28.1.2019 otevřeno: 1014 x

Novými mistry světa jsou Dánové, poprvé v historii

Evropští šampioni, olympijští vítězové a teď už konečně i mistři světa. Dánský výběr v semifinále i finále dominoval, na právě skončeném mistrovství světa v domácím prostředí ani jedinkrát nezaváhal a do sbírky si zařadil jediný chybějící titul. Spolu s dalším finalistou, Norskem, Dánové ovládli i výběr All-star týmu.

Jyske Bank Boxen arena v Herningu, celá převlečená v rudé, explodovala v neděli večer, když se dánský házenkářský sen stal realitou. Dánové jsou mistry světa a titul si vybojovali právě doma v Herningu.

Dánové přidali ve finále desátou výhru na turnaji, který hostili spolu se sousedním Německem. Poté, co třikrát ve finále prohráli, se mohli konečně korunovat světovými šampiony a přidali tak čtvrtou trofej k titulům mistrů Evropy z let 2008 a 2012 a Olympijských šampionů v roce 2016.

To Norové prohráli své druhé finále v řadě, opět zůstali poslední krůček před vrcholem. Před dvěma lety prohráli ve finále rovněž s domácím výběrem – Francouzi v Paříži. A tentokrát to byla pořádně vysoká porážka. Dánové o svém vítězství rozhodli prakticky už v první půli, kterou vyhráli 18:11, ve druhém poločase se postupně do hry zapojila celá lavička a pod konečný triumf se tak podepsal skutečně celý dánský tým. Dánové ve finále vyhráli v severském derby nad Norskem 31:22.

To souboj o bronz mezi Němci a Francouzi, to bylo jiné drama. Vítězství a bronzovou medaili vystřelil Francouzům doslova v posledních desetinách vteřin hvězdný Nikola Karabatič. Přitom o poločase Němci vedli 13:9, v posledních vteřinách za stavu 25:25 Němci v útoku přišli o míč a Karabatič z rychlého útoku vystřelil výhru 26:25.

Medaile si tedy podělily favorité – Dánsko, Norsko a Francie, těsně pod stupni vítězů zůstali hostitelé z Německa. Pátá příčka patří vítězům základní skupiny D Švédům, šesté místo vybojovali Chorvati – přemožitelé českého výběru v boji o pátou příčku na EURU 2018, sedmé místo Španělé. Desítku nejúspěšnějších týmů doplnily mimoevropské země Egypt a Brazílie a na desátém místě top desítku uzavřeli Maďaři. Tým Ruska, který připravil Čechy o účast na šampionátu, se umístil na čtrnácté příčce, Makedonci – věční protivníci Čechů – jsou patnáctí.

Pro příjemný pocit si na závěr připomeňme, že úřadující mistry světa z Dánska právě čeští reprezentanti před rokem na EURU 2018 v Chorvatsku porazili 28:27.

Většinu utkání MS v házené mužů 2019 jste mohli sledovat živě v přenosech České televize na stanici ČT Sport, případně na webu ČT. Zde si je můžete pustit i nyní ze záznamu. Finálové utkání najdete například zde.