13.12.2017 otevřeno: 1499 x

Chyběl kousek! České házenkářky v závěru čtvrtfinálového zápasu nestačily na Nizozemky a končí osmé

Je to největší úspěch české ženské házené v historii samostatné České republiky. Přesto má nesmírně hořkou příchuť. Chybělo jen málo a Češky mohly bojovat o medaile.

MS v házené žen 2017 - čtvrtfinále: Česká republika – Nizozemsko 26:30 (16:17)

Nizozemky měly nástup do zápasu raketový, v 9. minutě vedly 7:1 a trenér Bašný bral time. Potom si vybraly slabou chvilku zase Nizozemky a Češky začaly dotahovat. A to pořádně. Ve 21. minutě dělila oba týmy jen jediná branka (9:10) a v dostřelu se Češky držely až do přestávky. Střelecky se dařilo především Luzumové s Jeřábkovou, důležitými góly ale přispěly i Salčáková, Šetelíková a Zachová s Malou.

Ve druhé půli už to bylo koncentrované drama! Ve 34. minutě Jeřábková poprvé vyrovnala stav zápasu na 19:19. Nizozemky sice krátce odskočily na tříbrankový rozdíl (20:23), Luzumová s Jeřábkovou se ale opět postaraly o korekci. Tým navíc držela v brance výborná Satrapová, kterou podpořila zákroky proti sedmimetrovým hodům i Kudláčková. Deset minut před koncem bylo opět vyrovnáno na 24:24 a zápas směřoval do infarktové koncovky. Hrbková s Malou držely tým v jednobrankovém dostřelu i v závěrečných minutách, pak ale přišlo vyloučení pro Marčíkovou, následně přišly dva dvouminutové tresty pro Kordovskou a Jeřábkovou a bylo po nadějích. V tu chvíli totiž už dělily oba týmy čtyři góly a na korekci už oslabenému českému výběru nezbyl prostor.

Češky odešly z palubovky poraženy poměrem 26:30 ale po předvedení skvělého výkonu a po vyrovnaném souboji, za nějž by si jednoznačně zasloužily lepší konečný výsledek. Týmu trenéra Bašného tak s ohledem na výsledek v základní skupině patří konečná osmá příčka.

Sestava a branky České republiky: Satrapová 1, Kudláčková, Müllnerová – Galušková, Ryšánková, Salčáková 1? Maňáková, Kordovská, Hrbková 1, Luzumová 11, Adámková, Marčíková, Šetelíková 1, Zachová 2, Jeřábková 7, Malá 2.

Nejvíce branek Nizozemska: Abbith 15, Snelder 3, Groot 3. Rozhodčí: Horvath, Marton (HUN). Sedmimetrové hody: 5/5 - 7/4. Diváci: 1451.

Jan Bašný, trenér České republiky: „Blahopřeji nizozemskému týmu a jeho koučce k postupu a přeji mu hodně štěstí do dalších bojů. Z naší strany to bylo dobře zahrané utkání, bohužel jsme v posledních deseti minutách jsme bohužel nemohli vytvořit tlak na tým Holanďanek, protože jsme byli často vylučováni a už se nám nepodařilo do závěru zápasu dostat do pozice, kdy jsme mohli zvrátit výsledek. Jsem ale i tak spokojen. Gratuluji svým hráčkám k předvedenému výkonu v dnešním zápase, ale i na celém šampionátu.“

Kristýna Salčáková, házenkářka České republiky: „Jsem hrdá na celý náš tým, protože to, co jsme předváděli po celý turnaj, byl pro mě jeden z nejkrásnějších zážitků ve sportovním životě. Věřím, že tento tým toho má ještě hodně před sebou. Holandsko bylo hratelný soupeř, bohužel nám to dneska nevyšlo. Gratuluji soupeři k výhře.“