15.1.2018 otevřeno: 1661 x

Historické vítězství! Odsuzovaní Češi porazili dánského obra

Byl to zápas z říše snů a přitom pořádně infarktový. Jen jedno je ale teď po závěrečném hvizdu druhého vystoupení českého týmu na mistrovství Evropy důležité: Češi zvítězili nad týmem Dánska!

Mistrovství Evropy v házené mužů: Česká republika – Dánsko 28:27 (15:16)

První gól zápasu tentokrát patřil Čechům, jmenovitě Jakub Hrstka z rychlého útoku. Češi mohli dokonce s dalším brejkem Čípa vést 2:0, proti byl ale brankář Jacobsen, a tak Dánové nejen vyrovnali, ale v 5. minutě dokonce vedli 4:2. Český tým ale srdnatě bojoval, prosadili se Zdráha,a Číp, úspěšné zákroky zapsala v brance Galia, dvěma trefami přispěl Kašpárek a Horák a český tým se držel v dostřelu 6:7 a 7:8. A když Dánové znovu odskočili na rozdíl dvou tref, objevil se na brankovišti osamocený Kašpárek, brejk Dánů pak vystihl Stehlík a spolu s Hrstkou drželi Čechy ve hře (9:10).

Dánové byli pod tlakem. V 17. minutě neproměnil Hansen sedmičku nařízenou proti české brance a Češi favorita trápili. Na začátku 18. minuty Číp vyrovnal na 10:10 a dánský trenér okamžitě svolával svůj tým k poradě. I pak ale tahali za delší konec Češi, když Petrovský poslal český tým do vedení 11:10. Po vyrovnání Dánů jej dvakrát napodobil Zdráhala (12:11, 13:12). Dánský střelecký prapor držel v těch chvílích Hansen, který odpovídal na české branky a zajišťoval svému výběru vyrovnané skóre (12:12, 13:13). Ve varaždínské hale byli navíc v této fázi zápasu slyšet jen čeští fanoušci nadšeně oslavující každý Zdráhalův gól a ženoucí svůj tým kupředu. Pět minut před přestávkou se úspěšnou sedmičkou blýsknul znovu Hrstka, Češi vystihli i váhavou dánskou rozehrávku a rvali se o dvoubrankové vedení. O to je však připravil úspěšným zákrokem brankář Jacobsen a sedmičku nařízenou na opačné straně Lindberg proti Mrkvovi proměnil. Bylo to tak 15:15 a ještě před přestávkou vedení Dánům vrátil Mesah (15:16). Dánská tribuna ožila, spolupráce Hrstky a Kašpárka v rychlém útoku v závěrečné minutě sice úspěšná nebyla, tým ale opět podržel Galia a tým se šel poradit, aby třiadvacet minut před přestávkou nachystal akci, která by Čechům zajistila vyrovnané poločasové skóre. Závěrečná kombinace ale gólem neskončila, a tak si do kabin Dánové nesli jednobrankovou výhodu.

Skóre druhého poločasu otevřel technickou střelou Zdráhala, Zachariasen ale rychle kontroval a zapsal si už pátou trefu v utkání. V dalším pokusu sice Hansena vychytal Galia, příští pokus Zachariasena už ale svůj cíl našel, a tak se Dánové chopili dvoubrankového vedení 18:16. Svou troškou do mlýna ale přispěl i Bečvář a Petrovský burcoval český kotel k mohutné podpoře. Zdráhala znovu korigoval a po vyloučení Damgaarda Nielsena mohli Češi využít dánského oslabení k obratu. Byli to však Seveřané, kdo udržoval svůj náskok i nadále ve dvoubrankových rozměrech (18:20). A při oslabení českého výběru, které přišlo ve 37. minutě po vyloučení Stehlíka, Dánové využili převahy a Hansen zvýšil náskok svého týmu už na tři branky 21:18. Oddechový čas brala tentokrát česká lavička.

První akce po poradě skončila trefou Petrovského, po chybě v rozehrávce Dánů korigoval další střelou Horák a rázem to bylo jen o gól 20:21. Vyloučení Čípa opět český výběr oslabilo, Dánové ale neměli svůj den a další chyba znovu dala šanci na vyrovnání českým reprezentantům. Vysunutá dánská obrana je ale do zakončení nepustila, rychlému protiútoku ale úspěšně vzdoroval Galia. I přesto rozhodčí přisoudili Dánům sedmičku, Galia ale v brance čaroval a pokus dánského kanonýra zneškodnil. Dánové znovu navýšili své vedení, v 16. minutě si ale šel odpykat dvouminutový trest Hansen a Kašpárek chytil šanci za pačesy. Deset minut před koncem to bylo opět o jediný gól 23:24 a v nastalém dramatu žádal dánský trenér znovu oddechový čas. Po vyrovnání přesto sahala česká strana. Čípův rychlý únik ale opět ztroskotal na dánském brankáři a vyrovnání se podařilo až Zdráhalovi (24:24).

Český výběr přichystal svým fanouškům drama až do posledních minut. Další vyrovnání zajistil Čechům Bečvář, zákrok Galii jim pak dal šanci na vedení 26:25 a Zdráhala si ji nenechal uniknout. Pět a půl minuty před koncem tak dánský výběr bral opět time out a poslední minuty už opravdu nebyly pro kardiaky. Galia čaroval v brance Zdráhala tahal český tým dopředu. Rozhodující vítěznou branku si ale zapsal Horák a v českém táboře vypukly zasloužené bouřlivé oslavy! Odsuzovaní Češi porazili dánského giganta!

Sestava a branky České republiky: Mrkva, Galia – Hrstka 4, Bečvář 2, Landa, Horák 4, Kotrč, Kašpárek 5, Stehlík, Petrovký 2, Zdráhala 8, Číp 3, Sviták, Mubenzem, Kasal, Zeman.
Nejvíce branek Dánska: Hansen 7, Lauge Schmidt 6, Zachariasen 6.
Rozhodčí: Gousko, Repkin (BLR). Sedmimetrové hody: 3/1 – 5/3. Vyloučení: 4:3. Diváci: 4 100.

Daniel Kubeš, trenér českého týmu: „Hráli jsme skvělý zápas. Bylo to pro všechny velmi překvapivé. Myslím, že většina diváků a možná ani my sami, nevěřili, že můžeme proti dánskému týmu uspět. Stalo se to a je to pro nás úžasný večer. Věřím, že všichni hráči jsou tak jako my pyšní na to, co jsme tady dokázali a snad jsem udělali pyšnými i některé lidi doma.“

Nikolaj Jacobsen, trenér Dánska: „Začali jsem dobře, ale později jsme se nemohli prosadit přes českého brankáře. Hrál dnes fantastický zápas, zahodili jsme řadu šancí a nemohli jsme se vypořádat ani s obranou soupeře. Česká republika nám dala spoustu branek, udělali jsme spoustu chyb, které byly potrestány. Dnes jsme prohráli asi proto, že jsme ztratili příliš mnoho šancí.

Martin Galia, brankář českého týmu: „Jsem hrozně šťastný a jsme pyšný na toto družstvo, že jsme dokázali porazit Dánsko. A jsem moc rád, že jsme svému týmu mohl pomoct. Myslím, že je to jeden z historických úspěchů pro českou házenou.“

Henrik Toft Hansen, házenkář Dánska: „Gratuluji soupeři k výhře. Udělali jsme mnoho chyb a český brankář předvedl skvělý výkon. Čeká nás důležitý zápas proti Španělsku a možné je ještě vše.“