19.1.2010 otevřeno: 1828 x

Úvodní duel patřil soupeři, Češi podlehli Španělsku

Nesmírně důležitý byl první duel Čechů na mistrovství Evropy. Jeho vítěz mohl být již o velký kus blíže postupu do finálové skupiny. Našim házenkářům se ale bohužel vůbec nevydařil závěr prvního poločasu a v úvodním duelu na šampionátu jsme pak Španělsku podlehli vysoko o dvanáct branek.

Původní zpravodajství: Lucie Kantůrková - Wiener Neustadt

Španělsko - Česko 37:25 (17:10)

Zatímco v ochozech haly Arena Nova měli jasnou převahu fanoušci našeho národního týmu, na palubovce v prvním poločase úvodního duelu vládl tým soupeře. Čeští házenkáři vstoupili do zápasu s brankářem Štochlem v brance, na rozehrávce se objevil Sklenák a na pivotu Kubeš. Do obrany pak spojky Vítka a Sklenáka střídali dva vysocí hráči Hynek a Vraný. Do branky soupeře se od začátku postavil Sterbik, ale ten musel své místo po dvou minutách přepustit Hombradosovi, když po jednom ze zákroků špatně došlápl. A přestože pak španělský brankář viditelně zaostával za vynikajícím výkonem brankáře Štochla, jeho spoluhráči závěr poločasu proti českému celku proměnili v exhibici.

Začátek zápasu, resp. celý první poločas, patřil španělskému ostrostřelci Romerovi, který otevřel účet zápasu dvěma brankami. Naši házenkáři dokázali na soupeřův náskok rychle reagovat a po brance Sklenáka bylo srovnáno na 2:2. Až do stavu 5:5 bylo utkání zcela vyrovnané a oba týmy se střídaly ve skórování. Ve 14.minutě pak první vedení pro českou stranu získal Jícha a byli to Češi, kteří v dalším průběhu dokázali držet vedení na své straně. Na našeho klíčového hráče byl po celou první půli doslova nalepený Tomas, který Jíchovi neumožnil jeho hru a z prostoru spojek jsme soupeřova brankáře nedokázali příliš ohrozit. Za to španělský celek udržoval ve hře především neomylný Romero, který kromě sedmimetrových hodů často skóroval i z prostoru spojky. Ve 20.minutě bylo po jeho dělovce srovnáno na 10:10. Závěrečná desetiminutovka vyzněla pro naše barvy doslova tragicky, když v ní naši házenkáři nedokázali ani jednou skórovat. Přispěla k tomu i čtyři vyloučení, přičemž v závěru poločasu jsme pár sekund dokonce odehráli ve třech hráčích. Španělé přesilových her dokonale využili a jejich náskok bohužel pro nás rychle narůstal. V útoku jsme se nedokázali prosadit a soupeř toho využíval k brankám z rychlých protiútoků. V poločase jsme tak prohrávali již o sedm branek 10:17.

Úspěšnost střelby: 68% - 50%, úspěšnost brankářů: 23% - 32%, 7m hody: 3/3 - 1/1, vyloučení: 2 - 4

průběh utkání: 2:0, 2:2, 5:5, 6:8, 9:10, 10:10, 16:10

střelci: Romero 7/3, Tomas 5, Garcia 3 - Jícha 3, Vítek 2, Sklenák 2, Filip 2

I v začátku druhé půle ve svém představení pokračoval Ikar Romero. Jeho tři další přesné zásahy ze sedmimetrových hodů poslali soupeře již do osmibrankového vedení 20:12. Na rozdíl sedmi branek snižoval po samostatném průniku Jícha, ale nádherným podstřelem se opět připomenul nejlepší hráč hostí. Český tým v průběhu druhé půle prostřídal, na křídlo se postavili Sobol s Mičkalem, do pivota poslali trenéři Vraného. Španělé ale v útoku nedělali chyby a bohužel ani Petr Štochl již neměl takovou úspěšnost jako v první půli. Za stavu 17:25 ve 43.minutě utkání jej pak vystřídal Martin Galia. Zdecimovaná obrana si ale se španělským protivníkem již nevěděla rady a Španělé tak neustále vedli, když vysunutou obranou 2:4 nutili Čechy k chybám a nepřipravené střelbě. Trenéři pak za stavu 20:28 poslali do útoku také další hráče českého celku Stehlíka, Mráze nebo Zdráhalu, aby klíčoví hráči šetřili fyzické síly na další utkání. Španělé ale po celé utkání předváděli lepší výkon a nakonec po zásluze v zápase zvítězili 37:25.

Druhý zápas sehrají čeští házenkáři zítra proti Francii rovněž od 18:15.

Komentář Martina Liptáka: "Blahopřeji Španělsku k vítězství. Z naší strany bylo velmi soustředěných prvních dvacet minut, kdy jsme velmi dobře hráli v obraně. Při našem dvojnásobném oslabení jsme se ale pak dostali pod tlak a soupeř získal vedení. V závěru poločasu jsme několikrát ztratili zbytečně míč a soupeř tak získal sedmibrankové vedení. Ve druhé půli jsme se již nedostali do hry a v závěru poločasu jsme pak prostřídali hráče, abychom ušetřili síly na další zápasy. Nesmíme z toho dělat tragédii, máme před sebou ještě další dva zápasy. Musíme dnešní utkání hodit za hlavu a soustředit se na další dva zápasy. Všechny svoje síly napneme k pátečnímu zápasu proti Maďarsku."

Komentář Filipa Jíchy: "Co se dá říct, prohráli jsme zápas.. V prvních dvaceti minutách jsme hráli velmi dobře. Pro mne to bylp velmi těžké utkání, protože Tomas mne bránil velice dobře. Dali jsme do hry všechno, ale proti výbornému soupěři to nestačilo. Ztratili jsme dva důležité body, zítra si můžeme vychutnat zápas proti Francii a všechno soustředit velmi důležitý zápas nás čeká v pátek."

Komentář Ikera Romero: "Připravovali jsme se velmi dlouho na toto důležité utkání a viděli jsme spoustu zápasů českého celku. I přes dnešní vysokou porážku věřím, že se Čechům turnaj vydaří. Můj tým ale již myslí na zítra a zápas proti Maďarsku. Kdybychom jej ztratili, ztratili bychom vlastně i dva dnešní body."

Celkové ukazatele ESP - CZE

úspěsnost střelby: 79% - 54%, úspěšnost brankářů: 22% - 20%, 7m hody: 8/8 - 4/4, vyloučení: 6 - 6

Nejlepší střelci Španělska: Romero 14/8, Tomas 5, Garcia 5

Sestava a branky Česka: Štochl, Galia - Nocar 1, Vítek 2, Mičkal 2, Zdráhala, Vraný 5, Kubeš 1, Piskač, Jícha 8/4, Filip 2, Sobol, Mráz 1, Stehlík 1, Hynek, Sklenák 2

Sedmimetrové hody: 8/8 - 4/4, vyloučení: 6 - 6, rozhodčí: Din, Dinu (ROU), diváků: