23.1.2018 otevřeno: 1396 x

Pohádka na pokračování: Češi zdolali i nenáviděné Makedonce

Bylo to drama až do konce ale s krásným koncem pro české hrdiny. A ještě sladším než obvykle. Češi v hlavní fázi EURA 2018 porazili Makedonce rozdílem jedné branky, i když v průběhu zápasu prohrávali až o pět branek.

Mistrovství Evropy v házené mužů 2018:  Česká republika – Makedonie 25:24 (11:13)

Češi píšou úžasný příběh a v úterý večer ve Varaždínu k němu připsali další kapitolu. Do cesty se jim postavili Makedonci, Tým, se kterým se poměřili už tolikrát a často měl souboj pro české barvy špatný konec. Tentokrát to neplatilo a Češi odplatili staré křivdy.

Makedonská mašina vjela na hřiště opět jako tank. V 9. minutě to bylo 4:1 pro Balkánce. Kašpárek, Hrstka a především Horák ale dotáhli družstvo do dvoubrankového kontaktu (22. minuta 7:9), do poločasu ale Makedonic dokázali ještě opakovaně odskočit na rozdíl čtyř tref. Před přestávkou ale korigovali na dvoubrankový rozdíl Horák se Šlachtou a Češi šli do šaten s přijatelným mankem.

I nástup do druhé půle ale měli Makedonci raketový. Ve 38. minutě to po třech trefách Taleskiho bylo o pět gólů 17:12 pro Makedonce a čeští fanoušci se začínali brát o výsledek. V hale ve Varaždínu jich byla jen hrstka, na stranu českých bojovníků se ale proti záplavě makedonských vlajek přiklonili slovinští, španělští a němečtí fanoušci. Češi se nevzdávali, cítili, že makedonským těžkotonážníkům i střeleckým tahounům dochází síly a přitlačili. Deset minut před koncem korigoval na dvoubrankový rozdíl Kašpárek, Horák a Hrstka, v závěru přidal důležité trefy i Zdráhala a šest minut před závěrečným hvizdem bylo vyrovnáno 22:22. V 57. minutě Horák poprvé poslal Čechy do vedení. Velikovský vyrovnal, Kašpárek ale 25. českou trefou překlopil výsledek na českou stranu.

Podle rozhodčích ale nebylo rozhodnuto. Po základní hrací době byl nařízen sedmimetrový hod. Postavil se na ni Manaskov, protože předchozí exekutorský pokus Lazarova zhatil Mrkva. A český hrdina byl úspěšný i proti Manaskovovi! Zmařil tak Makedoncům šanci na zisk alespoň jednoho bodu a v českém táboře vypukly bouřlivé oslavy. Je to tak. Češi drží v hlavní fází turnaje na kontě čtyři body a ve středu už v 16 hodin se utkají se Slovinskem o konečné umístění v šestičlenné skupině hlavní fáze a případný postup do semifinále nebo bojů o páté místo.

Sestava a branky Česka: Mrkva, Galia – Hrstka 4, Bečvář, Landa, Horák 8, Kotrč, Kašpárek 6, Stehlík, Šlachta 1, Petrovský, Zdráhala 4, Číp 2, Sviták, Mubenzem, Kasal.

Nejvíce branek Makedonie: Taleski 5, Mirkulovski 4, Stoilov 4, Velkovski 4.

Rozhodčí: Volodkov, Zotin (RUS). Sedmimetrové hody: 4/4 - 4/2. Vyloučení: 5:2. Diváci: 3780.

Jan Filip, trenér českého týmu: „Dnes to byl hodně těžký zápas. Nedostali jsme se do něj tak, jak jsme chtěli, hlavně v útoku jsme se nedostali do tempa. Ve druhé půli jsme ale v sobě našli neskutečnou sílu a dokázali jsme náskok Makedonie srovnat a dostali jsme se do vedení, které jsme trochu se štěstím, ale myslím, že zaslouženě, udrželi. To, co dnes tým ukázal v morálce a bojovnosti, to bylo něco fantastického.“

Pavel Horák, spojka českého týmu: „Bojovali jsme. Prohrávali jsme o pět gólů, ale předvedli jsme to, co tady ukazujeme celý turnaj. Že se nevzdávám e a bojujeme za každého výsledku. Cítili jsme, že soupeři dochází síly rychleji než nám. Taky už jsme jich neměli na rozdávání, ale byli jsme nakonec šťastnější. Náš medvěd v brance to zavřel a dal si ještě dvě sedmičky k večeři.“