10.6.2017 otevřeno: 1327 x

České házenkářky přetlačily v Mostě Turecko 29:25

Dva raketové vstupy do každého z poločasů, avšak dalších padesát protrápených minut. České házenkářky dotlačily dramatický souboj s Tureckem do vítězného konce, za nevydařený výkon si však vyloužily pokárání trenéra. "Musíme si sáhnout do svědomí, tohle v Turecku stačit nebude," zní po zápase kriticky z českého tábora. Odveta barážového utkání je na programu 15. června v 19 hodin v Ankaře. DOPLNĚNA FOTOGALERIE.

Baráž kvalifikace o postup na MS 2017: Česká republika – Turecko 29:25 (15:15)

Úvod zápasu patřil českému týmu. Skóre otevřela Michaela Hrbková trefou ze sedmičky. Chytla se i brankářka Satrapová, stejně jako zbytek obrany. Turkyně si nevěděly rady, chybovaly a český tým rychle nasázel do jejich sítě další čtyři trefy, když českou ofenzívu vedla právě Hrbková. Rychle to tak bylo 5:1, pak ale Turkyně český výběr trochu přibrzdily. Třemi góly stáhly ztrátu na 4:5 a český náskok téměř smazaly. Pokoušela se prosadit Kordovská, její dvě střely ale ztroskotaly na turecké brankářce. Po faulu na mladou českou střelkyni pak ale sudí rozhodli o tureckém oslabení a Češky měly šanci znovu zvýšit svůj náskok. Bohužel toho využily jen minimálně, pouze ze sedmičky znovu skórovala Hrbková (6:4). A to se ukázalo jako velká promarněná šance. Turkyně zpevnily obranu a ve 12. minutě Ozelová vyrovnávala na 6:6. Český prapor pak pozvedla znovu Hrbková, Turkyně ale cítily šanci, opět vyrovnaly a dokonce se ujaly vedení 8:7 v 16. minutě.

Český náskok z úvodu zápasu byl ten tam. Na to trenér Bašný zareagoval oddechovým časem, ve kterém rozdal instrukce hlavně pro zagresivnění obrany. Ani to ale Češky nenakoplo. Ve 20. minutě to bylo už 10:7 pro Turkyně a až po dlouhých pěti minutách se prosadila až Marčíková. Českou obranu trápila pivotka Akgünová, další korekce se pak podařily až křídelnicím Malé a Knedlíkové a české manko se tak smrsklo na jednou branku 10:11. Turkyně ale na české góly rychle odpovídaly. Satrapovou v brance tak v závěru poločasu nahradila Müllnerová a na druhé straně dvakrát trestala faul na svou osobu znovu Hrbková, nejlepší střelkyně českého týmu v zápase. Češky na soupeřky stále ztrácely jednu branku. Turkyně byly při chuti, cítily šanci a držely se ve vedení. Na konci poločasu se však do střeleckého zápisu konečně uvedla i Jeřábková a turecké brankové hody přibrzdila dvěma zákroky Müllnerová. Dvě a půl minuty před přestávkou Knedlíková vyrovnala, Adiyamanová ale z nařízené sedmičky znovu vrátila vedení na stranu Turecka. V závěrečných vteřinách poločasu ale přece jen Jeřábková důležitou trefou srovnala poločasové skóre na stavu 15:15.

Snad poučeny z chyb prvního poločasu vstoupily Češky do druhé půle skvěle. Po zákroku Müllnerové z rychlého brejku skórovala Šetelíková, hned na to Jeřábková a rychle to tak bylo 17:15. Müllnerová před domácím publikem držela tým nad vodou, z jejích zákroků těžila znovu Jeřábková. Po vyloučení Akgünové se znovu po dohrávce do pivota prosadila Šetelíková a Češky tak držely náskok 19:15. Pak ale v oslabení Turkyně předvedly dvě kvalitní kombinace a korigovaly na 19:17. Ve 36. minutě za stavu 20:18 pak došlo k prvnímu vyloučení na české straně a Turkyně tak podobně jako v první půli zbrzdily český raketový nástup. Ozelová znovu stáhla český náskok na jedinou branku a Češky byl znovu pod tlakem. Svou sedmou sedmičku v utkání pak neproměnila Hrbková a Turkyně šlapaly českému výběru na paty. Trenér Turecka si za stavu 21:20 vyžádal oddechový čas, koučBašný nabádal své svěřenkyně k trpělivosti v útoku.

