3.12.2017 otevřeno: 1471 x

Fantastický obrat! Házenkářky uběhaly Polsko a vyhrály na MS i podruhé

České házenkářky zvládly i druhé vystoupení na mistrovství světa v Německu a Polsko porazily poměrem 29:25 po zdrcujícím obratu ve druhé půli. FOTOGALERIE.

MS v házené žen 2017: Česká republika – Polsko 29:25 (15:12)

Na začátku prvního poločasu by si asi na vítězství Češek vsadil jen málokdo. Hráčky se na hřišti hledaly, rychlé prohrávaly 1:5 a až příliš často slavila Kudlaczová – Glocová a její spoluhráčky. Češkám se nedařilo vypracovávat si střelecké příležitosti a řada z nich ztroskotávala na brankářce Placzekové. V 16. minutě se sice český výběr z ruky Šetelíkové příblížil na rozdíl dvou branek (5:7), o pět minut později to bylo dokonce jen o branku, pak ale Polky využily českého oslabení a českému týmu opět odskočily na čtyřbrankový rozdíl 12:8. Trenér Bašný točil sestavou a Maňáková s Jeřábkovou český tým znovu přiblížily na rozdíl dvou tref, a tak o poločase dělily oba celky hratelné tři branky (12:15).

Ještě ve 37. minutě prohrával výběr trenéra Bašného s polskými soupeřkami o pět gólů, pak ale přišel konečně obrat, který zvedl ze sedaček české fanoušky a umlčel ty polské. Ryšánková, Jeřábková, Luzumová a Kordovská zasypaly polskou sít střelami, několika důležitými zákroky podržely tým Satrapová a ve 45. minutě bylo z ruky Malé vyrovnáno na 19:19. A pak už tahaly za kratší konec polské házenkářky. Český tým změnil systém obrany a Polky jakoby nevěděly co hrát. Síly docházely i jejich největším oporám a vedení Češek pomalu ale jistě narůstalo. Pět minut před koncem vedl český výběr o čtyři branky, a i když Polky ještě dvě minuty před koncem zkusily utkání zdramatizovat dotažením na dvoubrankový rozdíl 25:27, Češky si už výhru pohlídaly. Iveta Luzumová dokonce v závěrečných minutách vítězství pojistila trefou do prázdné polské branky a krátce na to ji napodobila Zachová.

Česká kapitánka Iveta Luzumová v zápase nastřílela sedm branek a byla vyhlášena nejlepší hráčkou utkání.

Sestava a branky českého týmu: Satrapová, Kudláčková, Müllnerová – Galušková, Ryšánková 2, Salčáková 1, Maňáková 1, Kordovská 1, Hrbková 1, Luzumová 7, Adámková, Marčíková, Müllnerová, Šetelíková 2, Zachová 2, Jeřábková 8, Malá 4.
Nejvíce branek Polska: Kudlacz – Gloc 6, Achruk 5, Janiszewska 4.
Rozhodčí: Christiansen, Hansen (DEN). Sedmimetrové hody: 4/4 – 4/4. Vyloučení: 5:2. Diváci: 2720.

Iveta Luzumová, kapitánka českého týmu a nejlepší hráčka utkání: „Před zápasem jsme si řekly, že musíme být trpělivé a Polky uběhat. Věděly jsme, že po tak náročném zápase, jako odehrály v sobotu, nevydrží běhat na takové úrovni dalších šedesát minut. Viděly jsme, že jsou unavené a dokázaly jsme z toho vytěžit výhodu pro nás. Jsem na náš tým moc pyšná!“

Jan Bašný, trenér českého týmu: „Gratuluji našim hráčkám k vítězství. Snažili jsme se dodržet plán, který jsme si stanovili před zápasem. Proti Polsku jsme měli dvě výhody: v sobotu jsme hráli o čtyři hodiny dřív a hráli jsme proti slabšímu soupeři. Polky tak byly více unavené. Naše hráčky ale ukázaly fyzické i morální síly tohoto týmu a z taktického pohledu zahrály zápas dobře.“

Leszek Krowicki, trenér polského týmu: „Nevydrželi jsme udržet tempo šedesát minut. Propadli jsme jako tým a to hlavně v posledních patnácti minutách. Ztratili jsme síly a nedokázali jsme se vrátit zpět do zápasu.“