2020 Women´s EHF EURO
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
14.11.2018 otevřeno: 997 x

Čím déle jsem v reprezentaci, tím získávám víc prostoru i sebedůvěry, hlásí před EUREM opora týmu Helena Ryšánková

Česká házenkářka Helena Ryšánková se už za pár dnů sejde se spoluhráčkami v Chebu. Loni si vyzkoušela angažmá ve Francii, kam se teď vrátí právě s národním výběrem. Teď si ale užívá působení v rumunském Baia Mare a novou zkušenost si pochvaluje. Jaká byla ta její francouzská a jak se těší na návrat do Francie?

 

Snad se neurazíte, když konstatujeme, že už začínáte patřit k těm zkušenějším hráčkám v týmu. Máte za sebou jak loňské mistrovství světa v Německu, tak i EURO 2016 ve Švédsku. Jak se teď těšíte do Francie?

Těším se moc! Francouzi předloni zorganizovali skvělé MS mužů, takže očekávám, že letos tomu nebude jinak a bude to pro mě opět velký zážitek.

 

Už v posledních sezónách jste se řadila mezi klíčové kanonýrky družstva, jak se vyvíjí vaše pozice v týmu?

Myslím si, že má pozice v týmu má přirozený vývoj. Čím déle jsem v reprezentaci, tím více dostávám prostoru na hřišti a získávám i více sebedůvěry. Jsem si jistá, že v tom mi pomohlo i zahraniční angažmá.

 

Letos se budete asi na EURU muset obejít bez Michaely Hrbkové. Dá se tedy čekat, že budete dostávat ještě více prostoru, že ji budete „muset zastoupit“?

Už na loňském mistrovství světa nám chyběla Knedlík, letos nejspíš zase Míša. Samozřejmě, pro nás je to oslabení, Míša patří mezi nejzkušenější hráčky. Bohužel, zranění nikdo z nás neovlivní, ale od toho je házená kolektivní sport, abychom se ji my ostatní pokusily nahradit.

 

Co mladé hráčky?

Každá mladá hráčka, která s námi byla na srazu, ukázala své kvality. Nemají sebemenší problém zapadnout do kolektivu a na hřišti ukazují svoji mladou dravost, což je vždy dobré oživení.

 

Šampionát bude hostit Francie, loni jste tam působila v týmu Cercle Dijon Bourgogne. Jak na tu loňskou sezónu po házenkářské stránce vzpomínáte? Byla pro vás přínosem nebo spíše zklamáním?

Musím přiznat, že ve mně převládá spíše zklamání. Šla jsem do 5. týmu uplynulé sezony, který se díky tomu probojoval do evropských pohárů. Avšak hned po mém příchodu nastaly v klubu finanční problémy, kdy jsme do prosince nevěděli, zda klub přežije nebo zkrachuje. Francouzská federace nám kvůli tomu odebrala 5 bodů z tabulky, a i kvůli velmi úzkému kádru jsme byly téměř od začátku odsouzeny k boji o udržení. Pohár EHF jsme měly více méně jen „za čárku“. Navíc po mém návratu z MS mě trenér postavil na druhou kolej a už jsem nedostávala tolik herního prostoru.

 

 

 

A co po stránce života? Jak se vám ve Francii žilo?

Bohužel ani po životní stránce to nebyl ideál. Francouzi jsou dost specifický národ a my jsme se prostě nedokázali naladit „na stejnou vlnu“. Jsou obrovští patrioti, což je také omezuje v názorech a v obecném přehledu, co se děje za hranicemi jejich země. Koukali na nás z vrchu a dost mě zarážela jejich představa o životě v České republice, jako například, že zde nemáme přístup k masu. Ani sliby, co nám vždy dali - ohledně bytu, týmu a práce pro mého přítele - nikdy nesplnili. Nechci si však pouze stěžovat. Poznali jsme určitě i milé lidi - například Sobolovi, navštívili jsme krásná místa, ale nic, kvůli čemu bych tam šla žít znova.

 

Francie se dlouhodobě drží na špičce házenkářského světa, nově si házenkářská federace zbudovala velkolepé sídlo Maison du handball. Můžete přiblížit, jaká je pozice házené ve Francii?

Házená ve Francii patří mezi nejoblíbenější sporty. Možná se to tolik neprojevuje v návštěvnosti utkání, jako spíše v množství klubů a hráčské základně. Francie má navíc skvěle vybudovaný jak mládežnický systém, tak i zdravotní péči o hráče, proto je schopna produkovat veliké množství kvalitních hráček a hráčů.

 

Helena Ryšánková (uprostřed) se spoluhráčkami při teamové hře ve volném čase na MS 2017 v Německu.

 

Lze tedy očekávat, že francouzští fanoušci budou EURO prožívat?

