2020 Women´s EHF EURO
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
5.11.2018 otevřeno: 1032 x

Naše šance jsou dobré, věřím v postup ze skupiny, vzkazuje českému týmu před EUREM legendární trenér Zerzáň

Méně než měsíc zbývá do okamžiku, než české házenkářky nastoupí ke svému prvnímu zápasu na mistrovství Evropy 2018 ve Francii. Připravili jsme pro vás proto sérii rozhovorů se zajímavými osobnostmi, které jsou s českým národním výběrem nějak spojeny. Ať už se jedná o samotné reprezentantky, členy realizačního týmu, experty nebo reprezentantky bývalé. Mezi experty není mnoho pověřenějších osob, než pan Jiří Zerzáň. Jak se mu zamlouvá výběr Jana Bašného? Co si myslí o kvalitách soupeřů českého týmu i jeho šancích?

Jiří Zerzáň vedl český reprezentační výběr v časech jeho velkých úspěchů, velmi intenzivně ale sleduje i aktuální dění na házenkářských palubovkách v Česku, na Slovensku i dál v zahraničí. Současný trenér Jan Bašný si svého zkušenějšího kolegy váží a požádal jej, aby současnému reprezentačnímu týmu věnoval několik hodin svého času. Když se házenkářky připravovaly v září v Luhačovicích, vyrazily ve svém volném čase strávit nějaký čas do Uherského Hradiště. „Honza Bašný mě tam pozval na přátelské posezení s jeho družstvem. Musím říct, že bylo velmi milé a zdařilé. Požádal mě, abych přinesl nějaké suvenýry – medaile - z vrcholných soutěží, které družstvo Československa získalo za mého působení v osmdesátých létech a pověděl nějaké historky, které se k nim vázaly. Chtěl prostě naladit a motivovat současnou reprezentaci před EUREM,“ popisoval Jiří Zerzáň nedávné setkání s českým výběrem. Zerzáň cítil z týmu velkou motivaci. „Zájem celého družstva včetně realizačního týmu byl nad mé očekávání. Většinu hráček znám osobně, některé jsem ještě trénoval, mnohé pak potkával jako soupeřky mého týmu. Opravdu jsem viděl na všech hráčkách obrovské odhodlání, chuť a i víru dosáhnout třeba až k metám nejvyšším. Třeba i k umístnění, které by zaručovalo postup na OH v Japonsku! Honza Bašný pracuje s družstvem už řadu let a mě se nabízí určitá paralela s mým družstvem, kdy základ šesti až osmi hráček po dobu 8 let tvořil celou kostru reprezentačního družstva. A proto si myslím, že současná reprezentace dosahuje vrcholu a věřím v její úspěšnost,“ rozpovídal se Zerzáň.

 

Dá se srovnávat současný házenkářský svět s tím dřívějším, třeba z 80. let?

Samozřejmě, že koncepce přípravy byla v těch letech naprosto odlišná, daná tehdejšími podmínkami. Především ani jediná hráčka nehrála v zahraničí. Koncepce byla budována na hráčkách v klubech, které byly tehdejší špičkou naší ligové soutěže. Nadstavba v reprezentačním družstvu byla v dlouhodobých soustředěních a účastí na množství mezinárodních turnajů. Zde se potkávala špičková evropská družstva a ve velké většině se jednalo o osm družstev. Takové turnaje jako by Chebský štít, MDŽ v Neubrandeburgu, Polar Cup, Hungaria Cup, Trofej Jugoslávie a další, byly opravdu konfrontací na nejvyšší úrovni.

 

 

 

Jak to vypadá dnes?

Jak jsem již konstatoval, situace je naprosto odlišná. Většina naších nejlepších hráček hraje v zahraničních klubech. Není to žádná zvláštnost. Když sledujete zápasy v evropských pohárech, tak je jasné, že to jsou internacionální výběry nejen z Evropy, ale jak jižní Ameriky, Asie i Afriky. Ale to není jen házená. Prakticky po kopané a hokeji následovaly všechny kolektivní sporty – basket, volejbal i házená. Naprosto zmizely ty velké mezinárodní turnaje, které jsem vzpomínal, spíš jde jen o menší, přípravné turnaje. A tak se konfrontace reprezentací odehrává pouze a jen na ME a MS. Záměrně neuvádím turnaj na OH, byť je určitě snem každého sportovce se OH zúčastnit a dovést si medaili, ale určitě turnaj na OH nebývá turnajem těch nejlepších. Jednoznačně, přestože respektujeme třeba družstva Jižní Koreje případně Brazílie, je EURO nejtěžším turnajem těch nejlepších týmů a již účast mezi šestnácti nejlepšími evropskými celky je velkým úspěchem! Z toho, co jsem konstatoval, je jasné, že trenér Bašný a jeho realizační tým neměl jiné východisko než cestu, kterou v koncepci přípravy zvolil a dovolím si tvrdit, že až na výjimky touto cestou šla všechna evropská družstva.

 

Když se podíváte na avizovanou nominaci pro závěrečnou přípravu na EURO, co o ní soudíte? Volil byste třeba vy některá jiná jména?