Proti sedmičce z ruky Adyiamanové se postavila brankářka Kudláčková, ani ta ale nezabránila tureckému vyrovnání na 21:21. Napravila to pak střelou z dálky Marčíková, Müllnerová přispěchala s důležitým obranným zákrokem, pak ale přišlo několik nevyužitých šancí českého týmu, neproměněná sedmička Jeřábkové a hrdinkou začátku poslední patnáctiminutovky byla rázem turecká brankářka Özelová.

Češky pak ale jakoby někdo polil živou vodou. Čtyři rychlé branky z raketových protiútoků, prosadily se Malá s Adámkovou a rázem to vypadalo veseleji. Na ukazateli skóre svítilo 27:23 pět minut před koncem, když tápající Turkyně vychytala Müllnerová. Turecké házenkářky znovu dotíraly, Marčíková ale udržovala pro české barvy alespoň tříbrankový odstup (28:25). Dvě minuty před koncem se šly Turkyně znovu poradit a zápas spěl do dramatické koncovky. Technická střela Veroniky Malé nenašla svůj cíl a závěrečnou minutu utkání tak měly Češky strávit v obraně. Ta ubránila tureckou kombinaci, z rychlého brejku pak závěrečnou trefou uzavřela skóre utkání Hrbková. Poslední pokus Tureckého týmu nakonec lapila Müllnerová a Češky tak do Turecka vezou čtyřbrankový náskok po výhře 29:25.

Nejvíce branek Česka: Hrbková 11/6, Jeřábková 6, Malá 3, Marčíková 3, Šetelíková 2.
Nejvíce branek Turecka: Ozel 6, Iskit 5, Akgun 4.
Rozhodčí: Antič, Jakovljevič (SRB). Vyloučení: 1:3. Sedmimetrové hody: 6/9 - 2/2.

Sestava týmu České republiky: Müllnerová, Kudláčková, Satrapová - Knedlíková, Ryšánková, Růčková, Kutlvašrová, Kordovská, Adámková, Marčíková, Šetelíková, Zachová, Jeřábková, Malá.

Jan Bašný, trenér českého týmu: „Těžko se takový zápas hodnotí. Jsem velmi nespokojený s přístupem hráček v prvním poločase i s jejich výkonem. Tento výkon není hoden kvalifikace na šampionát. Neproměněné šance, vymýšlení v nevhodných situacích, špatná obrana, špatná komunikace mezi hráčkami. Turkyně nás přehrávaly kombinacemi, o kterých jsme věděli, že je hrají. Snad bych řekl, že si náskok těch čtyř branek ani nezasloužíme. V házené čtyři góly nejsou nic, v Turecku to bude hodně těžké a s takovou hrou ještě víc.“

Markéta Jeřábková, autorka šesti branek v utkání: „Nedivím se trenérovi, že byl nespokojený. To, co jsme tady předvedly, v Turecku stačit nebude. Dostat doma pětadvacet branek, když bojujeme o MS, není dobré. V soubojích jedna na jednu s brankářkou jsme v útoku selhaly. Na to, kolik jsme měly šancí, je naše skóre špatné. Turkyně nás nezaskočily, měly bychom se zamyslet samy nad sebou. Bylo to našimi chybami. Vzhledem k tomu, že se to tahalo o těsné skóre, nejsou čtyři branky špatné, ale chtěly jsme uhrát lepší výsledek. V Turecku to bude velmi těžké.“

Michaela Hrbková, nejlepší střelkyně českého týmu: „Musíme se hodně rychle vzpamatovat. Čtyři góly jsou strašně málo. Musíme si všechny sáhnout do svědomí, byl to jeden velký chaos a můžeme být rády, že jsme to zvládly o čtyři branky. Přizpůsobily jsme se soupeři, uspaly nás. Do Turecka pojedeme s respektem. Něco hrát umí a my musíme zabrat, pokud na šampionát chceme. Čtyři branky není moc, ale přece jenom ony musí dotahovat.“