24.3.2018 otevřeno: 1172 x

V odvetě podlehly Češky Dánkám rozdílem jediného gólu

Jediný gól chyběl k tomu, aby se české házenkářky radovaly alespoň ze zisku jednoho bodu, který by je přiblížil prosincovému EURU. V odvetě prohrály na půdě Dánska 20:21.

Kvalifikace o postup na EURO 2018: Dánsko - Česká republika 21:20 (13:9)

Podobně jako při zápase v Plzni ani v dánském Aarhusu Češky nezachytily úvod zápasu a Dánky rychle odskočily svým soupeřkám před zaplněnou domácí halou do čtyřbrankového vedení (8:4). Dotahovat Češky začaly ve druhé čtvrtině zápasu, kdy Luzumová nejprve ze sedmičky korigovala na 5:8 a dalšími dvěma sedmimetrovými hody držela svůj tým v kontaktu se soupeřem Hrbková. Vysunutá obrana Dánek držela český výběr pod tlakem, i tak Kordovská ale dokázala tým přiblížit na dvoubrankový rozdíl 8:10. Podobné skóre další brankou udržela Adámková, zpět do tříbrankových rozměrů ale krátce na to vrátila rozdíl z nařízené sedmičky Wollerová. Byla to opravdová sedmičková přestřelka. Hrbková ale svůj další pokus neproměnila a její míč skončil na koleni Toftové. Český tým se šel poradit.

Následný připravený útok ale brankou neskončil, zatímco rychlá odpověď Dánek ano. Důležitý moment přišel na začátku poslední minuty poločasu, kdy sice byla za faul vyloučena Knedlíková, nařízenou sedmičku ale vytěsnila na tyč brankářka Kudláčková. Korekci před poločasem už ale české házenkářky nezvládly. Navíc byla v poslední vteřině zápasu vyloučena Iveta Luzumová a do druhé půle tak Češky vstupovaly dvojnásobně oslabeny.

Hned na úvod skončil pokus Hrbkové na noze Toftové, zákrok si ale připsala i Satrapová proti rychlému útoku Dánek. Skóre druhého poločasu tak nakonec přece jen otevřela Hrbková, která zachytila odražený míč po pokusu Marčíkové. Pak to bylo jako na houpačce, týmy se střídaly v rychlých útocích, ty dánské ale dvakrát ztroskotaly na brankářce Satrapové. Na tři branky přiblížila český výběr opět Kordovská nápaditým podstřelem a pak udržovala tým v kontaktu tří branek. Dánky často chybovaly, Češky ale nedokázaly jejich zaváhání využít a stále tak na soupeřky ztrácely tři až čtyři branky. Ve 40. minutě znovu oskočily Seveřanky na rozdíl pěti branek a trenér Bašný zavolal tým k poradě.

Na postavenou dánskou obranu se Češkám nedařilo prosadit, po zrychlení pohybu se však povedlo Ryšánkové přehrát dánskou defenzivu, na druhé straně pomohla českému týmu správně postavená branková konstrukce a Češky mohly korigovat na rozdíl tři tref. Tvrdá obrana Dánek hatila české šance, ve 47. minutě se ale konečně podařilo korigovat na kýžený tříbrankový rozdíl z ruky Veroniky Malé, která přes celé hřiště zasáhla prázdnou dánskou branku a stejně tak o pár vteřin později Ryšánková. Rázem to tak bylo o dvě branky 15:17!

Dánské pokusy i nadále likvidovala Satrapová, celých deset minut domácí házenkářky neskórovaly a Češky se mohly přiblížit už na rozdíl jediného gólu. Nepovedlo se a v 50. minutě prolomila desetiminutové gólové mlčení seveřanek Pedersenová. Ze sedmičky ale odpověděla Luzumová, ovšem po nevydařené další akci Češek zakončila rychlý útok Dánek Bohmová. Český tým však trestal tvrdou obranu Dánek ze sedmimetrových hodů a Luzumová znovu dotáhla Česko na rozdíl dvou branek 17:19.

Právě kapitánka českého výběru pak dotáhla svůj tým opravdu i k jednobrankovému rozdílu 18:19. Navíc tým na druhé straně držela brankářka Satrapová. Tu až se štěstím překonala Pedersenová (20:18) a brankostroj Dánek jakoby se tím opět nastartoval. Jorgensenová znovu zvyšovala na rozdíl tří tref 21:18 čtyři minuty před koncem zápasu. Česká lavička si znovu vyžádala time-out. Češky se pak držely dlouho v útoku, dánská obrana je nechtěla pustit téměř k ničemu. Vyloučena sice byla Hansenová, Češky pod tlakem času ale nakonec přišly o míč.

