8.12.2017 otevřeno: 1022 x

Do čtvrtfinále ze čtvrtého místa. Češky po velkém boji podlehly Maďarsku o gól

České házenkářky zakončily boje základní skupiny těsnou jednobrankovou prohrou s Maďarskem. Postup už ale mají jistý a v osmifinále se utkají s výběrem Rumunska. FOTOGALERIE.

MS v házené žen 2017: Česká republika – Maďarsko 29:30 (14:17)

České házenkářky začaly v posledním zápase základní skupiny lépe než maďarské soupeřky. Luzumová se Zachovou a Jeřábkovou zajistily českému týmu dvoubrankový náskok 6:4, který si pak Češky ve stejné střelecké sestavě udržovaly až do 23. minuty, kdy Češky vedly dokonce čtyřbrankovým rozdílem 11:7. Tým Maďarska se šel poradit, hráčky se zkoncentrovaly a hned poté Maďarky Szoellosi-Zacsik a Bodi nasypaly do české sítě čtyři branky v řadě. Ve 24. minutě tak nejen bylo vyrovnáno, ale Maďarky dokonce překlopily na svou stranu dvoubrankové vedení, které si pak udržovaly až do přestávky. A hrálo se tvrdě, nejprve ze hřiště za pomoci spoluhráček odkulhala Kordovská, krátce nato vyžadovalo ošetření zranění Jeřábkové.

Skóre druhého poločasu sice otevřela Hrbková, Klivinyi ale znovu zařídila odskočení Maďarek a tak až Ryšánková, Luzumová a Jeřábková dotáhly český výběr na rozdíl gólu a ve 41. minutě Jeřábková dokonce vyrovnávala na 21:21. Maďarky ale znovu přiložily pod kotel a Hafra, Bodi, Kissfaludy a Szoellosi-Zacsik znovu raketově posunuly svou tým na čtyřbrankový rozdíl 25:21.
Češky ale neskládaly zbraně. Hrbková s Maňákovou znovu manko dotáhly a pět minut před koncem to bylo znovu o branku 25:26. Právě Petra Maňáková v závěrečných minutách držely český tým v dostřelu, a přestože to v 59. minutě bylo o tři branky ve prospěch Maďarek (27:30), české kanonýrka Jeřábková s Luzumovou dvěma trefami zkorigovaly na 29:30. Na víc jim ale Maďarky nedopřály v posledních sekundách zápasu čas, a tak Češky podlehly Maďarsku těsně rozdílem jediné branky.

Sestava a branky České republiky: Satrapová, Kudláčková, Müllnerová – Galušková, Ryšánková 1, Salčáková, Maňáková 3, Kordovská, Hrbková 5, Luzumová 7, Adámková, Marčíková, Šetelíková, Zachová 2, Jeřábková 9, Malá 2.
Nejvíce branek Maďarska: Bodi 7, Szoellosi-Zacsik 5.
Rozhodčí: Christiansen, Hansen (DEN). Sedmimetrové hody: 6/2 – 5/3. Vyloučení: 2:7. Diváci: 3 620 (vyprodáno).

Jan Bašný, trenér české reprezentace: „Gratuluji Maďarkám k výhře a přeji jim hodně štěstí v osmifinále. Děkuji i hráčkám našeho týmu za předvedený výkon a předvedenou hru. Nechybělo nám moc, abychom dosáhli na lepší výsledek. Ten si ale šetříme na somifinále.“

Petr Kudláčková, brankářka české reprezentace: „Gratuluji soupeřkám Maďarska. Prohra nás strašně mrzí. Jsem ráda, že jsme se k tomuto zápasu postavily úplně jinak, než v k zápasu s Norskem a doufám, že ten šťastnější a lepší výsledek přijde v osmifinále.“

Kim Rasmussen, trenér Maďarska: „Češky mají silný tým. Obdivuji, jaký silný tým dokázal Jan Bašný zbudovat. Věděli jsme, že nás čeká těžký zápas a za vítězství jsem moc rád. Jsem šťastný za to, jak jsme bojovali a hlavně za to, jak jsme se dokázali vrátit do zápasu za stavu 7:11. Mistrovství právě teď začíná.“