branku.

Norové dosáhli přes finálovou porážku na historický úspěch mužské norské házené (radost po úspěšném semifinále proti Chorvatsku). Foto: Facebook

Prezidentský pohár, který je určen pro tým, který prošel nejúspěšněji kláním celků, jimž uniklo osmifinále, získali Poláci. Ti v souboji o konečnou 17. příčku porazili Argentince poměrem 24:22, přestože ještě 13 minut před koncem prohrávali 17:22. Do All stars teamu turnaje se paradoxně nevešel MVP šampionátu, zmiňovaný Nikola Karabatič. Nejvíce zástupců mají v ideální sestavě Norové, konkrétně tři (spojku Sagosena, křídelníka Björnsena a pivota Myrhola), mistrovskou Francii v ideální sestavě zastupují pravá spojka Remili a brankář Gerard. Do All stars výběru se vešli i Švéd Tollbring a Chorvat Duvnjak. Nejlepším střelcem mistrovství se stal s 50 brankami Makedonec Kyril Lazarov.