15.6.2017 otevřeno: 1456 x

České házenkářky porazily Turecko a slaví postup na mistrovství světa!

Je to tam! České házenkářky po nepřesvědčivém výkonu v prvním zápase proti tureckému výběru v Mostě zcela ovládly druhý poločas odvetného zápasu se stejným soupeřem v Ankaře a po vítězství 31:23 slaví postup na MS 2017 v Německu! "Je to pro nás zasloužená výhra a zasloužený postup!" raduje se trenér Jan Bašný

České házenkářky odjížděly do Turecka se čtyřbrankovým náskokem z domácího utkání, zdaleka nic ale nebylo rozhodnuto. Český a turecký tým se naopak v Ankaře v úvodu zápasu přetahovaly o vedení, a přestože se Češky soupeři dokázaly už v první půli opakovaně vzdálit na rozdíl dvou branek, když skórovaly hlavně Jeřábková s Knedlíkovou. Před přestávkou ale překlopily vedení na svou stranu turecké házenkářky a do šaten si nesly právě domácí těsné jednobrankové vedení.

Ve druhé půli ale bylo vše jinak a ovládly ji házenkářky z Česka. Ve 36. minutě se Češky chopily minimálního vedení, Turkyně ale dotahovaly (18:17). O dvě minuty později ale po trefách Malé a Růčkové český tým konečně vybojoval náskok dvoubrankový, ve 40. minutě to po trefě Jeřábkové bylo už o tři 18:21 a česká kanonýrka dostala osobní strážkyni. I v takovém případě si ale Češky s tureckou obranou poradily, když dvaadvacátou branku do českého zápisu přidala Hrbková. Turkyně skórovaly po pětiminutové odmlce až ze sedmičky ve 43. minutě, hned na to ale znovu českému vedení vrátila čtyřbrankový rozměr Hrbková. Když navíc ve 45. minutě Růčková proměnila sedmimetrové hod, slavila s českou lavičkou pětibrankový náskok hlasitě v Ankaře i skupina českých fanoušků.

To turecký fanklub utichnul. Turkyně ale využily českého oslabení po vyloučení Knedlíkové a dvěma sedmičkami snížily české vedení na rozdíl dvou tref. Pak to ale zase na sebe vzala Malá, v rychlém sledu po ní skórovaly i Růčková s Hrbkovou a výraznější český náskok byl deset minut před koncem zápasu zpět (23:27).

A o vítězství se už Češky připravit nenechaly. V závěrečných minutách naopak navyšovaly svůj náskok až na konečný 31:23. Slaví tak postup na mistrovství světa 2017, které se uskuteční na sklonku roku v Německu.

Turecko – Česká republika 23:31 (15:14)

Nejvíce branek Turecka: Yilmaz B. 6, Adiyman 4, Yilmaz Y. 3.
Sestava a branky Česka: Satrapová, Kudláčková 1, Müllnerová - Malá 8, Hrbková 7, Jeřábková 5, Kendlíková 3, Ryšánková, Konečná, Salčáková, Růčková 4, Kutlvašrová, Kordovská, Adámková 2, Marčíková, Šetelíková 1.
Sedmimetrové hody: 4/4 - 3/3. Vyloučení: 2:2.

Výsledek prvního zápasu Česká republika - Turecko 29:25 (15:15)

Jan Bašný, trenér české reprezentace: „Tento zápas se odehrával více méně v naší režii. Hlavně druhý poločas. Byli jsme na zápas lépe připraveni, taktika byla lepší než na první zápas a hráčky byly na hru koncentrovanější. To se projevilo hlavně ve druhém poločase. Myslím si, že je to pro nás zasloužená výhra a zasloužený postup!“

Michaela Hrbková, česká reprezentantka: „Po zápase jsme samozřejmě maximálně spokojené s postupem. Výhra se ale nerodila jednoduše. Hlavně v prvním poločase jsem měla pocit, že jsme se ještě zapomněly někde v Mostě, ale ve druhé půli jsme to zlomily, uběhaly jsme je a myslím si, že jsme si to na konci vybojovaly. Jsem ráda, že jsme to pak v klidu mohly dohrát bez většího stresu a jsem šťastná, že jsme opět tam! Na mistrovství světa!“