Těžko říct. Sama jsem zvědavá, jaká bude návštěvnost. My máme štěstí, že hrajeme v Brestu, což je opravdu házenkářské město s krásnou arénou. Brest je i v lize klub s nejvyšší návštěvností. Navíc v naší skupině jsou dvě velká lákadla – Norsko a nejlepší hráčka světa Neagu, takže věřím, že diváků přijde co nejvíce.

 

Teď působíte v rumunském Baia Mare. Jak se vám tam daří?

Momentálně jsme na pátém místě, takže v klubu zatím panuje spokojenost, i když rumunští fanoušci jsou dost nároční a každou prohru nesou těžce. Jsme kompletně nově složený tým, takže ještě potřebujeme trochu času, než si všechno sedne. Ale cítím se po herní stránce dobře, dostávám velký prostor na hřišti a trenér mi věří.

 

Je to velká změna oproti Francii? Jak co se týká podmínek házenkářských, tak třeba životního stylu?

Upřímně, na začátku jsme byli dost skeptičtí a při příjezdu k hranicím jsme se obávali, kam jsme se to vydali. Ale nakonec jsme byli jen mile překvapeni. Baia Mare je vcelku hezké město, s historickým centrem a koňské povozy jezdí jen na okraji města. V Rumunsku je také velmi levno. Káva zde stojí v přepočtu asi 30 Kč, což je pro nás dva „kavárenské povaleče“ ráj😊. Co se týče házenkářských podmínek, zatím si na nic nemůžu stěžovat. Oproti Francii zde v klubech nefunguje téměř žádný marketing. Na druhou stranu i tak je házená v Rumunsku druhý nejoblíbenější sport hned po fotbale a každý týden jsou vysílány v televizi až 4 utkání, jak z ženské, tak z mužské ligy.

 

 

Jste tam tedy s partnerem spokojení?

Ano, můžu říct, že jsme spokojeni. Boris je kondiční trenér u A týmu mužů působícího také v nejvyšší rumunské soutěži a připravuje vybrané talenty z místní Akademie na přechod do profi házené. Snaží se zúročit i znalosti, které získal ve Francii a i s jeho prací jsou zde velmi spokojeni.

 

Můžete prozradit, co už víte o soupeřkách, kteří vás čekají v základní skupině EURA? Jak se na ně připravujete?

Ta hlavní příprava začne až v Chebu, až budeme všechny pohromadě. S Rumunkami, stejně tak i s Norkami, jsme se setkaly na loňském MS a myslím si, že jejich hra se nijak razantně nezmění. S Němkami jsem já osobně ještě v reprezentaci ani nehrála, ale v německé lize působí velké množství našich hráček, takže budeme mít určitě také dostatek informací.

 

Můžete tedy naznačit, jaký cíl si před sebe na EURU stavíte? S jakými ambicemi do Francie pojedete?

Samozřejmě všichni si přejeme dostat se co nejdál. Ale prvním úkolem je postup ze skupiny. Osobně bych byla nejradši, kdybychom se probojovaly až do finále a já se tak nemusela před Vánocemi vracet zpět do Rumunska 😊.

 

Foto: Vše Alžběta Vejrostová/chf.cz

 

 Rozhovor a Janem Bašným k nominaci před EUREM 2018 čtěte zde.

 

Nominace pro přípravný kemp v Chebu a turnaj O štít města Chebu 19. – 24. listopadu 2018:

Brankářky: Satrapová Lucie (Issy Paris Hand/FRA), Kudláčková Petra (Kristianstad Handball Klubb/SWE), Mučková Hana (TJ Sokol Poruba)
Levá křídla: Malá Veronika (Issy Paris Hand/FRA), Mika Kristýna (Truchtersheim HB/FRA), Dvořáková Veronika (DHK Baník Most)
Levé spojky: Kordovská Kamila (HSG Blomberg-Lippe/GER), Jeřábková Markéta (ÉRD HC/HUN), Šustková Jana (DHK Baník Most)
Střední spojky: Luzumová Iveta (Thüringen HC/GER), Marčíková Šárka (TV Nellingen/GER), Mikulášková Veronika (DHK Baník Most)
Pravé spojky: Ryšánková Helena (HCM Baia Mare/ROM), Kovářová Sára (DHK Baník Most), Markéta Hurychová (DHK Zora Olomouc)
Pravá křídla: Zachová Dominika (DHK Baník Most), Knedlíková Jana (Györ Audi ETO KC/HUN)
Pivoti: Adámková Petra (Frisch auf Göpingen / GER), Konečná Michaela (TJ Sokol Poruba), Šetelíková Alena (Sokol Písek).

Náhradnice: Andrýsková Veronika (TJ Sokol Poruba), Müllnerová Dominika (DHK Baník Most), Fryčáková Tereza (Slavia Praha), Hrbková Michaela (Frisch auf Göpingen/GER), Jačková Eliška (Sokol Písek), Kolářová Michaela (HC Zlín), Pokorná Tereza (DHC Slavia Praha), Smetková Valerie (TJ Sokol Poruba).

 

Vstupenky na turnaj O štít města Chebu nakupujte zde.