20.1.2010 otevřeno: 1907 x

Brankář Sterbik na šampionátu skončil

První den házenkářského ME je za námi a šampionát již má na svém kontě první překvapení a novinky. Jedna z nich se týká i španělského brankáře Arpada Sterbika, který měl s novým týmem absolvovat svůj první vrcholný šampionát.

Zpráva dne: Pro Sterbika ME končí

Obávaný brankář, který patří k nejlepším gólmanům na světě, zažil na svém prvním ME v dresu Španělska až příliš krátký debut. Sterbik sice nastoupil jako první brankář do úvodního duelu proti Čechům, ale již po 2minutách a 35sekundách jej musel vystřídat druhý španělský gólman Hombrados. Jeho zranění nohy se ukázalo natolik vážné, že Sterbik není schopen pokračovat v šampionátu a po základní skupině, kdy týmy mohou vyměnit až dva hráče, odcestuje domů. Místo něj byl do týmu povolán brankář španělského Valladolidu José Manuel Sierra. Pro Španělsko je to zcela jistě obrovská rána, protože tato země si se Sterbikem věřila na boje o medaile. Jak moc citelné oslabení to pro jihoevroský celek bude, to se teprve uvidí... Funkci jedničky tak nyní přebírá zkušený brankář a kolega Sterbika z Ciudad Real José Javier Hombrados.

Čeští rozhodčí ve hře

Naše republika má své dva zástupce na poli rozhodčích a jak jsme vás již dříve informovali, jsou to pánové Jiří Novotný a Václav Horáček. Tato dvojice byla nasazena na utkání skupiny B, které hostí Linz. Zatímco včera byli Novotný s Horáčkem rezervní dvojicí, zítra je již čeká ostrý start v podobě zápasu Dánsko - Srbsko.

Výsledky prvního dne

Skupina A - Graz

Vyrovnaný byl zápas mezi Chorvatskem a Norskem. V první čtvrthodině hry dokázaly oba týmy vstřelit po čtyřech brankách. Na své zázračné zákroky při sedmimetrových hodech na ME 2008 v Norsku si rozpomněl brankář Ege a dvěma chycenými sedmičkami utvrdil hráče soupeře o svých kvalitách. Utkání bylo i nadále velice dramatické, tříbrankový náskok se Chorvatům podařilo získat díky agresivní obraně 3 - 2 - 1. V posledních minutách zápasu Norové snížili na rozdíl jediné branky, ale vyloučení dalo šanci Vorimu, aby definitivně rozhodl utkání.

19. 1.: Rusko - Ukrajina 37:33 (21:16), Chorvatsko - Norsko 25:23 (11:10)

21. 1.: Ukrajina - Chorvatsko, Norsko - Rusko

Skupina B - Linz

V zápase Islandu a Srbska celých 55 minut nic nenasvědčovalo tomu, že by bral body někdo jiný než právě Island. V 55.minutě utkání vedl 29:25 a směřoval za svým prvním vítězstvím. Pak ale Srbové vstřelili čtyři branky v řadě a jejich "triumf" dovršil muž zápasu, brankář Stanic. Ten již po čase zneškodnil sedmičku Gudjonssonovi a se svými spoluhráči se mohl radovat z cenného bodu.

19. 1.: Dánsko - Rakousko 33:29 (17:15), Island - Srbsko 29:29 (15:11)

21. 1.: Srbsko - Dánsko, Rakousko - Island

Skupina C - Innsbruck

Utkání dvou odlišných poločasů bylo k vidění v zápase Švédska a Slovinska. V prvním poločase měli Seveřané bleskový vstup do zápasu a vedli již 5:0, zatímco jejich soupeř se poprvé radoval z branky až v 11.minutě zápasu. Na straně Švédů exceloval brankář Beutler a v poločase tak jeho tým vedl 13:7. Ve druhé půli se situace zcela obrátila a Slovinci následující pasáž vyhráli poměrem 11:4. Otočili tak skóre na 18:17 a přestože Švédové opět získali vedení na svoji stranu, nakonec se z vítězství radovali Slovinci. Nic nepomohlo ani nasazení sedmého hráče do pole jako taktický manévr trenérů Švédska Olssona a Lindgrena.

Vyprodaná olympijská hala v Innsbrucku viděla představení v podání dvou velmocí Německa a Polska. Základním kamenem výhry Poláků byl výkon brankáře Szmala, který měl v utkání dohromady na 18 zákroků. Polsko v začátku druhé půle získalo až šestibrankový náskok 17:11, ale rtuťovití Němci se nevzdali a snížili na rozdíl dvou branek 20:22. Srovnat již ale nedokázali a soupeři podlehli stejným rozdílem.

19. 1.: Německo - Polsko 25:27 (8:12), Švédsko - Slovinsko 25:27 (13:7)

20. 1.: Slovinsko - Německo, Polsko - Švédsko

Skupina D

19. 1.: Španělsko - Česko 37:25 (17:10), Francie - Maďarsko 29:29 (16:16)

20. 1.: Česko - Francie, Maďarsko - Španělsko

Zítra od 10:15 se zde  můžete účastnit on-line rozhovoru s kapitánem českého celku Karlem Nocarem.

Jedna volná vstupenka na pátek 22. 1. utkání CZE - HUN a FRA - ESP (60EUR) a neděli 24. 1. trojutkání finálová skupina (skupiny C + D). V případě zájmu volejte na 608 332 260.