31.5.2019 otevřeno: 1360 x

Češky porazily favorizovanou Černou Horu, do odvety vezou dvoubrankový náskok

Podruhé v historii porazily české házenkářky tým Černé Hory. Favorizované Černohorky Češkám podlehly 24:26.

Naposledy v roce 2006 porazily české házenkářky tým Černé Hory v mezinárodním zápase. Po řadě porážek se konečně těší z vítězství český výběr. V úvodním zápasu kvalifikačního play off o postup na mistrovství světa 2019 v Japonsku porazily Černou Horu v Mostě 26:24 po poločase 15:13.  Odveta se hraje 5. června v Nikšiči v Černé Hoře.

V úvodu se vedení v zápase sice jako první chopily ve 3. minutě Černohorky, krátce na to ale poprvé do vedení poslala český výběr ze sedmičky Malá, která tak navázala na úvodní trefu Adámkové. Technické chyby českého výběru v dalších minutách ale Černohorky už trestaly, vzaly si vedení zpět a v následujících minutách si udržovaly dvoubrankový odstup. Znovu korigovaly Hrbková s Malou (4:5 v 11. minutě).

Znovu dvoubrankové vedení vrátila Černohorkám ze sedmičky Radičevič, chytila se ale i Jeřábková, která rychle srovnala dvěma trefami na 6:6. Dál to ale bylo nahoru – dolů. Černá Hora opět ukázala kvalitu a uskočila do vedení (7:9).

Obrat přišel kolem 20. minuty. Český tým držely Hrbková s Jeřábkovou, přidala se Marčíková, zákrok v brance přidala Satrapová a Češky se podruhé v zápase dostaly do vedení 11:10 z ruky Zachové. Šanci jít do dvoubrankového vedení Češky nevyužily, naopak Černá Hora srovnala a do závěru poločasu týmy vstupovaly za vyrovnaného stavu.

I pak ale měly navrch české hráčky. Tým znovu držela brankářka Satrapová a Mika pak z rychlého útoku mohla zvyšovat pět minut před přestávkou na 13:11, o minutu později Zachová na 14:11. Do přestávky Černohorky manko mírně stáhly, patnáct vteřin před koncem poločasu se dotáhly na 15:13.

A Češky vstoupily i do druhého poločasu výborně. Skóre druhé třicetiminutovky otevřela Kordovská a přestože hráčky Černé Hory dotíraly, Češky si vždy dokázaly vzít dvojbrankový odstup zpět. Ve 37. minutě dokonce Marčíková dokázala zvýšit na 19:16 a ani potom Češky nepolevovaly. Ve 44. minutě to bylo 22:18.

Pak ale rozhodčí poslali český tým do dvojnásobného oslabení, Jeřábková dostala osobní strážkyni a Černohorky výrazně přitvrdily. V rychlém útoku byla ve vyložené šanci faulována Zachová a Marčíková nařízenou sedmičku neproměnila. Tým Černé Hory se dotáhl na dostřel jediné branky a Češky znervózněly (22:21). Trenér Bašný se šel s týmem opět poradit. Důležitým gólem vrátila Češky do hry Zachová, ale Černohorky už svou šanci držely pevně v rukách a zůstávaly v dostřelu.

Hrbková ale byla zásadně proti! Svou šestou brankou v zápase dvakrát vrátila Češkám dvoubrankové vedení 25:23 a 26:24. Do konce zbývala minuta a půl a trenér Černé Hory žádal oddechový čas. Oba týmy dohrávaly zápas v oslabení a trenér Bašný s týmem připravili poslední kombinaci zápasu. Ta zdarem neskončila, i tak se ale Češky mohly radovat. Černou Horu české házenkářky porazily 26:24.

Play off kvalifikace o postup na MS 2019: Česká republika – Černá Hora 26:24 (15:13)

Sestava a branky České republiky: Satrapová, Kudláčková - Knedlíková 1, Kovářová, Konečná, Mika 1, Kvášová, Kordovská 1, Hrbková 7, Šustková, Adámková 1, Marčíková 3, Stellnerová, Zachová 3, Jeřábková 5, Malá 4.

Nejvíce branek Černé Hory: Radičevič 6, Mehmedovič 5, Ramusovič 4, Despotovič 4.

