11.6.2017 otevřeno: 1059 x

Souhrn prvních zápasů kvalifikačního play-off o ženské MS 2017

Na šampionát má po prvních duelech baráže o MS 2017 namířena většina favoritek, některé se ale na výhry řádně nadřeli a Španělky dokonce na Ukrajině neudržely výrazné vedení. Největší obrat předvedly Černohorky proti Běloruskám.

Vedle série mezi českými házenkářkami a Turkyněmi probíhá dalších osm barážových klání o postup na vrcholnou akci ženské házené příští sezóny, MS v Německu. Na té mají start jistý vedle pořadatelské země také Norsko, z pozice obhájce titulu, a díky umístění na prosincovém EURO 2016 také Dánsko, Nizozemsko a Francie. Po úvodních zápasech kvalifikačního play-off jsou účasti na mundialu blízko také Rusky, Maďarky, Švédky nebo Slovinky.

Švédkám přímý postup na MS 2017 na domácím mistrovství Evropy unikl, ale v kvalifikační sérii proti Makedonii udělaly hned na úvod důležitý krok pro postup do Německa. Přesvědčivě na půdě balkánských soupeřek zvítězily 31:20 a před odvetou v Ystadu mohou být klidné. Obdobně přesvědčivě si před domácí odvetou počínaly i Srbky, které v souboji dvou týmy, které spojoval společně s Češkami kvalifikační osud i v případě EURO 2016, přesvědčivě dominovaly v Itálii, odkud si přivezly výhru 23:33 (11:16). Z výrazného vítězství před domácími fanoušky se pak radovaly Rusky a Maďarky. Rusko v Astrachani před 6 000 diváky deklasovalo čtvrtý celek posledního světového šampionátu, Polsko. Polky se držely až do druhé půle na dostřel jediné branky, ale do odvety ruské olympijské vítězky nastoupí s náskokem branek jedenácti (31:20). Maďarky si pak poradily se Slovenskem, když se svěřenkyně kouče Dušana Poloze držely v Debrecínu favoritek pouze do stavu 10:8 pro domácí. Pak Maďarky ve fázi okolo přestávky osmi brankami v řadě odskočily na desetibrankový rozdíl a po výsledku 28:19 (14:8) jsou také jednou nohou na šampionátu.

Výsledkový přehled play-off fáze kvalifikace o žensko MS 2017 ZDE

To se dá říci také o Slovinkách, které v Osijeku zaskočily domácí Chorvatky. Těm uštědřily porážku 23:28 (10:15), když těžily už z dobrého nástupu do utkání. Ten měly výborný i favorizované Španělky na Ukrajině, ale na rozdíl Chorvatek dokázal ukrajinský výběr náskok soupeřek stáhnout. Po poločase vedly Španělky 16:10 a přes konečnou remízu 24:24 budou v domácí odvetě favoritkami. Odpor Ukrajinek ale nebyl tím největším obratem v rámci první fáze play-off kvalifikace o MS 2017 – Černohorky totiž v druhém poločase domácího zápasu proti Bělorusku dokázaly vyhrát o deset branek, otočit úplně nepříznivý stav, a přestože první poločas prohrály s Běloruskami 12:14 a do rozhodujícího vedení se dostaly až v 39. minutě, do odvety v Bělorusku povezou více než slibný náskok sedmi branek (33:26). Síly v druhém poločase musely napnout i Rumunky, které si do odvety v Rakousku povezou pětibrankový náskok po výhře 34:29 (17:16).