3.12.2018 otevřeno: 999 x

Češky norského obra ani na podesáté neporazily, prohrály o čtrnáct branek

Kvalitní obrana, zkušená pivotka Loke a vysoké tempo severské hry ani tentokrát nedovolilo Češkám bojovat se silnými Norkami vyrovnanou partii. Krok české házenkářky udržely deset minut, zbytek byl v režii Norek, které si zapisují dva důležité body a první výhru na turnaji. Postupové karty ale ještě nejsou rozdány.

Češky rozehrály své druhé utkání s agresivnější obranou odhodlané v desátém vzájemném souboji norského Goliáše konečně zdolat. Vlastí branku obránily déle než dvě minuty, první branku za záda Satrapové protlačila po chybě v české rozehrávce až na sklonku třetí minuty Solberg. Krátce na to ale úvodní vyrovnání Češkám zařídila Knedlíková. Diváci pak viděli sérii nepřesných zakončení na obou stranách a další branku až ze sedmimetrového hodu z ruky Sulland. Úplně stejně ale na druhé straně odpověděla Luzumová. Pak ale Norky začaly využívat českých chyb ve prospěch své nejsilnější zbraně – rychlých útoků. Navýšily tak svůj náskok na 5:3. Češky pak střelecky držely křídelnice Knedlíková s Malou a spojka Kovářová, které český výběr udržovaly v dostřelu dvou branek (5:7). Norky pak vysunuly obranu a nutily Češky k dalším chybám, které maximálně využívaly. V 15. minutě tak vedly 9:5 a trenér Bašný svolal tým k poradě.

Po ní přišlo vyloučení Ryšánkové. Satrapová nařízenou sedmičku vychytala, následný útok Norek už ale ne, a tak se českému týmu nedařilo manko zkorigovat. Prosadit se povedlo znovu až Kovářové. Dohrávky na pivotku Šetelíkovou končily na brankové konstrukci, zatímco Loke se Sulland a Solberg zvyšovaly už na 16:7. Dlouhých devět minut Češky neskórovaly, střelecký zápis opět otevřela až Marčíková ve 26. minutě, když upravila na 8:16. Norky se neodmlčely na dlouho, vedení znovu navýšily. Za faul na Malou ve vyložené brankové příležitosti viděla červenou kartu Jacobsen a nařízenou sedmičkou Luzumová dvě a půl minuty před přestávkou snížila na 9:17. Loke táhla svůj tým k další vysoké výhře a spolu s Aune zaokrouhlila poločasový gólový zisk Norek na dvacet branek, kulatou desátou branku Češek si zapsala Malá.

V úvodu druhé půle se Češkám opakovaně vydařila spolupráce s pivotkou Šetelíkovou, která si zapsala dvě trefy a korekci na 12:21. Pod hranicí desetibrankového rozdílu pak český výběr držela jeho kapitánka Luzumová (13:22). Norskému trenérovi se ale nepozdávalo, že jeho tým za osm minut hry ve druhé půli vsítil jen dvě branky. Svolal tým k poradě, ani pak se ale Norky nedostaly do střeleckého tempa a ve 41. minutě svítilo na ukazateli stále skóre 13:22. Až ve 43. minutě se norský brankostroj opět zvolna roztočil a Norky navýšily svůj náskok na dvanáct tref (13:25). Po padesáti odehraných minutách a za stavu 14:27 bral time-out trenér Bašný.

Na hřišti se postupně objevily všechny hráčky českého týmu. S trouchou štěstí se v časové tísni prosadila Marčíková (16:29). Na výraznější korekci už ale Češkám nezbývaly síly ani čas a bojovné Norky se i za rozhodnutého utkaní rvaly o každý míč. Na začátku 57. minuty zaokrouhlily Norky stav svého gólového konta na třiceti trefách, tu jednatřicátou přidala v 59. minutě Oftedal a Malá pak už jen posledním sedmimetrovým hodem korigovala na konečných 17:31.

Zdaleka o ničem ale není rozhodnuto. Jistotu postupu mají Rumunky, které mají na kontě dvě výhry. Češky k postupu potřebují zvítězit nad Německem a zároveň to, aby Rumunky nevyhrály nad Norkami. Češky tak nemají vše ve svých rukou.

Česká republika – Norsko 17:31 (10:20)

Sestava a branky České republiky: Satrapová, Kudláčková – Knedlíková 2, Kovářová 2, Ryšánková 1, Konečná, Mika, Kordovská, Luzumová 3, Šustková, Adámková, Marčíková 4, Šatelíková 2, Zachová, Jeřábková, Malá 3.
Nejvíce branek Německa: Loke 6, Aune 6, Kristiansen 5.
Rozhodčí: Bennani M., Benanni S. (SWE). Sedmimetrové hody: 3/3 – 3/2. Vyloučení: 1:2. Diváci: 1700.

Jan Bašný, trenér českého týmu: „Chápu, že mi trenér Norek děkuje k zápasu. Dovolili jsme mu totiž odehrát lehké utkání. Drželi jsme se pouze deset minut. Rozdíl v kvalitě hry potom, co jsme se v úvodu drželi, byl pak velký. Ve středu budeme bojovat o vítězství a tak, jako my budeme fandit Norsku, bude i norský tým o tři hodiny dříve fandit nám, aby do další fáze postupoval s vyšším bodovým ziskem.“