24.1.2018 otevřeno: 1157 x

Obrovský boj na výhru nestačil. Semifinále je pryč, šance na cestu do Záhřebu ale ne

Čeští házenkáři po obrovském boji remizovali s výběrem Slovinska 26:26. Pětibodový zisk tak znamená, že Češi už do semifinálových bojů postoupit nemohou. Zda pojedou do Záhřebu bojovat o pátou příčku, rozhodne souboj mezi Německem a Španělskem, který v český prospěch musí skončit jiným než remízovým výsledkem.

Mistrovství Evropy v házené mužů: Česká republika – Slovinsko 26:26 (11:12)

Bolo to jako na houpačce a stejně jako v úterý to byl boj do posledního dechu. Tentokrát ale měl pro český výběr jen polosladkou chuť. K udržení naděje na postup do bojů o medaile potřebovali vyhrát, remíza stačí jen k tomu, aby se za příznivého výsledku utkání mezi Španělskem a Německem utkali o páté místo. A příznivý výsledek je v tomto případě jakýkoliv jiný, než remíza.

Čechům se tentokrát vydařil vstup do utkání. Kašpárek, Zdráhala a Číp s Bečvářem zasypávali slovinskou síť jednou střelou za druhou, na opačné straně hřiště je podporovali brankáři Mrkva s Galiou. Především hrdina souboje s Makedonci Mrkva měl svůj den i ve středu, kdy doháněl Slovince k šílenství. Devět minut před přestávkou zvyšoval Kašpárek české vedení už na pět branek (12:7), poslední minuty poločasu ale patřily Slovincům, kteří čtyřmi brankami v řadě především z ruky Zarabece korigovali na poločasových 11:12. Červenou kartu navíc hned v první půli viděli Stehlík a Petrovský.

Druhý poločas už byl pak maximálně vyrovnaný. Slovinci se drželi českému výběru za patami, jen ve 44. minutě navýšili Češi zásluhou Mubenzema s Čípem a Zdráhalou náskok na čtyři branky 20:16. Pak se ale Slovinci zase vrátili do hry, čtyřmi brankami v řadě tentokrát ztrátu zcela smazali a pět minut před koncem šli dokonce do dvoubrankového vedení. V poslední desetiminutovce střelecky tým držel Mubenzem s Horákem a Zdráhalou. Čtyři minuty před závěrečnou sirénou vedli Slovinci o dva góly, Češi ale vzepjali k mocnému finiši – nejprve skóroval Zdráhala, vyrovnávací šestadvacátá branka zamířila do slovinské sítě z ruky Hrstky. V poslední minutě český tým ubránil útok Slovinců a před následným protiútokem se šel poradit. První pokus Horáka úspěšný nebyl, poslední střelecký pokus doslova v posledních vteřinách zápasu z ruky Kašpárka ale pouze orazítkoval břevno.

Češi si tak budou znát svůj další program a soutěžní osud až do posledním souboji mezi Německem a Španělskem. Pokud toto utkání skončí vítězstvím kteréhokoliv z týmů, postupují Češi do pátečního souboje o konečnou pátou příčku.

Sestava a branky České republiky: Mrkva, Galia – Hrstka 1, Bečvář 2, Landa, Horák 1, Kotrč, Kašpárek 4, Stehlík, Šlachta, Petrovský, Zdráhala 9, Číp 5, Sviták, Mubenzem 3, Zeman 1.
Nejvíce branek Slovinska: Kavticnik 6, Zarabec 5.
Rozhodčí: Fonseca, Santos (POR). Sedmimetrové hody: 2/2 – 4/3. Vyloučení: 6 (přímá ČK Stehlík, Petrovský) – 2. Diváci: 2 873.

Ondřej Zdráhala, nejlepší hráč utkání: „Děkuji slovinskému týmu za skvělou házenou a výborný souboj. Na závěr možná mrzí, že to nestačilo na vítězství, ale myslím, že tým nechal na hřišti všechno.“

Veselin Vujovic, trenér Slovinska: „Gratuluji českému týmu k tomu, jak dokázal bojovat a jakými výkony si zde na turnaji vysloužil svou pozici. Skvěle se vrátil na evropskou házenkářskou scénu. Nakonec nás trochu mrzí, že ten poslední gól nepadl a Češi nemohou bojovat dál o medaile.“

Daniel Kubeš, trenér českého týmu: " Děkuji za povzbudivá a pěkná slova. Vydali sjme se ze všeho co jsme měli. Nakonec pět, možná deset centimetrů rozhodlo o remíze. Ale pořád je možné, že si zahrajeme ještě jeden zápas."