27.9.2017 otevřeno: 1341 x

České reprezentantky vstoupily do bojů o EURO 2018 výhrou nad Islandem

Rozdílem sedmi branek zvítězily české házenkářky nad týmem Islandu v prvním zápase kvalifikace o postup na EURO 2018. Po vyrovnaném prvním poločase ve druhé půli na hřišti dominovaly a nakonec přesvědčivě zvítězily.

Kvalifikace o postup na EURO 2018: Česká republika – Island 30:23 (15:11)

Házenkářky Islandu zaskočily český výběr agresivní vysunutou obranou. Přestože se Češky od úvodních minut ujaly ve vedení, tým Islandu se držel v dostřelu a stále dotahoval maximálně tříbrankový český náskok. Deset minut před přestávkou bylo dokonce vyrovnáno na 8:8. Potom ale přispěla důležitou trefou Veronika Malá, do střeleckého zápisu znovu promluvily i Luzumová s Hrbkovou a dokonce i česká brankářka Lucie Satrapová. Ještě před poločasem tak Češky soupeřkám odskočily na rozdíl čtyř tref a do šaten si nesly čtyřgólovou výhodu.

Ve druhé půli se k českým kanonýrkám prvního poločasu přidala i Jeřábková a zatímco prvních deset minut druhého poločasu se Islanďanky držely v přijatelném dostřelu čtyř tref, v následujících minutách se roztočil český brankostroj do vyšších obrátek. Deset minut před koncem zápasu to bylo už o sedm a Češky si odstup udržovaly. Osm minut před koncem si vážné zranění ruky přivodila jedna z rumunských rozhodčích a zápas tak do konce dovedla pouze její kolegyně. Islanďanky už nedokázaly zápas výrazněji zdramatizovat. Dvě minuty před koncem zvedla tribuny brankářka Kudláčková, která chytla nejen sedmimetrový hod, ale i dvě následné dorážky. Vylepšila tak sportovní zážitek, který si devět stovek návštěvníků odnášelo spolu s českou výhrou 30:23 ze zlínské sportovní haly.

Sestava a branky České republiky: Satrapová 1, Kudláčková - Kordovská 2, Knedlíková 1, Hrbková 10/2, Luzumová 5/1, Fryčáková 1, Marčíková 1, Jeřábková 5, Malá 4, Ryšánková, Konečná, Salčáková, Růčková, Adámková, Šetelíková, Kudláčková.
Nejvíce branek Islandu: Haraldsdottir 6, Stefansdottir 4, Örvarsdottir 4.
Rozhodčí: Nastase, Raluca Stancu (ROU). Sedmimetrové hody: 3/3 – 4/3. Vyloučení: 2:5. Diváci: 900.

Jan Bašný, trenér české reprezentace: „Nebylo to jednoduché. Soupeř hrál dobře, věděli jsme, že tomu tak bude. Stálo nás to dost sil, tento výsledek je ale dobrým vstupem do kvalifikace. Možná konec jsme mohli uhrát lépe, udělali jsme dost technických chyb. Trochu nás na začátku překvapili vysunutou obranou. S tou jsme nepočítali, málo jsme se na ni připravili a bylo to pro nás velmi nepříjemné. Závěr poločasu a začátek druhého poločasu byly rozhodující. Hrál proti nám dobrý tým a u nich bude hodně nepříjemným soupeřem. Zápas proti Slovinsku bude úplně jiný. Možná uděláme nějaké změny ve hře, ale zápas bude zcela jiný. Od zítřejšího rána se na Slovinky začneme připravovat, jejich hra bude techničtější, běhavější. Tady to bylo o síle, tam to bude víc o běhání.“