31.7.2017 otevřeno: 845 x

Španělé poprvé v historii juniorskými mistry světa

Španělští házenkáři do 21 let ovládli světový šampionát juniorské kategorie, který včera vyvrcholil v Alžírsku. Tato generace hráčů tak navázala na svůj triumf z loňského M20 EURO 2016. Stříbro berou Dánové, bronz Francouzi.

V neděli večer vyvrcholil v Alžírsku světový juniorský šampionát, který přinesl premiérovou mistrovskou radost španělským házenkářům. Ti prošli celým turnajem bez prohry, přestože ve vyřazovacích bojích byli jejich výsledky velice těsné. Ve čtvrtfinále proti Maďarsku, přemožiteli českého týmu z lednové kvalifikace o tuto vrcholnou akci, otáčeli Španělé průběh prodloužení až ve druhém pětiminutovce (celkově 30:29) a stejný kousek se jim povedl i proti Dánsku ve finále (celkově 39:38). Tato generace španělských házenkářů tak navázala na loňský triumf na mistrovství Evropy házenkářů do 20 let, kde mimochodem o svém zlatu rozhodla rovněž rozdílem branky v prodloužení finálové boje (tehdy proti Německu). Španělé v historii světových šampionátů, která se začala psát v roce 1977, nasbírali do letošního roku pět cenných kovů, ve všech případech šlo o stříbro. Stejnou bilanci druhých míst měli i jejich letošní fináloví soupeři, Dánové, kteří tak po letošní těsné prohře mají na svém kontě šest juniorských stříber, k nimž přidali i dva bronzy a především tři tituly mistrů světa. Po rozpadu Sovětského svazu v této kategorii převzali Dánové jednoznačně pozici nejúspěšnější země světových šampionátů – od roku 1993 přivezli z těchto akcí 10 cenných kovů a jen třikrát nezískali medaili. V Alžírsku se mohli pochlubit také nejvyšším individuálním oceněním, když se nejužitečnějším hráčem turnaje stala dánská levá spojka Lasse Moeller. Jeho služby si prozíravě už během jara pojistil jeho domovský GOG prodloužením kontraktu až do roku 2019. V dresu klubu sídlícího v Gudme zasáhl talentovaný mladík také do loňského Poháru EHF, v němž vsítil celkem 22 branek, 9 z toho ve skupinové fázi pohárové soutěži ve vzájemných zápasech s Jurkovým a tehdy ještě Stehlíkovým St. Raphaelem.

V koncovce finálového duelu ale Moeller nevyzrál v osudovém okamžiku turnaje na nejlepšího brankáře mistrovství Xaona Leda, který první z rozhodujících "velkých" zákroků finálové bitvy předvedl právě proti Moellerovi po uplynutí základní hrací doby při sedmimetrovém hodu za stavu 34:34.  Další skvělé zákroky pak vytasil Ledo proti levému křídlu Dánů Oleseneovi v poslední minutě druhé pětiminutovky prodloužení za stavu 38:38. Jako zcela klíčový byl ten druhý, pouhých deset vteřin před koncem při hře Dánů bez brankáře ve snaze rozhodnout finále - odražený míč totiž namířil přes celé hřiště do opuštěné dánské branky těsně před závěrečným klaksonem Daniel Dujšebajev, který tak rozhodl o nejtěsnější finálové výhře Španělů a jejich zlatu.

Bronz v Alžírsku získali Francouzi, kteří v souboji o třetí místo přehráli Německo (23:22). Mezi nejlepších osm týmů postoupilo sedm evropských celků a jeden africký, když na své dobré výsledky ze základní skupiny navázalo Tunisko, které v osmifinále vyřadilo Island. Nejlepším střelcem Seveřanů na turnaji byl Ódin Rikhardsson, druhý nejlepší střelec loňského juniorského ME, který se svým FH Hafnarfjördur zamíří za měsíc do Prahy k bojům prvního kola Poháru EHF proti Dukle. Nejvíce branek na turnaji zaznamenali zmíněný Dán Moeller a také Tunisan Zaied (dle oficiálních statistik shodně 76, Tunisan vstřelil ze hry o 10 branek více). Vedle v konečném pořadí sedmého Tuniska byli největšími překvapeními turnaje šestí Makedonci (v loňském roce 15. příčka na ME hráčů do 20 let) a také Maďaři (10. místo na M20 EURO 2016), kteří v osmifinále připravili jedinou prohru na turnaji Slovincům, následně sahali ve zmíněném zápase se Španělském po semifinále a v bojích o konečné umístění s přehledem získali konečnou pátou příčku. Maďarsko se na šampionát v Alžírsku kvalifikovalo jako jediný tým z v Rakousku hrané kvalifikační skupiny, kde mu byli největším konkurentem svěřenci Michala Tonara. Ti přes značnou marodku i zdravotní problémy klíčového střelce Kašpárka s favoritem i díky střelecké potenci Kývaly drželi krok, ale nakonec mu podlehli 25:29 (9:12). „Výsledek Maďarska nechci v souvislosti s naším vyřazením v kvalifikaci komentovat. Chtěli jsme na vrcholný turnaj, ale soupeř byl bohužel jednoduše v lednu lepší a zaslouženě do Alžírska zamířil. Pro nás to byla trpká kvalifikace, druhá v juniorském cyklu, v níž nám nechybělo mnoho k postupu,“ říká Michal Tonar, který v létě usedl na lavičku extraligové Plzně. „Spíše než se zabývat umístěním Maďarska bych se soustředil na rozhodující zápasy o medaile. Musím ocenit jejich kvalitu a dramatičnost, zejména finále. Výborná a nesmírně vyrovnaná házená, ostatně stejně jako před rokem ve finále mistrovství Evropy,“ vrací se k včera skončenému MS juniorů Michal Tonar. Jediným cenným kovem z historie světových šampionátů juniorů pro naši házenou zůstává československý bronz z roku 1981.

Kompletní výsledky M21 MS 2017 ZDE

MS házekářů do 21 let proběhlo v Alžírsku bez české účasti, české juniorce pod vedením Michala Tonara a asistenta Aloise Mráze postup o krůček unikl v kvalifikaci v rakouském Maria Enzersdorfu. Z ní postoupilo Maďarsko, které nakonec na mundialu obsadilo konečnou pátou příčku.