2020 Women´s EHF EURO
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
24.1.2018 otevřeno: 1054 x

Jan Bašný byl v anketě ČOV vyhlášen druhým nejlepším trenérem roku 2017

Trenér české ženské reprezentace, který dovedl své svěřenkyně v prosinci na mistrovství světa v Německu ke čtvrtfinále a ke konečnému osmému místu, byl v anketě Českého olympijského výboru vyhlášen druhým nejlepším trenérem kolektivních sportů. Rozhovor s trenérem Bašným přineseme v nadcházejících dnech.

Potřetí v posledních čtyřech letech ocenili profesionální trenéři úspěchy Ondřeje Rybáře titulem Trenéra roku. Šéftrenér biatlonové reprezentace získal cenu za rok 2017 v kategorii individuálních sportů. V nově vyhlašované kategorii týmových her pak svým hlasováním rozhodovalo 135 členů Unie profesionálních trenérů Českého olympijského výboru o tom, že jako první si cenu odnese Jiří Zach, trenér volejbalových mistrů Evropy do 19 let. V průběhu slavnostního večera UNIQA Trenér roku 2017 také vstoupilo do Síně slávy UPT dalších sedm trenérských osobností, cenu za celoživotní dílo převzal významný pedagog a sportovní odborník Josef Dovalil a poděkování od svých svěřenců se dočkali i trenéři – objevitelé.


Individuální sporty: Biatlonový kouč Rybář, král let 2014, 2015 a 2017

Rychlobruslařský trenér Petr Novák se stal Trenérem roku 2013, olympijskému roku 2016 vládl Petr Lacina, kouč judistického šampiona z her v Riu Lukáše Krpálka. Po roční pauze však navazuje na vítězství z let 2014 a 2015 Ondřej Rybář. „Vždycky záleží na sportovcích, protože sice můžete být sebelepší trenér, ale pokud není potenciál v závodnících, tolik se toho udělat nedá,“ řekl Ondřej Rybář. „Biatlon má generaci, která dokáže dělat výsledky, a také se nám podařilo nastavit systém. Od olympijských her ve Vancouveru jsme sezonu od sezony přidávali drobnosti a ty čtyři roky od Soči byly prostě úžasné. Biatlon má teď vysoký standard a nečeká se, že sportovci budou prohrávat. Jsem rád, že to celému týmu zatím funguje, i když je to rok od roku těžší. Samozřejmě je dobře, že jsme takhle nahoře, i když je to někdy trochu kontraproduktivní.“

Nejsilnější trenérským momentem z minulého roku je pro Rybáře mistrovství světa v rakouském Hochfilzenu, ze kterého si biatlonový tým odvezl zlato, dvě stříbra a bronz. „Když Gábina Koukalová vyhrála a Ondra Moravec jel výborný závod, kde do poslední chvíle vedl, to byly ty nejemotivnější momenty. Naopak ty negativní se snažím co nejdříve vytlačit. Je lepší žít tím, co se podaří, a odrazit se od toho.“

Na druhé místo v anketě zařadili členové UPT trojnásobného olympijského vítěze v hodu oštěpem Jana Železného, který dovedl své svěřence Jakuba Vadlejcha a Petra Frydrycha ke stříbru a bronzu na mistrovství světa, Vadlejch navíc vyhrál také Diamantovou ligu. Třetí místo patří Jiřímu Prskavcovi staršímu, trenérovi úspěšné skupiny vodních slalomářů, do níž patří mistr světa mezi kajakáři Ondřej Tunka i další medailisté včetně Jiřího Prskavce mladšího nebo Amálie Hilgertové.

Dalšími nominovanými trenéry v kategorii individuálních sportů byli v abecedním pořadí Josef Čihák (tenis), Milan Doleček (veslování), Milan Hemza (zápas), Marek Jelínek (snowboarding) a Petr Novák (rychlobruslení).


