18.3.2017 otevřeno: 3045 x

České naděje na postup jsou pryč, juniorské EURO bude bez české účasti

Svěřenkyně Ondřeje Václavka podlehly ve druhém utkání kvalifikačního turnaje v Hodoníně Srbkám 21:31 (9:13). Postup si už po druhém dni zajistilo společně se Srbskem Švédsko, které po boji zdolalo Rakušanky a má stejně jako dnešní soupeřky českého týmu po dvou dnech 4 body.

Sobotní program kvalifikačního turnaje o postup na EURO 2017 hráček do 19 let rozhodl o dvojici postupujících týmů. V prvním utkání Švédky jen s velkými obtížemi naplnily roli favoritek proti bojujícím Rakušankám. Rychle vedli až o 4 branky, ale do poločasu se jejich soupeřky dotáhly na rozdíl jediného gólu. Po poločase pokračovala přetlačovaná, která vyvrcholila v poslední minutě. Rakušanky nejprve patnáct vteřin před koncem vyrovnaly na 23:23, ale Švédky si vzaly time-out a akcí dohranou do pravého křídla rozhodly tři vteřiny před koncem o konečné výhře 24:23 (12:11).

Až překvpaivě těsný byl souboj Švédek s Rakušankami. Seveřanky ale nakonec vyválčily dva body, které znamenají v součtu s výhrou Srbek nad českým týmem postup Švédska.

Ve druhém utkání dne chtěly Češky vybojovat dva body, které by je přiblížily postupu na šampionát. Jenže Srbky byly rázně proti, po dvaceti minutách hry se začaly stále více vypořádávat s českou obranou 0-6, která se snažila o kompaktní projev. V úvodu držela české naděje Jana Vašulková v brance, jejíž úspěšnost se až do posledních minut před přestávkou pohybovala nad úrovní 50%. Jenže závěr prvního poločasu našim hráčkám nevyšel, stejně jako včera měly problém s produktivitou a závěr první půle se jim nepovedl ani v defenzívě, což ještě podtrhla Srbkami proměněná devítka "po čase", která upravila poločasové skóre na 13:9 pro české soupeřky.

Jana Vašulková dlohou držela české naděje, v závěru první půle ani ona nezabránila nástupu Srbek.

Úvod druhé půle se odvíjel bohužel také podle představ našich soupeřek. Ty s přehledem hlídaly svůj výrazný náskok, i když do závěrečné desetiminutovky vstupovali svěřenkyně Ondřeje Václavka s pětibrankovou ztrátou a stále jistou nadějí na zvrat. Jenže v koncovce se nedařilo české obraně získávat míče a s pokračujícím časem Češky rezignovaly. Takticky skvěle vyspělé Srbky zcela s přehledem navýšily skóre až na 31:21 a mohly společně se Seveřankami slavit postup. Češky se zítra od 13.15 hod. utkají o třetí nepostupové místo s Rakouskem, od 11.00 hod. svede boj o konečnou první příčku v turnaji. Obě utkání budou opět vysílána na portále TVCOM.cz.

Ondřej Václavek, trenér juniorské reprezentace ČR: „Teď přímo po utkání se vše moc těžko hodnotí, jsme moc zklamaní a smutní. Po přípravě jsme věřili, že můžeme o postup bojovat, věděli jsme, že dnes to bude klíčové, ale stejně jako včera nám chyběla produktivita v útoku. Dnes se k tomu přidala i slabší obrana, ale byl to už důsledek určité psychické deky, která na celý tým padla, když jsme i dnes měli problém skórovat a poločas zakončili s výraznější ztrátou.“

Sára Kovářová, nejlepší česká hráčka utkání, autorka 6 branek: „Dnes to bylo zcela jiné než včera. Chyběla nám bojovnost. Jsme moc zklamané, protože jsme chtěli právě bojovat, ukázat, že na to máme. Na hřišti to ale od prvních minut vypadalo jinak. Cena pro nejlepší hráčku zápasu v takových chvílích nemá žádnou cenu.“

Výsledky 2. dne kvalifikace o W19 EURO 2017, Hodonín (CZE)

Švédsko - Rakousko 24:23 (12:11)

ČR - Srbsko 21:31 (9:13)
Sestava a branky ČeskaVašulková, Sedláková, Preslová - Baumbachová 4, Svobodová 1, Soldánová, Galušková 3, Novotná, Kovářová 6, Jungová, Polášková 5, Brožová 2, Kalinová, Večeřová, Konečná, Ševčíková.

Sedmimetrové hody: 2/2 – 3/3. Vyloučení: 4 - 5. RozhodčíBraseth, Sundet (NOR).