17.1.2018 otevřeno: 1285 x

Je to tam! Podceňovaní Češi porazili Maďary a ze základní skupiny postupují se dvěma body

Skvělý úspěch zapsali čeští házenkáři do historických tabulek ve středu večer ve Varaždínu. Podceňovaný tým bez hvězdných jmen po výhře nad olympijskými šampiony z Dánska přehrál i výběr Maďarska. Slaví tak postup do hlavní fáze turnaje a po řadě let navíc se dvěma body na kontě!

Česká republika – Maďarsko 33:27 (15:11)

Skóre otevřel Maďar Lekai hned v úvodní minutě utkání, prvním zápisem do reportu bylo na české straně vyloučení Horáka, po němž se prosadil Bodo. První český gól tak proměnil až Kašpárek v 5. minutě. Po jednom gólu přidali Ancsin a Zdráhala. V 9. minutě ze sedmičky zvyšoval Lekai znovu na 4:2, další pokus Maďarů ale Galia vychytal z následného protiútoku Zdráhala zařídil Čechům vyrovnání na 4:4. Střelecky v úvodu zápasu na maďarské straně vynikal Bodo, Horák, Kašpárek a Zdráhala ale drželi skóre vyrovnané. Ve 14. minutě znovu vyloučen Horák a z následné sedmičky opět Lekai zvyšoval. Hned se ale síly vyrovnaly, když Ancsin fauloval při střele Ondřeje Zdráhalu, který bezpečně proměnil i následnou nařízenou sedmičku.

Poprvé do vedení poslal český tým Číp, kterého našel dlouhý pas vyslaný brankářem Galiou po jeho úspěšném zákroku proti maďarskému střeleckému pokusu. A když se ani ne o minutu později situace opakovala, vedli Češi nad Maďarskem 10:8. Českou radost ale vzápětí utlumil Juhasz, kterou svou první trefou v utkání nadějný náskok opět zkorigoval. Zdráhala měl opět střeleckou formu. Další úspěšnou sedmičkou české vedení opět navýšil, Lekai ale dokázal rychle kontrovat a Maďaři si tak nenechávali soupeře výrazněji utéct. Pokoušeli se potrestat technickou chybu v české kombinaci, Galia byla ale opět proti a z následného protiútoku Horák opět zvyšoval na rozdíl dvou branek 12:10.

Ve 22. minutě zasadil další ránu Maďarům Mrkva, který si poradil se sedmičkou, jíž mělo být potrestáno české bránění v brankovišti a Češi mohli jít do tříbrankového vedení. Proti tomu se ale ohradil brankář Mikler, české obléhání ale vyústilo až v další sedmimetrový hod. A Ondřej Zdráhala se nemýlil ani tentokrát. Na konci 23. minuty to tak bylo 13:10 a maďarská lavička brala time.

První následný maďarský pokus šel mimo, ani Kašpárek na druhé straně ale neskóroval, po chybě Maďarska se to podařilo až Bečvářovi ve 26. minuty, kdy tak Česko vedlo nad favorizovaným soupeřem už 14:10, o minutu později to po sedmičce Hrstky bylo už o pět (15:10)! Pak sledovala hala ve Varaždínu drama. Francouzští rozhodčí si po obranném zákroku na českém brankovišti vyžádali přehrání kamerového záznamu a následně potrestali červenou kartou českého pivota Leoše Petrovského. Následná kombinace Maďarů proti oslabené české obraně skončila brankou, naopak český útok svůj gólový konec neměl a jen Galia zachránil český výběr před další korekcí.

Úvodní minuty druhé půle patřily Zdráhalovi, zapsal si šestnáctý i sedmnáctý gól českého týmu. Dokonce na 18:11 mohl v úvodu poločasu zvýšit Hrstka, z rychlého útoku ale nebyl úspěšný a naopak Maďaři korigovali ve 34. minutě z ruky Lekaie na 13:17. Po několik minut navíc museli Češi oželet na palubovce Kašpárka, kterému byl na lavičce ošetřován poraněný kotník. Další Zdráhalův pokus zlikvidoval Mikler, podobně ale na jeho zákrok zareagoval Galia na druhé straně. Delší střelecký půst českého týmu pak prolomil ve 37. minutě až Stehlík (18:13) a po poradě maďarského týmu přidal svůj už devátý gól v zápase opět Zdráhala (19:14). Miklera v brance vystřídal Borbely, střelecký prapor pozvedl Bodo a Maďaři nastartovali ke korekci. Varaždínská arena ožila a Feketeho zásluhou Maďaři upravili na 16:19. Českou přihrávku do pivota pak vystihl maďarský obránce a z brejku Lékai upravil na 17:19. Za dvoubrankového rozdílu čeští trenéři neváhali ani chvilku a svolali svůj tým k poradě.