Prvním králem z týmových her je Zach, druhé místo patří Janu Bašnému

Volejbalový trenér Jiří Zach oslavil s týmem kadetů senzační výsledek. Díky titulu mistrů Evropy se stal Trenérem roku 2017 v kategorii týmových her. „Je to pro mě velké překvapení. Volejbal jako takový nepatří k top sportům ve smyslu vnímání veřejnosti ani médii,“ řekl Jiří Zach, který si i po dlouhé době dokáže vybavit zápasy míč po míči. „To je moje vlastnost a v případě mistrovství Evropy jde navíc o největší úspěch, jakého jsem dosáhl, na to se vzpomíná dobře.“ Evropský titul je pro Zacha jakousi kotvou v trenérské práci. „I když jde život samozřejmě dál, pracujete, prohráváte a vyhráváte, je to velmi dobrý pocit, když si člověk i při nezdarech může říct: jsme mistři Evropy. Ve sportu a v trénování úspěchy rychle pomíjejí, hodnocení je pomíjivé. Jednou jste hrdinové, podruhé jste všechno udělali špatně. Ale tenhle úspěch nemůže nikdo zpochybnit.“

 


Trenér roku z týmových sportů je začátkem tradice

Druhé místo v kategorii trenérů týmovech her pro rok 2017 patří Janu Bašnému, který dovedl české házenkářky k historické účasti ve čtvrtfinále mistrovství světa. Trenérským bronzem v týmech pak členové UPT ocenili Libora Zábranského, kouče hokejové Komety Brno, která získala titul v nejvyšší domácí soutěži znovu po 51 letech.

V nominaci byli v abecedním pořadí také Ronen Ginzburg (basketbal), Miroslav Janovský (florbal), Tomáš Kusý (softbal) a Jan Suchopárek (fotbal).

První volba Trenéra roku z týmových sportů je počátkem nové tradice. „Rada Unie profesionálních trenérů rozhodla o vyhlašování dvou kategorií proto, že týmové sportovní hry a individuální sporty jsou v řadě věcí odlišné a neporovnatelné, jsou to vlastně dvě nesouměřitelné kategorie. Kolektivní sporty se nyní jen těžko prosazují v konkurenci trenérů olympijských vítězů či mistrů světa z těch individuálních. Přesto jsme toho názoru, že přibývající úspěchy kolektivních sportů a jejich trenérů si zaslouží ocenění,“ řekl Zdeněk Haník, iniciátor vzniku UPT a místopředseda Českého olympijského výboru.

 

Síň slávy rozšířilo dalších sedm osobností

Padesátku trenérů, kteří v minulých letech byli uvedeni do Síně slávy UPT, posílilo dalších sedm osobností, které pomohly českým sportovcům k řadě velkých úspěchů. Na galavečeru UNIQA Trenér roku 2017 do Síně slávy v abecedním pořadí vstoupili Jiří Beran (šerm), Josef Fuksa (rychlostní kanoistika), Vladimír Miko (stolní tenis – in memoriam), Jaroslav Navrátil (tenis), Josef Šilhavý (atletika), Ludvík Wolf (judo) a Jaromír Žák (cyklistika).

V průběhu galavečera také proběhl křest knihy Pan Trenér podruhé, která přibližuje příběhy nejlepších trenérů českého sportu. Kolektiv autorů navazuje na první díl a představuje další dvacítku osobností trenérské Síně slávy.

Úspěšný hokejista Patrik Eliáš, dvojnásobný vítěz Stanley Cupu, ocenil svého prvního trenéra Pavla Bakuse. Volejbalista Jan Štokr, dlouholetý český reprezentant a vítěz volejbalové Ligy mistrů, zase připomněl své začátky s trenérem–objevitelem, kterým byl Ludvík Hajn.

Speciální cenu za celoživotní dílo převzal Josef Dovalil, významný pedagog, sportovní činovník a odborník v oblasti trenérství, sportu a olympismu, autor mnoha publikací s touto tematikou. „Josefa Dovalila si celá trenérská obec váží především za to, že si během své více než padesátileté činnosti na Fakultě tělesné výchovy a sportu vždy udržel úzký kontakt mezi teorií a praxí. Na knihách, které napsali docent Dovalil a profesor Dobrý, stavíme dodnes, jsou stále platné a přínosné, i když vznikly před řadou let,“ dodal Zdeněk Haník.

 

Medialonek Jana Bašného pro ČOV:

Během jeho působení na lavičce národního týmu udělaly házenkářky výrazný výkonnostní posun, dvakrát postoupily jak na světový, tak i evropský šampionát. Na loňském MS v Německu Češky díky nečekané osmé příčce zaznamenaly historicky nejlepší samostatný výsledek. Vedle ženské reprezentace, kterou převzal v roce 2010, zároveň trénuje také klub Nantes.