14.6.2017 otevřeno: 1643 x

Češi v červeném brněnském pekle přestříleli Island

Čeští házenkáři zvítězili v domácím utkáním nad výběrem Islandu 27:24. Výrazně tak podpořili své šance na postup na mistrovství Evropy 2018. Hrdinou zápasu se stal Tomáš Babák, autor osmi branek v zápase.

Utkání mezi Českou republikou a Isladem v Brně odstartovalo loučení. Loučení s českým reprezentantem a dlouholetou gólmanskou jedničkou Petrem Štochlem. Pak už se ale ostře vyběhlo na palubovku a skóre otevřel pro české barvy Tomáš Babák hrající své padesáté reprezentační utkání. Rychle sice odpověděl Palmarsson, hned na to v brankové smršti rozezvučel halu Leoš Petrovský a pak podržel tým několika zákroky Galia. Další trefu do českého zápisu přidal Babák a ve 4. minutě to tak bylo 3:1. Technické chyby v české rozehrávce využil Sigurdsson a korigoval tak v 5. minutě na 2:3. Stehlík sice vrátil Čechům dvoubrankový náskok, vzápětí si šel na dvě minuty odpočinou Landa, i pak ale oslabená česká obrana dlouho soupeři vzdorovala. Neubránila se až v samém závěru islandské přesilovky, kdy míč za Galiova záda protlačil Karason (4:3).

Červenou brněnskou halu zvedl ze sedaček znovu Stehlík ve 13. minutě, tedy po osmi minutách českého brankového půstu. V tu chvíli se na hřišti objevil i „žolík“ v českém dresu - vůbec poprvé talentovaný Stanislav Kašpárek. Jeho střela svůj cíl nenašla, úspěšnější byl pivot Šlachta a Češi vedli na konci první patnáctiminutovky 6:3.

I v následujících minutách se pak často radovali čeští fanoušci v hale. Po dalších trefách Šlachty, Babáka, Stehlíka a Hrstky si Češi udržovali čtyřbrankové vedení. Stehlík, jeden ze střeleckých hrdinů úvodního poločasu, pak český náskok zvýšil ve 24. minutě dokonce na pět tref a Islanďané jen těžko hledali recept na výborného Galiu. Ten inkasoval zásah do obličeje při střeleckém pokusu islandského křídelníka, i pak ale zůstal v brance. Na druhé straně se ale povedenými zákroky blýskl i Edvardsson, který vystřídal v islandské síti Gústavssona a pomohl tak svému týmu k mírně korekci pětibrankového manka na tři trefy 8:11 po trefě Sigurdssona. Česká lavička se šla poradit. Po time-outu přispěchal s důležitou trefou Babák, Island se ale držel ve tříbrankovém dostřelu. Stehlík pak nepolevoval v tlaku, na druhé straně to jistil Galia a Češi si bojovným výkonem hlídali odstup, proti jeho navýšení ale opakovaně vystoupil Edvardsson. Přesto měl český náskok o poločase pětibrankový rozměr 14:9.

Takové vedení si Češi udržovali i po návratu ze šaten. Úvodní český gól vstřelil Petrovský, následné dvě sedmičky proměnili Sigurdsson s Hrstkou. Další minuty byly soubojem Petrovského, Jurky a Babáka s islandskou raketou Sigurdssonem, Češi ale drželi pětibrankový náskok a islandská lavička brala oddechový čas. A český tým se dostal pod tlak. Přestože se trefili Horák, Šlachta i Bečvář, na Čechy pak padla deka a trenéři se snažili dostat svůj tým znovu do varu. Skvěle rozehrané utkání si Češi nesměli prohrát. Islanďané tým prostřídali a osm minut před koncem utkání Sigurdsson ze sedmičky korigoval na 20:23. Islanďané ovládli pak i úvod závěrečné desetiminutovky utkání. V 54. minutě Elisson z rychlého útoku dotáhl svůj tým na rozdíl jediné trefy 22:23. Český tým přišel o sympatický pětibrankový náskok a po poradě poslali trenéři na hřiště Kašpárka s Horákem. Zkušený Pavel Horák dotlačil míč do islandské sítě, do prázdné branky pak ale rychle zakončil Edvardsson.

Babák ale znovu pozvedl český výkon, přesnou trefou připsal Čechům zpět alespoň dvoubrankový náskok, Palmarssonův pokus pak veledůležitým zákrokem zlikvidoval Mrkva a Češi měli šanci znovu navýšit své vedení. A tu využil Leoš Petrovský, který z těžké pozice vsítil klíčovou šestadvacátou brankou a Islanďané opět brali time-out. Češi se tak znovu zvedli, do konce ale ještě zbývaly dvě dlouhé minuty. V 59. minutě vybojovali islandští kanonýři důležitý sedmimetrový hod a Sigurdsson se znovu nemýlil. České vítězství ale nehodlal pustit z rukou Babák. Závěrečnou trefou pojistil české vítězství na stavu 27:24 a podtrhl tak postupové šance českého výběru v bojích o ME 2018.

Sestava a branky Česka: Mrkva, Galia – Hrstka 2, Bečvář 1, Jurka 1, Motl, Sobol 1, Horák 3, Stehlík 4, Babák 8, Petrovský 4, Škvařil, Hanisch, Kašpárek, Šlachta 3, Landa.

Nejvíce branek Islandu: Sigurdsson 9, Smarson 3, Palmarsson 3.

Rozhodčí: Vaidas, Mindaugas (LTU). Sedmimetrové hody: 1/1 – 5/5. Vyloučení: 4:1. Diváků: 2 200.

Kvalifikační zápas o postup na mistrovství Evropy proběhl pod záštitou primátora statutárního města Brna pana Ing. Petra Vokřála