21.3.2018 otevřeno: 1190 x

V úvodním souboji podlehly Češky Dánsku 21:26, Slovinky na Islandu remizovaly

Pětibrankovým rozdílem 21:26 podlehly po vyrovnaných čtyřiceti minutách české házenkářky v Plzni dánskému výběru. Odveta je na programu v sobotu od 16 hodin v dánském Aarhusu. Zápas bude přenášet stanice Sport 1.

Kvalifikace o postup na EURO2018: Česká republika – Dánsko 21:26 (14:15)

Přes všechna předsevzetí vyšel vstup do zápasu lépe Dánkám. V prvních pěti minutách si vypracovaly vedení 3:0 a skóre na české straně otevřela až v 7. minutě Adámková. Na dlouho to byla ale poslední trefa v dánské síti. Češkám se nedařilo překonávat velmi agresivní dánskou obranu. Druhý zápis do střeleckého vysvědčení Češek zapsala v 10. minutě podstřelem Kordovská, která tak upravovala na 2:5 a třetí českou branku zařídila týmu trefou do prázdné branky přes celé hřiště Knedlíková.

Stejná hráčka rozbouřila zaplněnou plzeňskou halu i ve 12. minutě, kdy utekla dánské obraně a z trháku korigovala na jednobrankový rozdíl 4:5. Krátce nato si sice Dánky z ruky Hansenové vzaly zpět dvoubrankové vedení 6:4, Češky však rychle zareagovaly a stejný scénář se opakoval ještě jednou. V 15. minutě oba týmy dělil stále jen jediný gól 6:7.

V 18. minutě hrály Češky v oslabení, krátce na to ale byla vyloučena i Tranborgová a český tým se tak stále držel ve dvoubrankovém kontaktu se soupeřem. Dařilo se především pivotce Adámkové na brankovišti, svými trefami přispěla i Luzumová. Ve 21. minutě podruhé na rozdíl tří tref zvyšovala Heindahlová (9:12). Iveta Luzumová ale stále držela český výběr v dostřelu. Za stavu 13:10 pro Dánsko byla na brankovišti faulována Adámková, nařízenou sedmičku ale proměnila Hrbková a pět minut před koncem poločasu přiblížila tým na rozdíl jediné branky znovu Adámková. Bylo to tak 12:13 a dánská lavička brala time out. Připravená akce Dánek skončila nedůraznou střelou v rukou Müllnerové, nabídku na vyrovnání ale nezužitkovaly ani Češky na druhé straně. Naopak sedmičkou Jörgensenové Dánky znovu odskočily na rozdíl dvou branek. Český výběr na to odpověděl akcí dohranou znovu na pivotku Adámkovou, která se ani tentokrát nemýlila. V samém závěru poločasu se šel poradit i český výběr, připravená koncovka skončila v rukou Knedlíkové, která upravila na poločasových 14:15.

Brankářku Müllnerovou po první půli nahradila v brance Satrapová a hned úvodním gólem druhého poločasu ve 33. minutě se Luzumové podařilo vyrovnat. V následujících minutách však stále Češky dotahovaly minimální náskok Dánska, vedení na svou stranu překlopit nedokázaly. Naopak ve 42. minutě se diktátu zápasu ujaly znovu dánské házenkářky a zvyšovaly po vyrovnané desetiminutovce své vedení postupně až na 20:16. Na nepříznivé skóre reagoval trenér Bašný oddechovým časem.

Ani to nevrátilo český výběr do tempa. Naopak ve 45. minutě po trefě Wollerové prohrávaly domácí házenkářky už 16:21. Češky vysunuly obranu a tlačily Dánky k chybám, na korekci z ruky Hrbkové, vůbec třetí branku českého týmu ve druhé půli, Dánky rychle odpověděly. Stále se tak rozdíl držel v pětibrankových rozměrech. Další korekci zařídila znovu až ze sedmičky Luzumová, odpověď Dánska na sebe ale ani v tomto případě nenechala příliš čekat.

Na začátku poslední desetiminutovky ztrácely Češky stále pět branek, sedmimetrový hod Luzumové navíc orazítkoval jen konstrukci branky a stejně tak i další pokus české kapitánky, kterým končila akce po zpracování odraženého míče. Ani pak české házenkářky neskládaly zbraně. Sedm minut před koncem svůj tým podržela brankářka Satrapová, dlouhý pas Toftové vystihla Maňáková a pivotka Adámková korigovala na 20:24. Brankářka Toftová ale byla proti výraznější korekci a další pokus Maňákové již pohlídala. Úspěšnější byla o pár vteřin později Luzumová, rozdíl mezi týmy byl ale i tak tři minuty před koncem čtyřbrankový.