Rozhodčí: Manďák, Rudinský. Sedmimetrové hody: 4/2 – 6/6. Vyloučení: 4:4.

Michaela Hrbková, spojka české reprezentace: „Dnešní zápas nám ukázal, že pokud se perfektně připravíme, můžeme hrát s jakýmkoliv soupeřem. Jsem ráda, že jsme naši hru vydržely hrát 60 minut a vyhrály jsme o dva góly. Ale jsme teprve v poločase. Jak řekl trenér, i kdybychom vyhrály doma o deset, neznamená to, že postoupíme. Tenhle výsledek je pro nás pozitivní, můžeme si víc věřit. Zbývá jenom posbírat síly. Ony si to rozeberou a budou na nás hrát něco jiného. Ale to my taky. Jsem sama překvapená, když jsme trochu polevily, ukázaly jsme sílu kolektivu, bojovaly jsme jedna za druhou, nepolevily jsme a znovu jsme to otočily. Rozsekalo je to, podle mě to nečekaly. Jely sem s tím, že si vytvoří náskok a pak už to nějak dohrají. My v Černé Hoře zabojujeme.“

Jan Bašný, trenér české reprezentace: „Myslím, že jsme si zasloužili víc vyhrát. S výkonem jsem velmi pokojen. Herní projev hráček mě moc potěšil. Hráčky dokázaly eliminovat rychlý útok soupeře, jeho křídlo, která v každém zápase dávají osm, devět branek z rychlých útoků a patří mezi nejlepší hráčky světa. Velmi dobrá byla právě naše obrana, bylo tam ale i pár neproměněných šancí a ztracených míčů. Mohlo to být vyšší vítězství, ale je to vlastně jedno. Tam se začne za stavu 0:0 a budeme hrát na výhru. Velice pečlivě se na odvetu připravíme. Myslím, že je reálná šance něco uhrát. Hráčky si to ukázaly na hřišti, ukázaly to i Černohorkám. Domácí budou pod velkým tlakem. Oni nás ničím nepřekvapili, nemají nás čím překvapit. Musíme se zlepšit v proměňování šancí a sedmiček, pak tam šance je.“

Nominace pro zápas Česká republika - Černá Hora 31. 5. 2019:

Česká republika

Brankářky: Satrapová Lucie (Issy Paris Hand/FRA), Kudláčková Petra (Kristianstad Handball Klubb/SWE).

Levá křídla: Mika Kristýna (Truchtersheim HB/FRA), Šustková Jana (DHK Baník Most).

Levé spojky: Kordovská Kamila (HSG Blomberg-Lippe/GER), Jeřábková Markéta (ÉRD HC/HUN), Kvášová Hana (Sokol Písek).

Střední spojky: Malá Veronika (Issy Paris Hand/FRA), Marčíková Šárka (TV Nellingen/GER),

Pravé spojky: Kovářová Sára (DHK Baník Most), Hrbková Michaela (Frisch Auf Göppingen, GER). Pravá křídla: Zachová Dominika (DHK Baník Most), Knedlíková Jana (Györ Audi ETO KC/HUN).

Pivoti: Adámková Petra (Frisch auf Göpingen/GER), Konečná Michaela (TJ Sokol Poruba), Stellnerová Alena (Sokol Písek).

Černá Hora

Brankářky: Rajcic Marina (ŽRK Buducnost), Nenezic Ljubica (Kastamonu, TUR), Babovic Anastasija (ŽRK Buducnost)

Levá křídla: Mehmedovic Majda (CSM Bucarest), Pavicevic Ivona (ŽRK Buducnost)

Pravá křídla: Bulatovic Nina (Kastamonu, TUR), Radicevic Jovanka (CSM Bucarest), Premovic Sanja (ŽRK Buducnost)

Levé spojky: Jaukovic Djurdjina (ŽRK Buducnost), Despotovis Jelena (HC Debrecen, HUN)

Střední spojky: Bulatovic Andjela (ŽRK Buducnost), Klikovac Andrea (Kisvarda, HUN), Grbic Itana (ŽRK Buducnost)

Pravé spojky: Bulatovic Katarina (ŽRK Buducnost)

Pivoti: Ramusovic Ema (ŽRK Buducnost), Klikovac Bobana (FTC, HUN)