1.12.2018 otevřeno: 1041 x

Rumunky Češkám oplatily porážku, zvítězily o dvě branky

Znovu Češkám radost z vítězství Rumunky nedopřály. Český tým zaskočily v úvodních minutách a v průběhu zápasu se družstvo tažené Neagu, Pinteou a Buceschi urvalo až do devítibrankového vedení. V závěru sice Češky mocně korigovaly, dotáhly se na rozdíl dvou tref, rumunské vítězství ale přece jen zpečetila Neagu. Ještě před zápasem Rumunsko - Česko se o první body skupiny D utkaly týmy Norska a Rumunska. Oproti papírovým předpokladům se z vítězství radovaly Němky a zamíchaly tak postupovou matematikou.

EHF EURO 2018: Rumunsko - Česká republika 31:28 (17:11)

Neagu otevřela skóre, krátce na to sice odpověděla Jeřábková (1:1), Neagu ale v rychlém sledu doplnily Buceschi, Pintea a Dragut a český tým tak rychle ztrácel 1:4. Následně nařízenou sedmičku ale Neagu neproměnila, nastřelila břevno a Češky tak měly šanci manko stáhnout. Rána Jeřábkové však skončila v moci brankářky Dumanské, naopak na druhé straně opět dobře zafungovala spolupráce s pivotkou Pinteovou, která zvyšovala už na 5:1. Češky se ne a ne chytit, další gól přidala Neagu a pak konečně povzbudila český tým druhou českou brankou v zápase kapitánka Luzumová.

Sedmou branku Rumunek přidala Buceschi, svůj střelecký zápis sice hned na to otevřela i křídelnice Veronika Malá, ale Neagu byla i v tomto zápase při chuti. Po její třetí trefě a celkové osmé brance rumunského výběru bral za stavu 8:3 ve 12. minutě trenér Bašný oddechový čas. Následná akce Češek sice brankou ze hry neskončila, faul na pivotku Adámkovou byl ale potrestán úspěšnou sedmičkou z ruky Luzumové.

Hned na to se ale trestalo i na druhé straně. Dvouminutovým vyloučením byla pokárána Kamila Kordovská a Rumunky přesilovku hned využily k navýšení na 9:4. Premiérovou šanci na hřišti na velkém šampionátu pak od trenéra Bašného dostala Kovářová a hned svou příležitost využila, když podstřelem korigovala na 5:9. Ne na dlouho, na rozdíl pěti branek opět zvýšila Rumunka Florica.

Další českou branku přidala Kordovská, v obraně svou příležitost využila mladičká Mikulášková, když ubránila rumunskou mašinu Neagu, krásnou kombinační akci českého výběru pak zakončila Malá a Češky se dotáhly na rozdíl tří branek.

Vyloučení Mikuláškové a následné oslabení pak znovu využila Neagu, čtvrtou trefou v zápase vrátila Rumunkám čtyřbrankové vedení 11:7, vyloučení pro Kordovskou pak znamenalo dvojnásobnou přesilovku pro Rumunky, navíc ze sedmičky znovu odskočily do pětibrankového odstupu 12:7. Češky ve čtyřech dotíraly na rumunskou obranu, v této nepříznivé situaci ale důležitým gólem přispěla Jeřábková.

Pak ale přišla obrovská chyba. Po doběhnutí prvního trestu Mikuláškové vběhla na hřiště Kordovská, jejíž trest ještě dobíhal. Za tuto chybu byla Kordovská potrestána dalším dvouminutovým trestem, který však byl pro ni zároveň třetím v zápase. Utkání tak pro ni po dvaceti minutách hry skončilo.

Za plného počtu hráček na hřišti se ale hra Češek opět stabilizovala. Dohrávka na Adámkovou znamenala devátou českou trefu, i tak byl ale rozdíl mezi týmy stále pětibrankový. Změnit se to ze sedmičky nařízené po faulu na Malou pokusila Luzumová, ale nebyla úspěšná. Stejně jako Malá, která ztroskotala na brankářce Dumanské.