Já osobně, a určitě i všichni odborníci a znalci naší ženské házené, nemohu mít k nominaci téměř žádné výtky. Nechybí zde žádné jméno a snad lze jen litovat, že je vážněji zraněná Hrbková. Cenné jsou především její zkušenosti, bohužel, pravděpodobnost jejího startu je asi nulová. Dovedu si dokonce jasně představit základní sedmičku, asi zcela shodnou s Honzou Bašným, ale určitě bude záležet především na zdraví hráček a také jejich momentální herní a mentální formě. Zmíním konkrétně jedinou hráčku – Ivetu Luzumovou, jednoznačně naší nejlepší a nejzkušenější hráčku. Měl jsem s ní při setkání poměrně dlouhý a zasvěcený pohovor. Shoduje se semnou na tom, že toto družstvo by mělo být v tomto složení na svém vrcholu. Zároveň však říká, že má trošku obavy, že si družstvo po výborných výkonech na předešlých MS a ME příliš věří a případný výpadek v některém utkání může mít hodně negativní odezvu. Na druhou stranu je motivace obrovská a družstvo je odhodláno bojovat nejen o postup ze skupiny, ale i o umístnění, které by umožnilo i postup na olympiádu. Zcela jistě je dobré, že do družstva byly nominovány mladičké hráčky, které si prožijí “křest ohněm” a určitě budou v budoucnu těmi “Luzumovými či Hrbkovými”. Je však jasné, že nyní jde o současnost a chce to tuto šanci využít. My jsme s družstvem Československa odjížděli v 1986 roku a nikdo s námi absolutně nepočítal jako s družstvem na medaili či s postupem na OH. Nemůže se historie opakovat?

 

A co soupeři pro základní skupinu? Rumunsko, Norsko, Německo… To je tvrdá konkurence.

Když se podíváme na kteroukoliv ze čtyř skupin, tak snad není možné říci, že ta je lehčí než druhá. V naší skupině by teoreticky měly být favoritem Norky, ale totéž se dá říci i o Rumunkách. Snad bych uvažoval nad slabším Německem. Ale neznám nominace těchto družstev a ani záměry jednotlivých zemí. Zda nepřipravují nová, omlazená družstva na MS či OH nebo považují za vrchol právě EURO 2018. Proto veškeré prognózy jsou jen jakési předpoklady. Tím chci říci, že naše šance jsou poměrně dobré a věřím v postup ze skupiny. Avšak s ohledem na případný větší úspěch je potřeba zvítězit i nad družstvy, které postoupí, protože v případě postupu narazíme opět na trojici ze čtveřice Maďarsko – Španělsko – Nizozemsko a Chorvatsko a k výraznému úspěchu si musíme vzít s sebou body ze skupiny plus další vítězství v semifinálové skupině. Je to prostě hrozně, hrozně těžké.

 

Je něco, co vás na současném českém týmu obzvláště těší a něco, s čím byste chtěl tým ne EURO vyprovodit?

S Honzou Bašným jsem o tom nikdy nemluvil. Ani o nominaci ani o realizačním týmu. Potěšilo mne ale, že u týmu, se kterým jsem před měsícem měl možnost strávit nějakou hodinku, působí bývalé výborné hráčky – masérka Hana Kutlvašová – Kvášová a asistentka Kateřina Keclíková. Určitě jsou přínosem již jen svou přítomností, a to nejen jako nějaké technické zázemí, ale i radami svým následnicím. A tak aniž bych byl pro nějaké změny v realizačním týmu reprezentace, mám myšlenku a návrh o zapojení jedné velké osobnosti naší ženské házené za posledních 30 let – Lenky Černé. Je nejen vekou osobností, ale má nesmírně mnoho zkušeností z vrcholných soutěží a je i znalcem prostředí, ve kterém se EURO 2018 bude hrát. Své zkušenosti by při osobním setkání mohla hráčkám předat. Letošní EURO je určitě šance po dlouhých létech “udělat” velký výsledek, a tak věřím, že tým udělá všechno k uskutečnění tohoto cíle.
 

 

 

 

Rozhovor a Janem Bašným k nominaci před EUREM 2018 čtěte zde.

 

Nominace pro přípravný kemp v Chebu a turnaj O štít města Chebu 19. – 24. listopadu 2018:

Brankářky: Satrapová Lucie (Issy Paris Hand/FRA), Kudláčková Petra (Kristianstad Handball Klubb/SWE), Mučková Hana (TJ Sokol Poruba)
Levá křídla: Malá Veronika (Issy Paris Hand/FRA), Mika Kristýna (Truchtersheim HB/FRA), Dvořáková Veronika (DHK Baník Most)
Levé spojky: Kordovská Kamila (HSG Blomberg-Lippe/GER), Jeřábková Markéta (ÉRD HC/HUN), Šustková Jana (DHK Baník Most)
Střední spojky: Luzumová Iveta (Thüringen HC/GER), Marčíková Šárka (TV Nellingen/GER), Mikulášková Veronika (DHK Baník Most)
Pravé spojky: Ryšánková Helena (HCM Baia Mare/ROM), Kovářová Sára (DHK Baník Most), Markéta Hurychová (DHK Zora Olomouc)
Pravá křídla: Zachová Dominika (DHK Baník Most), Knedlíková Jana (Györ Audi ETO KC/HUN)
Pivoti: Adámková Petra (Frisch auf Göpingen / GER), Konečná Michaela (TJ Sokol Poruba), Šetelíková Alena (Sokol Písek).

Náhradnice: Andrýsková Veronika (TJ Sokol Poruba), Müllnerová Dominika (DHK Baník Most), Fryčáková Tereza (Slavia Praha), Hrbková Michaela (Frisch auf Göpingen/GER), Jačková Eliška (Sokol Písek), Kolářová Michaela (HC Zlín), Pokorná Tereza (DHC Slavia Praha), Smetková Valerie (TJ Sokol Poruba).

 

Vstupenky na turnaj O štít města Chebu nakupujte zde.