20.1.2010 otevřeno: 2066 x

Poklona pro český tým, Francie se třásla o vítězství

Ve druhém utkání čekal na české házenkáře soupeř z nejsilnějších, když v Arena Nova nastoupili proti Francii. Zápas měl jen těžko uvěřitelný průběh a scházelo jen málo, aby Francie i z druhého zápasu odcházela bez plného bodového zisku.

Původní zpravodajství: Lucie Kantůrková - Wiener Neustadt

Česko - Francie 20:21 (10:16)

V červených dresech vyrazili čeští házenkáři do boje proti olympijským vítězům a mistrům světa Francii. V naší sestavě došlo oproti včerejšímu zápasu ke dvěma změnám, když na pravé spojce místo Vítka nastoupil Mráz, do pivota nahradil Kubeše včera pětkrát úspěšný Vraný. Kubeš s Hynkem pak střídali do obrany, za kterou tentokráte dostal příležitost Martin Galia.

Našim hráčům se bohužel nevydařil vstup do zápasu a francouzští střelci se prosazovali především z prostoru spojek. Zde je naše obrana nechávala naskočit až příliš blízko brankoviště a proti tvrdým a umístěným střelám byl Galia bezmocný. Na pět branek soupeře dokázal dvakrát zareagovat Filip a v 6.minutě tak byl stav 2:5. Filip Jícha se jen pomalu dostával do tempa, snažil se ohrozit z dálky brankáře Omeyera a získat tak více prostoru pro ostatní spoluhráče na brankovišti, ale bohužel z počátku zápasu se mu nedařilo. Smůlu si vybral také na sedmimetrovém hodu, kdy tváří v tvář svému spoluhráči z Kielu také neuspěl. Francie si neustále držela 3-4brankové vedení, které umocnila její vysunutá obrana. Proti ní se čeští házenkáři jen těžko prosazovali, defenzíva soupeře nás nutila ke střelbě z nevýhodných pozic a Francie po našich dvou chybách dvakrát v řadě skórovala z druhé vlny rychlého protiútoku. Na 9:3 pro Francii zvyšoval Abalo a s Čechy to opět vypadalo hrozivě. Světlý moment přišel za stavu 4:11, kdy se konečně trefil Filip Jícha (19.minuta) a další dvě české branky oživily naděje českých fanoušků. Pět minut před koncem vystřídal dobře hrajícího Sklenáka na rozehrávce Zdráhala a hned se prezentoval drzým průnikem na brankoviště. Ve 29.minutě Nocar po průniku snižoval na 10:15, ale pětibrankový odstup se nám udržet nepodařilo. V poslední minutě sice Michael Guigou z nařízeného sedmimetrového hodu neskóroval, když úspěšný zákrok předvedl Galia, z odraženého míče se ale již nemýlil. Upravil tak na poločasových 16:10 ve prospěch Francie.

statistiky 1. poločasu CZE - FRA

brankáři: 24% - 50%, střelba: 43% - 57%, 7m hody: 0/1 - 1/2, vyloučení: -

Jedna branka chyběla k tomu, abychom stejně jako včera proti Španělsku i s Francií v poločase prohrávali stejným rozdílem. To, co se ale odehrávalo ve dvacetipěti minutách půle druhé, to nemá v zápasech kteréhokoliv týmu s francouzským celkem obdoby. Nevídaný obrat nastartovala minutová přesilovka po vyloučení Gillea (vrátil se vyloučený Kubeš) a čeští házenkáři vstoupili na palubovky jako vyměnění. Tvrdá, agresivní ale nezákeřná obrana, výborný Galia, to vše bylo klíčem k tomu, aby se Francouzi začali bát o výsledek. Trenér Lipták do druhé půle vyměnil obě křídla a čtvrtá branka Čechů v řadě právě z rukou Mičkala dohnala francouzského trenéra k vybrání oddechového času. Český nápor ale ani po něm neutichal a celkem sedm českých branek dokonalo zvrat v zápase. Na 17:17 ve 48.minutě srovnával Jícha a házenkářský svět viděl nevídané. Olympijští vítězové a mistři světa nedokázali vstřelit celých osmnáct minut branku! V útoku se Francii nedařilo, ale rozhodnutí utkání vzal na sebe brankář Omeyer, který v úvodní čtvrthodině druhé půle nedokázal tak často zastavit střely našich házenkářů. Francie na poslední minuty změnila obranu a jeden její vysunutý hráč se logicky zaměřil na největší nebezpečí a to střelce Jíchu. České střelce pak defenziva soupeře několikrát donutila k nepřipravené střelbě, zatímco na druhé straně se nemýlili Abalo a Narcisse a dostali tak Francii do dvoubrankového vedení 22:20. Dvě minuty před koncem dokázal Filip snížit opět na rozdíl jediné branky a když pak česká obrana donutila Abala k průrazu, český trenér Lipták si necelou minutu před koncem vybral oddechový čas. Po něm jsme na hřiště nastoupili se sedmi hráči v poli, když v rozlišovacím dresu naskočil Kubeš. Soupeřova obrana nás bohužel donutila k pasivitě a střelba jednoho z našich nejlepších hráčů Sklenáka již bohužel nebyla úspěšná. Francouzští hráči se ani neradovali, evidentní na nich byla spíše úleva z nakonec zvládnutého utkání. Češi předvedli ve druhém poločase heroický výkon a vysloužili si uznané ovace všech přítomných diváků bez rozdílu národnosti. K bodovému zisku to bohužel nevedlo, ale určitě dnešní výkon dává naději směrem k pátečnímu střetnutí s Maďarskem.

Komentář Martina Liptáka: "bohužel jsme zápas opět prohráli, ale z naší strany to byl určitě mnohem lepší výkon než proti Španělsku. Velmi si vážím našich hráčů, jak se po nevydařené první půli dokázali vrátit zpět do zápasu proti takovému týmu jako je Francie, dostat pět branek za poločas je vynikající vizitka. Spokojený s prohrou nemůže být nikdo, ale zlepšený výkon dává naději k pátečnímu zápasu proti Maďarsku."

Sestava a branky Česka: Štochl, Galia - Nocar 1, Vítek, Mičkal 2, Zdráhala 3, Vraný, Kubeš, Piskač, Jícha 6, Filip 5, Sobol, Mráz, Stehlík, Hynek, Sklenák 3

Nejlepší střelci Francie: Abalo 4, Narcisse 4, Bosquet 3

Sedmimetrové hody: 0/1 - 1/2, vyloučení: 3 - 1, rozhodčí: Abrahamsen, Kristiansen (NOR)

Velký potlesk a poděkování si zasloužili čeští házenkáři po heroickém výkonu proti Francii