Aby toho nebylo málo, pět minut před koncem byla potrestána ještě pivotka Adámková a z nařízené sedmičky Rumunky skórovaly už popatnácté v zápase. Vysoký střed rumunské obrany likvidoval jednu českou šanci za druhou a Rumunky náskok navýšily. Dvě minuty před koncem to bylo o sedm gólů. Nakonec to na sebe vzala Luzumová, zapsala tak Češkám desátý gól, jedenáctý poslala do prázdné rumunské branky Malá. Poločasové skóre ale nakonec po poradě uzavřela Buceschi a o poločase svítilo na ukazateli skóre 17:11 pro rumunský výběr.

Skóre druhého poločasu otevřel Češky, první gól si zapsala Knedlíková, Rumunky ale dokázaly z ruky Buceschi rychle odpovědět. Stejně tak ale nešla pro ránu daleko Šustková a podpořila tak gólovou přestřelku, která se rozpoutala v úvodu druhého poločasu na hřišti.

Navrch ale měly pořád Rumunky a české manko narůstalo. Ve 37. minutě prohrávaly Češky už devítibrankovým rozdílem 13:22. V tu chvíli střelecky tým podporovaly Kovářová a Mika, Buceschi a Neagu ale nebyly k zastavení.

O další korekci se pak v rychlém sledu postaraly Malá a Knedlíková. Ta dvěma brejky v řadě korigovala na 18:23. Češky dokázaly využívat chyb v rumunské rozehrávce. Další kombinaci úspěšně zakončila z křídla Mika a za stavu 19:23 tak rumunská lavička brala time-out. Čtyři minuty Rumunky neskórovaly. Až ze sedmimetrového hodu připsala na rumunské konto čtyřiadvacátou branku Buceschi.

Patnáct minut před koncem dělilo oba týmy pět branek. Kovářová s Knedlíkovou sice skórovaly, Rumunky si ale bezpečný odstup stále udržovaly. Zásadnější korekce se podařila až dvěma trefami Luzumové, která přiblížila svůj tým na rozdíl tří tref 27:24. Geiger ještě odpověděla, pak se ale český tým šel poradit, jak nadějnou poslední desetiminutovku vytěžit na maximum.

Závěr zápasu tak dospěl do nervy drásající koncovky. Šustková dala českému týmu naději, když korigovala na rozdíl dvou gólů, Neagu ale definitivně rozhodla, když upravila na konečných 31:28. Nic na tom nezměnil ani závěrečný tlak českého výběru v posledních vteřinách, v němž se svěřenkyně Jana Bašného snažily skóre ještě alespoň kosmeticky upravit, protože v konečném součtu může rozhodovat každý gól.

Nejvíce branek Rumunska: Buceschi 9, Neagu 8, Pintea 5.

Sestava a branky České republiky: Satrapová, Kudláčková – Knedlíková 4, Kovářová 3, Ryšánková, Mika 2, Kordovská 1, Luzumová 5, Mikulášková, Šustková 2, Adámková 2, Marčíková, Šetelíková, Zachová, Jeřábková 4, Malá 5.

Rozhodčí: Christiansen, Hesseldahl (DEN). Sedmimetrové hody: 6/5 – 4/3. Vyloučení: 4:7 (ČK Kordovská). Diváci: 3098.

Martin Ambrosio, trenér rumunského týmu: „Pro nás to nebyl snadný začátek soutěže. Proti starému příteli – České republice – který nás vyřadil na minulém světovém šampionátu. Jsme šťastní a spokojení. Gratuluji ale i českému týmu, protože nezávisle na tom, jak velký byl rozdíl ve skóre, pořád bojovali. Do poslední chvíle. Jsme šťastní, ale samozřejmě se musíme zlepšovat a tohle je jedna z cest.“

Jan Bašný, trenér českého týmu: „Gratuluji kolegovi k výhře a k tomu, že nám oplatil loňskou porážku. Uděláme všechno pro to, aby ta prohra nebyla stejně fatální, jako jejich prohra na šampionátu před rokem. Tento zápas rozhodl nás absolutně špatný začátek. Nebyli jsme schopní se soustředit na naši hru, nebyli jsme schopní hrát to, co jsme chtěli hrát.“

Veronika Malá, křídelnice českého týmu: „Gratuluji rumunskému týmu, hráli velmi dobře. Byl to jiný zápas, než posledně. Byli lépe připravení než minule. Fungovala jejich spolupráce mezi Pinteou a Neagu a my jsme na to nedokázali vyzrát. Jsem smutná, připravovali jsme se celý týden a o tomhle aspektu jejich hry jsme věděli.“