18.6.2017 otevřeno: 2176 x

Češi zakončili kvalifikaci debaklem. Ve Skopje podlehli Makedoncům 20:33 (10:16)

Čeští házenkáři nezvládli poslední kvalifikační duel letošní sezóny a na EURO 2018 postupují ze druhé příčky. Ze skupiny 4 postupují vítězní Makedonci i třetí Island, který s přehledem zdolal Ukrajince.

Kvalifikace o EURO 2018, 6. kolo

Makedonie – ČR 33:20 (16:10)

Čeští házenkáři nastupovali k dnešnímu zápasu ve Skopje s cílem se dobrým výsledkem rozloučit s kvalifikací, která už před tímto duelem přinesla českým barvám postup na vrcholnou akci příští sezóny a pokusit se navázat ve venkovním prostředí na výkon z domácího středečního utkání s Islandem. Jenže tento plán nevyšel a po od prvních minut to byli Makedonci, kdo pevně třímal otěže zápasu ve svých rukách. Už v prvním poločase si vybudovali výrazný náskok a Češi za svým soupeřem očividně zaostávali. Domácí se mohli tradičně opřít o střelce Kirila Lazarova, který se už do přestávky prosadil devětkrát a směřoval za stvrzením pozice nejlepšího střelce kvalifikace o EURO 2018, resp. její hlavní skupinové fáze. Oporou jim byl i gólman Ristovski, který odchytal úvodní tři čtvrtiny utkání a to s úspěšností vyšší než 50 % (15 obdržených branek, 16 zákroků). Ani po střídání brankářů v makedonské brance ale úspěšnost českých střelců nenarostla, v zápase neproměnili čtyři ze šesti sedmimetrových hodů a zmar jejich dnešního projevu v útoku naplno ilustrovala poslední sedmička klíčové osobnosti středečního zápasu v Brně Tomáše Babáka, kterou spojka německého Bergischeru nevtěsnala po uplynutí 60. minuty mezi tyče. Makedonci český tým jednoznačně přehráli, předvedli hned několik efektních souher nad brankovištěm a dokráčeli v exhibičním rytmu přesvědčivě ke konečnému vítězství 33:20 (16:10), díky kterému o bod předstihli v celkovém pořadí druhé Čechy i třetí Island. Ten s přehledem zdolal doma Ukrajinu a stal se díky nejlepší bilanci ze sedmičky týmů na třetích místech ve skupinách posledním postupujícím týmem na šampionát (34:26). Pozitivem dnešního nevydařeného utkání může být herní čas juniora Stanislava Kašpárka, který z pravé spojky vsítil 3 branky.

Sestava a branky Česka: Mrkva, Galia – Hrstka 3, Bečvář, Jurka 3, Motl, Sobol, Horák, Stehlík 2, Babák 3, Petrovský 2, Škvařil 2, Kývala, Kašpárek 3, Šlachta 2, Landa.
Nejvíce branek Makedonie: Lazarov K. 11, Manaskov 6, Peschevski 4.
Rozhodčí: Dentz, Reibel (FRA). Sedmimetrové hody: 9/7 – 6/2. Vyloučení: 2 - 6. Diváků: 7 000.

Daniel Kubeš, trenér ČR: „Chtěli se dnes prezentovat úplně odlišně od toho, jak zápas probíhal a s Janem Filipem jsme si utkání představovali zcela jinak. Po potvrzení naše postupu jsme bohužel nebyli schopní udržet potřebnou koncentraci a nasazení a to celý zápas poznamenalo. Od první minuty to z naší strany nebyl optimální výkon. Dnešek musíme zanalyzovat a zapracovat na tom, aby se nám to nestalo příště, ale postup z druhé příčky je úspěchem a věříme, že budeme moci stavět na předchozích výkonech, které nám jej zajistily."

Pavel Horák, spojka ČR: „Nenastoupili jsme tak, jak jsme chtěli. Chyběla nám agresivita v obraně, brankářům jsme vůbec nepomohli, nechali jsme domácí utéct na šest branek. O přestávce jsme si řekli, že na ně vletíme, zvýšili jsme důraz, ale chyběla nám úspěšnost při zakončování v jasných příležitostech. Vypracovali jsme si šance, ale zahazovali je a sami se připravili o šanci dohrát ten zápas do lepšího výsledku.“

Q EURO 2018 - Skupina 4, konečná tabulka
p tým z v r p skóre b
1. MKD 6 3 1 2 174:158 7
2. CZE* 6 3 0 3 161:161 6
3. ISL 6 3 0 3 163:163 6
4. UKR 6 2 1 3 152:168 5

* Český tým skončil v konečné tabulce před Islandem díky pozitivní bilanci vzájemných zápasů.

Týmy postupující na EURO 2018 (12. -21. ledna 2018, Chorvatsko): CZE, CRO, AUT, FRA, NOR, ESP, DEN, HUN, BLR, SRB, GER, SLO, SWE, MNE, MKD, ISL