Hned následný český útok ale skončil vynucením sedmimetrového hodu, při jehož proměňování nechyboval Hrstka. Tým pak podpořil zákrokem opět brankář Galia a Češi se znovu zvedli, svou desátou trefou to ve 44. minutě potvrdil Zdráhala, následně z rychlého brejku Hrstka a znovu to bylo o pět gólů 22:17. V tu chvíli si šel dvouminutový trest odpykat Číp a na Baloghovu střelu ze sedmičky Mrkva tentokrát nestačil. Na začátku poslední čtvrtiny zápasu se znovu prodral českou obranou zdí Lekai a svou sedmou trefou upravil na 19:22, Stehlík to tak ale dlouho nenechal (23:19). Do kolonky střelců se znovu zapsal i Fekete, Zdráhala se ale zastínit nenechal a skóre se tak drželo na čtyřbrankovém rozdílu. Kašpárkova střela ve 48. minutě skončila na tyči, naopak maďarský protivník se nemýlil. Další Kašpárkova střela rovněž nebyla přesná, Češi si za ni ale vykoledovali sedmičku, kterou opět bez zaváhání proměnil Hrstka. Deset minut před koncem tak Češi vedli o čtyři góly a lavička Maďarska opět brala time-out.

Pak to mělo rychlý spád. Bodo, Zdráhala, Bartak, Zdráhala. Do konce zbývalo osm minut a Maďaři hráli vabank. Hrou bez brankáře přečíslili českou obranu a Bartok upravil na 24:27, po chybě v české kombinaci se prosadil Lekai a šest minut před koncem to bylo jen o dva góly 27:25. Zdráhala byl ovšem nezastavitelný, hrál životní zápas. Jeho čtrnáctá branka v maďarské síti a znovu rozdíl tří branek. Gól stíhal gól. Horák, pak Balogh. Zápas opět spěl do dramatického závěru, znovu na čtyřbrankový rozdíl zvyšoval Stehlík. Českému týmu vycházelo vše. Dvě minut před koncem vystihl dlouhý pas Maďarů Bečvář a Horák čtvrtou trefou zvedl rozdíl ve skóre na pět branek (31:27). Maďaři se rvali o každý míč, nebylo jim to ale nic platné. Dvěma závěrečnými trefami zpečetil české vítězství Číp.

Po výhře 33:27 tak český tým, outsider skupiny B, postupuje do hlavní fáze turnaje, navíc se dvěma body do tabulky na kontě!

Sestava a branky českého týmu: Galia, Mrkva - Hrstka 4, Bečvář 1, Landa, Horák 4, Kotrč, Kašpárek 3, Stehlík 3, Petrovský, Zdráhala 14, Číp 3, Sviták, Mubenzem, Kasal, Zeman.

Rozhodčí: Pichon, Reveret (FRA). Sedmimetrové hody: 6/6 - 4/3. Vyloučení: 3:1. Diváci: 3 790.

Jan Filip, trenér českého týmu: „Přijeli jsme sem jako outsider a věděli jsme, že pokud máme mít šanci tady uspět, musíme se dostat za hranici našich schopností. Navíc po prvním zápase, kdy jsme se Španělskem prohráli o sedmnáct gólu, by na nás nikdo nevsadil ani zlámanou grešli. Dokázali jsme se z toho po prvním zápase neuvěřitelným způsobem dostat. Porazili jsme olympijské vítěze a dnes jsme pokračovali a přešli jsme přes dalšího silného soupeře po dalším heroickém výkonu. Pro nás je to pohádka, která pokračuje dál. Smekáme před celým týmem za to, co na tomto turnaji dosud předvedl.“

Ljubomir Vranjes, trenér Maďarska: „Gratuluji českému týmu. Je to velmi zasloužené vítězství. Nejsem spokojený s tím, jak jsme dnes hráli. Měli jsme několik dobrých momentů, proti Španělsku jsme byli blízko k vítězství, dnes v určitých momentech také. Prvních deset minut jsme bojovali, pak ale zbytek poločasu vyzněl jasně pro Česko. Ve druhé půli jsme zase bojovali a měli naději na výhru, ale v některých zápasech prostě musíte hrát šedesát minut na top úrovni. A to jsme dnes hráli jen pár minut. Jsem spokojen s některými hráči, především s těmi mladšími. Ukázali, že chtějí a že je to cestou pro maďarský tým. Možná mám při pohledu na soupisku v týmu některé lepší hráče, než jsou v českém týmu. Ale ne vždycky lepší hráči vítězí. Znovu tedy gratuluji.“

Ondřej zdráhala, nejlepší střelec českého týmu: „Dnes jsem dal čtrnáct branek, ale my jsme hráli jako tým. V zádech mám patnáct hráčů. Stojí za mnou a já za nimi. Jediné slovo, které tedy chci říct, je tým.“