19.1.2018 otevřeno: 1105 x

Další senzace na dosah. Češi trápili evropského šampiona

Nechybělo mnoho a Češi mohli slavit skalp úřadujícího evropského šampiona. V závěru utkání ale ukázal německý výběr svou sílu a po vyrovnaném souboji porazil poslední desetiminutovkou Čech 22:19.

Mistrovství Evropy v házené mužů: Česká republika – Německo 19:22 (10:9)

Úvodní gól napálil do české sítě Hafner, na české straně byl pak poprvé úspěšný Kašpárek ve 4. minutě zápasu. O minutu později poslal Bečvář český tým poprvé do vedení 2:1, rychle ale odpověděl Groetzki. Další pokusy Bečváře a Čípa úspěšné nebyly, podobně na tom ale byli i němečtí kanonýři a tak další změna skóre přišla až na konci osmé minuty právě z ruky Čípa, kterého našla přihrávka v pozici pivota. Němci ale opět odpověděli stejně rychle a Fäth opět vyrovnal na 3:3 a Pekeler pak další trefou vrátil jednobrankové vedení na německou stranu. Reakce českého tábora ale byla stejně rychlá. Kašpárek znovu vyrovnal a po chybě v německé rozehrávce mohli jít čeští reprezentanti opět do vedení. Kašpárek to zkusil z dálky, orazítkoval ale pouze břevno. Po jedenácti minutách hry to tak bylo 4:4.

Pátou trefu na německé konto přidal na úvod 13. minuty Fäth, Pavel Horák ale také pustil pořádnou ránu z osmi metrů a hned bylo znovu vyrovnáno 5:5. Němci vzápětí opět upravili na 6:5, s dalším pokusem si ale Mrkva poradil. Proti samostatně unikajícímu Gensheimerovi byl ale o několik vteřin později český brankář krátký a po čtvrtině hry to bylo 7:5 pro Německo. Samostatný únik Groetzkiho ale už Mrkva zneškodnil a Horákova dělovka znamenala korekci na 6:7. Vyrovnání pak ze sedmičky zařídil Zdráhala, jen o pár momentů později skóroval nejlepší český kanonýr znovu a do poslední desetiminutovky poločasu se šlo za stavu 8:7 pro Česko.

Vyloučení Patricka Wienceka dalo Čechům šanci na výraznější náskok, první pokus Petrovského ale zmařil brankář Heinevetter, před další útočnou akcí se ale šli Němci poradit. Akce připravená v oddechovém čase ale skončila střelou nad Mrkvovu branku, na opačné straně ale nebyli úspěšní ani Češi. Česká obrana šlapala a Němci nemohli najít recept, od 15. minuty neskórovali, prosadil se až Fäth ve 23. minutě a tato útočná akce skončila nejen vyrovnáním na 8:8, ale také dvouminutovým trestem pro obránce Landu. Německá snaha o přečíslení oslabené české obrany pak ve 24. minutě vyzněla na prázdno. Střelecký pokus Němcům vychytal Mrkva a sám pak do prázdné branky pak poslal míč přes celé hřiště, čímž se rovněž zapsal do českého střeleckého zápisu. Po další nevydařené německé akci z dalšího protiútoku zakončoval Číp a Češi vedli pět minut před přestávkou 10:8. Fäth ještě zařídil Německu korekci na 9:10, minutu před koncem poločasu si ještě vybrali time-out čeští trenéři, česká akce ale brankou neskončila. Při posledním útoku Němcu si navíc Brečvář vykoledoval dvouminutový trest a devítimetrový hod Německa už na výsledku poločasu nic nezměnil.

Skóre druhého poločasu otevřel opět Fäth, který se v utkání prosadil již po šesté. Další útočná akce Čechů ale skončila nařízením sedmimetrového hodu, který bezpečně proměnil kapitán Zdráhala. Dvouminutovým trestem byl ale krátce na to potrestán Stehlík a Weber za Německo znovu vyrovnával na 11:11. Horákovi to ale proti Německu létalo, byl to on, kdo zapsal do českého zápisu dvanáctou branku, třináctou zaznamenal Číp. Němci byli dole. Sám proti brankáři Mrkvovi šel Gensheimer, ani on však ve vyložené šanci skórovat nedokázal. Německý výběr držel nad vodou jen Fäth, který svou sedmou trefou upravil na 12:13, Češi ale byli na vlně a Číp zase navyšoval náskok na 14:12.

