24.10.2018 otevřeno: 1513 x

Čeští házenkáři na úvod kvalifikace porazili Finsko

Český tým ve sportovní hale v Plzni v úvodním zápase kvalifikace o postup na EURO 2020 porazil výběr Finska poměrem 31:27. V sobotu nastoupí k dalšímu utkání v Bosně a Hercegovině.

Kvalifikace o postup na EURO 2020

Česká republika – Finsko 31:27 (15:12)

Skóre za Čechy otevřel Kašpárek, hned v úvodu se ale do vedení dostal tým Finska, když z pozice pivota Sjöman skóroval na 2:1. Vyrovnal Babák a Hrstka pak znovu poslal Čechy do vedení 3:2. Finové ale drželi krok. Česká obrana se zpevnila, další gól přidal Kašpárek, Finům se se štěstím ale znovu podařilo dorovnat a přetahovaná pokračovala. V patnácté minutě zápasu Kihlstedt opět poslal svůj tým do vedení, obratem ale Češi odpověděli z ruky Babáka, Zeman přidal branku z pivota a pak už dotahovali Finové. Poprvé do dvoubrankového úniku poslal český výběr ve 21. minutě ze sedmimetrového hodu Hrstka a stejný hráč pak Čechům dvoubrankový odstup udržoval i později.

Ve 23. minutě hráli Češi poprvé v oslabení po vyloučení Horáka. Finové pak znovu korigovali až ze sedmičky, Petrovský ale rychle vrátil Čechům dvoubrankové vedení. Navíc se v brance začalo dařit Galiovi a ve 25. minutě zvyšoval Číp už na 13:10. Tříbrankový rozdíl mezi týmy panoval i v poločase, kdy na ukazateli skóre svítil stav 15:12.

Tříbrankové poločasové vedení hned v úvodu druhé půle čeští házenkáři navýšili pět gólů 17:12. Na sklonku první desetiminutovky druhé půle začali Finové nepříznivé manko stahovat a za stavu 20:18 si brala česká lavička time-out.
Po poradě to jako první vzal do svých rukou Mubenzem, tým držel v brance Galia a Bečvář s Petrovským a právě Mubenzemem udržovali české vedení na tříbrankovém rozdílu. I nadále ale české střelce trápil finský brankář Mäkelä. Pak to bylo jako na houpačce. Na straně Finů se střelecky vedlo především Tamminenovi, který zapsal deset tref. Čechům se opakovaně podařilo utéct až do čtyřbrankového vedení, Finsko ale vždy stáhlo ztrátu na dvě branky.

Naposledy a už definitivně se Češi utrhli dvě minuty před koncem po sedmičce z ruky Babáka (31:27) a bezpečný odstup si už pohlídali. Poslední střelecký pokus sice Petrovskému zmařil Mäkelä, na vítězství českého výběru to ale již nic nezměnilo.

Kvůli technické závadě na přenosovém voze České televize nebylo možné v přímém přenosu utkání odvysílat. Česká televize jej nabídne ze záznamu. Výkonný ředitel ČT Sport pan Jiří Ponikelský se omlouvá všem fanouškům házené.

Sestava a branky České republiky: Galia, Mrkva – Babák 7, Kašpárek 5, Hrstka 4, Mubenzem 4, Bečvář 3, Zeman 3, Petrovský 2, Číp 1, Škvařil 1, Vančo 1, Horák, Jurka, Klíma, Solák.
Nejvíce branek Finska: Tamminen 10, Bromen 3, Granlund 3, Koljonen 3, SJöman 3.
Rozhodčí: Nikoliv, Stojkovic (SRB). Sedmimetrové hody: 3/2 – 4/3. Vyloučení: 2:4. Diváci: 1300.

Daniel Kubeš, trenér české reprezentace: „Samozřejmě jsme rádi, že jsme vyhráli. Ale výkon byl z naší strany takový utrápený. Bohužel se nám nepodařilo hrát tak, jak jsme si představovali. Tento tým má na daleko lepší házenou, než jsme dnes předvedli. Dnes jsme měli vyhrát výraznějším rozdílem, než to skončilo. Finové byli mnohem disciplinovanější, my jsme byli nebezpeční sami pro sebe.“

15.-16.06.19 Česká republika - Bosna a Herzegovina

Nominace pro kemp od 21. do 28. října a kvalifikační zápasy s Finskem a Bosnou a Hercegovinou:

Brankáři: Mrkva Tomáš (HBW Balingen-Weilstetten, GER), Galia Martin (Górnik Zabrze, POL)
Střední spojky: Babák Tomáš (Bergischer Handball Club, GER), Bečvář Roman (HC Elbflorenz 2006 e.V., GER), Zdráhala Ondřej (ORLEN Wisła Płock, POL)
Pravé spojky: Kašpárek Stanislav (MOL-Pick Szeged, HUN), Mubenzem Dieudonné (TV 05/07 Hüttenberg, GER)
Levé spojky: Horák Pavel (HC Meshkov Brest, BEL), Klíma Matěj (Dukla Praha), Solák Dominik (HCB Karviná), Škvařil Milan (HSC Suhr Aarau, SUI)
Pravá křídla: Číp Tomáš (Tatran Prešov, SVK), Jurka Miroslav (Saint-Raphael Var Handball, FRA)
Levá křídla: Hrstka Jakub (Tatran Prešov, SVK), Vančo Marek (Dessau Rosslauer HV 06, GER)
Pivoti: Šlachta Petr (Dabas VSE KC, HUN), Zeman Štěpán (HC ROBE Zubří), Petrovský Leoš (Bergischer HC, GER)

Náhradníci: Adamík Artur (Union Juri Leoben, AUT), Dokoupil Jiří (HC Zubří), Hanisch Libor (Dessau Rosslauer HV 06, GER), Jeníček Štěpán (Dukla Praha), Kotrč Milan (Bergischer HC, GER), Patzel Vojtěch (Dukla Praha), Poloz David (HSC Suhr Aarau, SUI), Schams Vít (TJ Sokol Nové Veselí), Šafránek Ondřej (Talent Plzeň), Užek Jan (HCB Karviná)