2020 Women´s EHF EURO
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
23.1.2018 otevřeno: 1407 x

Cesta do Záhřebu vede přes Makedonce. Opět

Po třech dnech volna dnes čeští házenkáři vyráží do boje proti Makedonii. „Osudovému“ soupeři, s nímž se český tým potýká častěji, než by si obě strany přály. Soupeři, který český výběr nepustil na mistrovství světa 2017 do Francie. Přesto tým říká: „Emoce budou, ale my se musíme soustředit sami na sebe“.

Zatím poslední zápas ve Varaždínské aréně odehráli čeští reprezentanti v pátek večer proti německé reprezentaci. Od té doby tři dny aktivně odpočívali, léčili drobné šrámy, uvítali novou posilu Petra Šlachtu, rozebírali hru makedonského soupeře a připravovali se na úterní zápas proti neoblíbenému protivníkovi. „První volný den byl super, odpočívali jsme a regenerovali. Tři dny jsou už ale docela dlouhá doba, už jsme ale na Makedonce nažhavení a myslím, že jsme se na ně dobře připravili,“ říkala česká spojka Roman Bečvář.

Trenér Daniel Kubeš věří, že dlouhá přestávka mezi zápasy klukům prospěla. „Tři dny volna určitě pomohly. Energie je tam vidět, dneska se kluci hýbali víc než v neděli a doufám, že se nám to podaří nastartovat na poslední dva zápasy hlavní fáze,“ komentoval formu týmu po Kubeš po pondělním zápase.

Makedonský výběr se ve Varaždínu představil v neděli v souboji se Španělskem. V prvním poločase prohrával se Španěly rozdílem deseti branek a hrozilo, že utrží podobnou nálož, jako český výběr. Nakonec odešli Makedonci ze souboje se Španělskem poraženi jedenáctibrankovým rozdílem 20:31. „Makedonci nechytli se Španělskem zrovna ten nejlepší den. Je hrozně těžké dostat se do zápasu, když prohrajete poločas o deset,“ komentoval toto utkání trenér Kubeš a Bečvář upozornil: „Makedonci mají pořád o co hrát. S námi to bude úplně jiný zápas, než odehráli proti Španělům. Je to vždycky napínavé!“

Připomněl tak nedávné souboje českého týmu s Makedonci na domácí půdě i na Balkáně: „Poslední vzpomínky na vzájemné zápasy jsou špatné, ale pamatuju si i dobré chvilky, kdy jsme proti nim hráli doma v Česku dobře. Teď nás čeká neutrální půda, i když Makedonců tam bude spousta a je důležité, abychom začali s dobrou obranou podobně jako Španělé.“ Jen pro připomenutí. Češi se s Makedonci utkali v často vzpomínané baráži o postup na MS ve Francii, v kvalifikačních bojích o šampionát v Polsku, na EURU v roce 2012 i 2014. „Dlouho jsme s nimi nahráli, asi půl roku,“ smál se v neděli Jan Filip a brankář Tomáš Mrkva dodal: „Makedonce nemáme rádi, ale kdo vlastně ano?“

Trenér Kubeš proto doufá, že hráči si z kabiny na hřiště vezmou jen emoce, které jim v zaplněné hale budou ku prospěchu a ne naopak. „Určitě musíme dát pozor na to, abychom se soustředili na hru a ne na křivdy z minulosti. Nabuzenost a určitá naštvanost a motivovanost nesmí být větší než soustředění na hru. Určitě budeme všichni nabuzení a napjatí, ale nechtěl bych, aby to přešlo v nějaké osobní šarvátky. To by nám mohlo uškodit. Je to zápas jako každý jiný proti velmi kvalitnímu soupeři a musíme se soustředit je na náš výkon, ne na to, co bylo nebo bude. Teď a tady je rozhodující,“ říká rozhodně český kouč.

Jak tedy na hřišti proti Makedoncům, kteří se oproti dřívějším letům prezentují vyspělejší a taktičtější hrou. „Rychlé útoky jsou recept na Makedonce. Pokud budeme mít dobrou obranu, zachytají brankáři a budeme makedonské chyby trestat z rychlých útoků, tak bychom mohli mít začátek jako Španělé,“ myslí si Bečvář. Trenér Kubeš zase vidí jako důležitý faktor eliminaci pivotů, v nichž tkví velká část makedonské síly: „Určitě je obtížné uhlídat jejich pivoty. Hlavně Stoilov se za posledních pět let velmi zlepšil a je z něj pivot světového formátu. Je chytrý, zkušený a fyzicky má předpoklady, aby vyhrával situace jeden na jednoho. Naši hráči to musí technicky zvládnout a být pořád pozorní, aby se zabránilo přihrávce do pivota. V situaci jeden na jednoho je v podstatě nebranitelný.“

Makedonci se v zápase pravděpodobně budou muset obejít bez své nejzářivější hvězdy Kirila Lazarova, který utrpěl v souboji se Španělskem svalové zranění. „Potenciální neúčast Lazarova je velký faktor. Dává přes deset gólů, hraje dobře s pivotem, je to jejich nejsilnější zbraň. Jsou tam ale i jiní kluci, kteří mohou chytit šanci za pačesy a my se musíme připravit i na to,“ upozornil Bečvář.

Jednu změnu provedli v soupisce pro tento zápas i čeští trenéři. Kvůli zdravotním problémům do hry nezasáhne Štěpán Zeman, nahradí ho Petr Šlachta.

Český tým pak čeká jen velmi krátká doba na přípravu na souboj se Slovinci, který je posledním zápasem v hlavní fázi turnaje a posledním krokem k případnému postupu do víkendových bojů v Záhřebu, Ať už o páté místo nebo dokonce o medaile. Český výběr bude mít na regeneraci po bitvě s Makedonci jen několik hodin, proti Slovincům nastoupí už ve středu v 16 hodin. Na to se ale zatím tým snaží nemyslet a koncentruje pozornost na Makedonce. „Určitě je to velká zátěž, nás teď ale zajímá jen první zápas. Upřímně jsem ještě nevěnoval ani jedinou myšlenku zápasu se Slovinskem, soustředíme se na Makedonii. Pokud zvládneme zahrát každou situaci na sto procent, budu spokojený,“ uzavřel Kubeš.
 

Zápas Česká republika - Makedonie začíná v úterý ve 20.30 v areně Varaždín. Sledujte jej živě na Sport 1 nebo jako textový přenos na www.onlajny.com/hazena.