19.3.2017 otevřeno: 1651 x

Po remíze s Rakušankami Češky na domácí kvalifikaci čtvrté

V posledním utkání kvalifikace o postup na juniorské Mistrovství Evropy házenkářek remizovaly české hráčky s Rakouskem 26:26 (15:14) a v tabulce své dnešní soupeřky nepředskočily. Na EURO z Hodonína postupují Švédky a Srbky.

Poslední hrací den kvalifikačního turnaje o postup na W19 EURO 2017 přinesl nejprve drtivé vítězství Švédek v souboji dvou postupujících týmů, když Seveřanky od prvních minut jasně přehrávaly své srbské soupeřky a na závěr remízu domácího českého výběru s Rakouskem. Švédsko na šampionát postoupilo z první příčky, druhé skončily Srbky, Češky se za Rakušankami umístily až čtvrté.

Veronika Galušková v individuálním průniku, kterým zajistila konečnou dělbu bodů v zápase ČR - Rakousko. Foto: M. Presl

Do svého posledního utkání přitom vstoupily svěřenkyně Ondřeje Václavka aktivně, zaskočily Rakušanky změnou očekávaného obranného systému 0-6 a především se prezentovaly výrazně produktivnější hrou v útočné fázi, než tomu bylo v přechozích dvou zápasech, v nichž vstřelily pouze 34 branek. Po třinácti minutách hry vedly 10:4 a šestibrankový náskok si držely ještě po brance Kovářové v 16. minutě (12:6). Následný devítiminutový brankový půst českého týmu ale znamenal snížení Rakušanek až na 12:11. První snahu Rakušanek o vyrovnání ale český celek, jehož hru v polovině první půle ovlivnilo i zranění Galuškové, která dnes od první minuty nastoupila vedle spojky Kovářové na pravém křídle, ještě odrazil a odskočil rychle na 15:11. Jenže závěr poločasu vyzněl opět pro Rakousko, které snížilo na poločasových 14:15 a po pauze vyrovnalo na 16:16. Oba týmy se následně střídaly v těsném vedení, ale nástup do poslední desetiminutovky vyzněl jasně pro Rakousko, které v prvním utkání bylo blízko bodům se Srbskem (prohra 24:26) a včera ještě tři vteřiny před koncem drželo senzační remízu proti Švédsku (nakonec prohra 23:24). Jejich nejlepší střelkyně Ivancoková v 55. minutě upravila ze sedmimetrového hodu na 26:23 pro Rakousko a zdálo se, že české juniorky se s kvalifikací rozloučí s třemi prohrami na kontě. Dvě branky Kovářové a individuální akce Galuškové, která se objevila v závěru zpátky na palubovce, znamenaly konečnou dělbu bodů po výsledku 26:26.

Nejlepší českou hráčkou v posledním zápase kvalifikace byla vyhlášena odchovankyně bohunického Tatranu, snažící se prosadit v kádru interligové Poruby, Silvie Polášková. Foto: M. Presl

Češky ještě mohly dokonce strhnout vítězství na svou stranu, pro svůj poslední útok zvolily hru bez brankářky v sedmi proti šesti a čtvrt minuty před koncem si vypracovaly šanci na brankovišti, ale porubská pivotmanka Konečnou, hrající celý turnaj se sebezapřením a problémy s krční páteří, rakouská brankářka vychytala. Po remíze končí Češky díky horšímu skóre na čtvrté příčce, Rakušanky třetí. Druhou příčku obsadilo Srbsko, které postoupilo na vrcholnou akci sezóny stejně jako házenkářsky nejvyspělejší tým Švédska.

Ondřej Václavek, trenér juniorské reprezentace ČR: „Bylo to utkání dvou zklamaných celků, které se chtěly ve vzájemném zápase utkat o postup a bod v něm získaný je jen slabou útěchou po včerejší klíčové porážce. Chtěli jsme to tady zakončit vítězstvím a dnešní zápas byl myslím z naší strany mnohem lépe odbojovaný, vstoupili jsme do něj koncentrovaně, důrazně v obraně i v útoku, po zranění Veroniky Galuškové a rotaci sestavy se náš tlak pozastavil, pak jsme se dokonce dostali v koncovce do ztráty tří branek, také kvůli klesající úspěšnosti střelby a neproměňování šancí. Bojovností jsme získali alespoň bod, ale jak jsem řekl, je to jen slabá útěcha.“

Silvie Polášková, nejlepší česká hráčka utkání, autorka 4 branek: „Cítili jsme a cítíme velké zklamání, že nám včerejšek zhatil plány postoupit a chtěli jsme zvítězit aspoň dnes. Začali jsme dobře, ale přišlo polevení, především v obraně, pak jsme začali rychle ztrácet míče v útoku a nepřesně střílet. Těší mě ale, i díky divákům, co se nám za námi přijeli, že jsme zápas nakonec alespoň zremizovali.“

Výsledky 3. dne kvalifikace o W19 EURO 2017, Hodonín (CZE)

Srbsko - Švédsko 17:28 (8:15)

ČR - Rakousko 26:26 (15:14)
Sestava a branky ČeskaVašulková, Sedláková, Preslová - Baumbachová 2, Svobodová 2, Soldánová, Galušková 4, Novotná, Kovářová 8, Jungová 1, Polášková 4, Brožová, Kalinová, Večeřová, Konečná 1, Ševčíková 4.

Sedmimetrové hody: 3/2 – 5/4. Vyloučení: 7 - 4. RozhodčíBraseth, Sundet (NOR).