1.10.2017 otevřeno: 1842 x

Ze Slovinska vezou Češky bod po remíze 28:28 (15:14)

Zápas plný zvratů zažila v Celje v rámci bojů o EURO 2018 česká reprezentace házenkářek. Po nevydařeném úvodu a prohraném poločase Češky otočily, aby v 60. minutě samy musely odmazat jednobrankové manko, což se povedlo po ráně Hrbkové. V kvalifikaci přezimují na postupové druhé příčce za Dánskem, které dnes deklasovalo Island.

Kvalifikace o EURO 2018 házenkářek

Slovinsko – ČR 28:28 (15:14)

Zápas jako na houpačce proti soupeři, který v loňském prosinci šokoval házenkářskou Evropu výhrou nad mistrovství Evropy pořádajícím Švédskem, má za sebou česká reprezentace házenkářek. Ta v Celje proti Slovinsku dlouho hledala rytmus a především v útočné fázi kupila chyby. Slovinky po čtvrthodině vedly 9:5, ale obraz hry se po dvaceti minutách začal překlápět ve prospěch svěřenkyň Jana Bašného, který oproti středeční výhře nad Islandem udělal dvě změny v sestavě.

O sestavě ČR pro druhý zápas kvalifikace o EURO 2018 a předzápasové náladě v týmu ZDE

Do šaten se odcházel český tým už jen s jednobrankovou ztrátou a po přestávce aktivitou v obraně stále častěji nutil Slovinky ke ztrátám nebo nepřipravené střelbě, což byla voda na mlýn českým rychlým přechodům do útoku. Ve 45. minutě vedly Češky 23:21 a dvoubrankový náskok držely ještě šest minut před koncem. Po náporu domácích to, ale bylo v poslední minutě 28:27 pro Slovinsko a Češky bojovaly alespoň o bod. Ten vystřelila tradiční střelecká opora Michaela Hrbková, která jinak dnes zaznamenala nezvykle pouze jeden další gól. České házenkářky tak získaly ve Slovinsku cenný bod, ale odjíždí se smíšenými pocity.

Sestava a branky České republiky: Satrapová, Kudláčková, Müllnerová - Kordovská, Knedlíková 4, Hrbková 2, Luzumová 7, Zachová, Marčíková 1, Jeřábková 2, Malá 4, Ryšánková 1, Salčáková 4, Růčková 2, Adámková, Šetelíková 1.
Nejvíce branek Slovinska: Stanková 11, Grosová 8.
Rozhodčí: Chaskis, Tsakonas (GRE). Sedmimetrové hody: 5/4 – 4/2. Vyloučení: 5 - 4Diváci: 500.

Jana Bašný, trenér české reprezentace: „ Před zápasem bych bod bral, ale teď převládají smíšené pocity, cítíme, že z toho mohlo být více. Prvních dvacet minut jsme předvedli nekoncentrovaný a nedisciplinovaný výkon, poté se dostali ke hře, kterou jsme chtěli hrát. Smazali manko, do koncovky šli s náskokem dvou branek. To už jsme měli udržet, na druhou stranu ze sportovního hlediska musím uznat, že dělba bodů je odpovídající a svým způsobem spravedlivá.“

Kristýna Salčáková, kapitánka a levé křídlo české reprezentace: „Začátek utkání nám nevyšel, byl hodně nervózní a chybovaly jsme v něm. Postupem času jsme se ale uklidnily a díky dobrému tlaku obrany v druhé půli dávaly jednoduché góly. Nakonec jsme ukázaly i bojovnost a myslím, že můžeme být za bod rády, byť pocity jsou to skutečně smíšené.“

Q EURO 2018 - Skupina 5, průběžná tabulka
p tým z v r p skóre b
1. DEN 2 2 0 0 57:36 4
2. CZE 2 1 1 0 58:51 3
3. SLO 2 0 1 1 50:56 1
4. ISL 2 0 0 2 37:59 0

Ve druhém zápase Skupiny 5 pak Dánky jednoznačně deklasovaly domácí Island, kterému povolily v první půli pouhopouhé čtyři branky a po výhře 29:14 (13:4) vedou po úvodní fázi tabulku skupiny. Češky přezimují na postupové druhé příčce a dvoubodovým náskokem na třetí Slovinsko. „Ten dnešní bod může mít v konečném účtování cenu zlata,“ uvedla ostatně hned po dnešním utkání zkušená Kristýna Salčáková. Kouč Jan Bašný doplňuje. „Na úvod kvalifikace získat tři body, tak to je velice dobré. V rozhodující fázi kvalifikace tyto body oceníme.“