Češky se naděje pořád nevzdávaly. Dalším zákrokem přispěla Satrapová a v ofenzívě se domácí hráčky rvaly jako o život. Zkušený dánský tým si hlídal závěr zápasu a žádné drama už nepřipustil. Střela Maňákové letěla nad a sedmička Bidstrupové zpečetila dánskou výhru, když upravila skóre na konečných 26:21.

Sestava a branky České republiky: Satrapová, Müllnerová – Kolářová, Knedlíková 3, Ryšánková, Salčáková, Maňáková, Kordovská 3, Hrbková 5, Luzumová 5, Šustková, Adámková 5, Marčíková, Šetelíková, Zachová, Malá.
Nejvíce branek Dánska: Jorgensen 6, Nielsen 3, Hansen 3. Rozhodčí: Covalciuc I., Covalciuc A. (MDA). Sedmimetrové hody: 6/4 – 7/5. Vyloučení: 2:6 (ČK Transborg). Diváci: 850.

Jan Bašný, trenér české reprezentace: „Bohužel jsme špatně začali. To už začíná být naše specialita. Pak jsme se do zápasu zase dostali, mínus jedna v poločase a dalších deset minut bylo dobrých, když odskočili, už si to pohlídali. Na začátku druhé půle jsme se dostali do vyrovnání. Za stavu 15:15 jsme neproměnili dvě vyložené šance, mohli jsme je dostat pod tlak. To se nám bohužel nepodařilo. Když se dostali na rozdíl dvou, tří branek, už to bylo těžké. Pokračovali jsme v neproměňování příležitosti ze situací, které jsme si vysvětlili. Dostávali jsme se do střeleckých šancí, ale nedávali jsme je. K tomu se přidaly i nějaké chyby v obraně a to takový tým trestá. Bohužel obrana, kterou jsme si připravili, nefungovala. Proto jsme se museli vrátit k jiné obraně. To, s čím jsme je chtěli dostat pod tlak, na to jsme neměli dost rychlosti a agresivity, takže jsme pak dostávali branky snáz než v zasunuté obraně.“

Odvetu týmy odehrají v sobotu 24. března v 16 hodin v Aarhusu v Dánsku. Zápas bude přenášet stanice Sport 1 rovněž v přímém přenosu. Ve druhém ze středečních zápasů kvalifikační skupiny 5 remizovaly ve vyrovnaném zápasu Slovinky na Islandu 30:30 (poločas 16:17).

Nominace pro dvojutkání s Dánskem 21. – 25. března 2018:

Brankářky: Kudláčková Petra (DHC Slavia Praha), Müllnerová Dominika (DHK Baník Most), Satrapová Lucie (HK Kristianstad, SWE)
Pivoti: Adámková Petra (TPSG Frisch Auf Goppingen, GER), Šetelíková Alena (DHC Slavia Praha)
Pravá křídla: Knedlíková Jana (Gyori Audi ETO, HUN), Zachová Dominika (DHK Baník Most)
Levá křídla: Malá Veronika (Issy Paris Hand, FRA), Salčáková Kristýna (ATM Achneheim Truchtersheim, FRA)
Pravé spojky: Hrbková Michaela (TSPG Frisch Goppingen), Ryšánková Helena (Cercle Dijon Bourgogne, FRA)
Levé spojky: Kordovská Kamila (HSG Blomberg-Lippe, GER), Šustková Jana (SHK Veselí n. M.)
Střední spojky: Kolářová Michaela (HC Zlín), Luzumová Iveta (Thüringer HC, GER), Marčíková Šárka (SPR Pogoň Szczetin, POL), Maňáková (Růčková) Petra (DHK Baník Most)
Náhradnice: Andrýsková Veronika (HC Zlín), Dvořáková Veronika (DHK Baník Most), Fryčáková Tereza (DHK Zora Olomouc), Fryčáková Vendula (DHK Zora Olomouc), Jačková Eliška (DHC Slavia Praha), Janoušková Michaela (DHK Baník Most), Kovářová Sára (DHK Baník Most), Mučková Hana (DHC Sokol Poruba), Weisenbilderová Martina (HK Kristianstad, SWE).

EHF EURO 2018: Dosavadní výsledky kvalifikační skupiny 5