Poradit se šel tentokrát dánský tým, i Dánky ale pak v útoku chybovaly a v protiútoku střelecký pokus Luzumové opět zhatila dánská brankářka. Dvě minuty před koncem to tak stále bylo o tři góly 18:21. Minutu a deset vteřin před koncem snižovala Luzumová opět ze sedmimetrového hodu (21:19) a Malá korigovala z následného rychlého úniku na 20:21! Do koncem ale zbývalo jen třicet vteřin. Dánky hrály v útoku dlouho a zvolna, hlídaly si těsné vítězství. A také si jej nakonec uhlídaly.

Sestava a branky České republiky: Satrapová, Müllnerová, Kudláčková – Luzumová 6, Kordovská 4, Adámková 3, Hrbková 3, Malá 2, Ryšánková 2, Knedlíková, Maňáková, Marčíková, Salčáková, Šetelíková, Šustková, Zachová.
Nejvíce branek Dánska: Jörgensen S. 4, Hansen 2, Heindahl 2, Hojlund 2, Nielsen 2, Pedersen 2, Tranborg 2, Woller 2.
Rozhodčí: Maric, Masic (SRB). Sedmimetrové hody: 2/1 – 8/6. Vyloučení: 3:2. Diváci: 3872.

Lucie Satrapová, brankářka české reprezentace: „Myslím, že nás položilo neproměňování šancí ve druhém poločase. Rozhodně jsme dneska alespoň na bodík měly. Ale když už jsme je mohly dotáhnout, vyrobily jsme nějakou technickou chybu nebo jsme dostaly špatný gól. Je to velká škoda, bohužel, ale i to je házená.“

Helena Ryšánková, spojka české reprezentace: „Mrzí nás, že jsme neurvaly alespoň bod, protože jsme ve druhé polovině po něm dlouho sahaly. Na druhou stranu je ale pozitivní, že jsme i za nepříznivého stavu utkání nevypustily, když jsme prohrávaly i o pět gólů a dokázaly jsme do zápasu vrátit. Přitvrdily jsme v obraně a potom jsme mohly přecházet do rychlého útoku, což se nám docela dařilo. V tom se nám povedlo Dánky přehrávat. Prohra o gól nás moc nás mrzí, alespoň bod bychom si zasloužily."

Nominace pro dvojutkání s Dánskem 21. – 25. března 2018:

Brankářky: Kudláčková Petra (DHC Slavia Praha), Müllnerová Dominika (DHK Baník Most), Satrapová Lucie (HK Kristianstad, SWE)
Pivoti: Adámková Petra (TPSG Frisch Auf Goppingen, GER), Šetelíková Alena (DHC Slavia Praha)
Pravá křídla: Knedlíková Jana (Gyori Audi ETO, HUN), Zachová Dominika (DHK Baník Most)
Levá křídla: Malá Veronika (Issy Paris Hand, FRA), Salčáková Kristýna (ATM Achneheim Truchtersheim, FRA)
Pravé spojky: Hrbková Michaela (TSPG Frisch Goppingen), Ryšánková Helena (Cercle Dijon Bourgogne, FRA)
Levé spojky: Kordovská Kamila (HSG Blomberg-Lippe, GER), Šustková Jana (SHK Veselí n. M.)
Střední spojky: Kolářová Michaela (HC Zlín), Luzumová Iveta (Thüringer HC, GER), Marčíková Šárka (SPR Pogoň Szczetin, POL), Maňáková (Růčková) Petra (DHK Baník Most)
Náhradnice: Andrýsková Veronika (HC Zlín), Dvořáková Veronika (DHK Baník Most), Fryčáková Tereza (DHK Zora Olomouc), Fryčáková Vendula (DHK Zora Olomouc), Jačková Eliška (DHC Slavia Praha), Janoušková Michaela (DHK Baník Most), Kovářová Sára (DHK Baník Most), Mučková Hana (DHC Sokol Poruba), Weisenbilderová Martina (HK Kristianstad, SWE).

EHF EURO 2018: Dosavadní výsledky kvalifikační skupiny 5