Ve 38. minutě se teprve podruhé v zápase prosadil technickou střelou Uwe Gensheimer (13:14), další český střelecký pokus vytlačil Heinevetter na tyč, pak vystihl samostatný únik Čípa a držel německý výběr v kontaktu 13:14. Český tým si vybíral slabou chvíli. Po vyloučení hrstky Kohlbacher vyrovnal ve 41. minutě na 14:14 a Wiencek pak poslal Německo do vedení 15:14. Navíc český útok opět ztroskotal na Heinevetterovi a na 15:15 tak znovu vyrovnával až Číp na sklonku 43. minuty.

Znovu na českou stranu vrátil vedení Kašpárek, Fäth ale odpověděl takřka okamžitě (16:16). Znovu minimální náskok zařídil Čechům Zdráhala, podpořil ho dobrým zákrokem Mrkva a Češi měli znovu šanci jít do dvoubrankového vedení. Bečvářova střela ale nebyla přesná a Češí žádali oddechový čas. A Číp na konci připravené akce se nemýlil. Bylo to 16:18 a do konce zbývalo asi třináct minut. Mrkva čaroval. Zakročil proti německé střele, odražený míč ale znovu na jeho branku vyslal Wiencek, který svou střelou zasáhl Mrkvu míčem přímo do obličeje. Český brankáře se však rychle oklepal a pokračoval ve hře. Jedenáct minut před koncem se prosadil Weber, který tak korigoval na 17:18. Češi bránili minimální náskok jak lvi. Ani dohrávka na německého pivota Kohlbachera neskončila brankou, následně nařízená sedmička ale ano a Gensheimer tak vyrovnával na 18:18 a v 53. minutě Drux poslal Němec do vedení 19:18.

Zápas tak opět dospěl do infarktového závěru. Mrkva držel české akce pořád vysoko. Vychytal Fätha a na druh=h straně vykoledoval Hrstka sedmičku. Na tu se připravil opět Zdráhala, tentokrát ale nebyl proti Heinevetterovi úspěšný a Němci tak drželi minimální náskok 19:18. Pak našla německá kombinace na brankovišti osamoceného pivota Kohlbachera a Němci rázem vedli 20:18. Němečtí fanoušci bouřili. Čtyři minuty před koncem Zdráhalova střela skončila na tyči a odražený míč za záda Heinevettera nepropašoval ani Číp. Když na druhé straně propálil dělovkou Mrkvu Weinhold, bylo rozhodnuto. Posledních pět minut patřilo jen Němcům, jen Kašpárek pak udělal devatenáctou českou brankou tečku za celým utkáním.

Sestava a branky Česka: Mrkva 1, Galia – Hrstka, Bačvář 1, Landa, Horák 3, Kotrč, Kašpárek 4, Stehlík, Petrovský, Zdráhala 4, Číp 6, Sviták, Mubenzem, Kasal, Zeman.
Nejvíce branek Německa: Fäth 8, Gensheimer 3.
Rozhodčí: Gubica, Milosevic (CRO). Sedmimetrové hody: 3/2 – 1/1. Vyloučení: 4:3. Diváci: 2130.

Christian Prokop, trenér Německa: „Jsme moc šťastní, že jsme zápas dovedli do vítězného konce. Byl to velice důležitý zápas. V poslední fázi zápasu jsme šli jasně za svým cílem. Měli jsme výbornou obranu a skvěle chytal Heinevetter. V poledních minutách fungovala i naše ofenzíva.“

Daniel Kubeš, trenér české republiky: „Je pro mě dnes těžké říct, jaké jsou mé pocity. Na jednu stranu jsem pyšný na svůj tým, na druhou stranu jsem zklamaný. Byli jsme blízko. Naše obrana fungovala, dostat 22 branek od Německa je dobré, ale v ofenzivě jsme nebyli tak dobří a to je důvod naší dnešní porážky.“