5.6.2019 otevřeno: 1160 x

Jediný gól. Češky na MS do Japonska nepostoupily

Chyběl jediný gól. Stejně jako Černohorky v Mostě i Češky v Černé Hoře prohrály rozdílem dvou branek. Na hřišti soupeře ale vstřelily o branku méně a na šampionát tak nejtěsnějším možným výsledkem postupuje Černá Hora.

Kvalifikace o postup na MS 2019: Černá Hora – Česká republika 25:23 (12:11)

Před zápasem dostala dárek k 50. startu v reprezentaci Kamila Kordovská, s reprezentací se loučila Andjela Bulatovič, legenda v domácím dresu.

Pak už to začalo. První gól daly Češky, konkrétně právě Kordovská. Ta taky posléze vyrovnávala na 2:2. V 10. minutě nedala Kvášová rychlý útok, a tak to bylo 5:3 pro domácí. Potom ale předvedla sérii skvělých zákroků brankářka Satrapová, dokonce lapila i sedmičku a hostující hráčky vedly v 15. minutě po tříbrankové šňůře 6:5. Druhá čtvrtina zápasu byla vyrovnaná a poměrně nervózní, oba celky dělaly chyby. Na branky Černohorek reagovaly české házenkářky opakovaně vyrovnáním skóre (10:10). Překvapivá varianta s Malou na spojce zaskočila domácí jen jedinkrát, naopak Černohorky přeci jen v závěru dokázaly strhnout vedení na svou stranu. V dramatické poslední minutě poločasu pak viděli diváci dvě tyčky v rychlých útocích, každou na jedné straně.

Ve druhém poločase Češky vyrovnaly ve 33. minutě na 13:13 a bylo to v zápase naposledy. Černohorky postupně držely dvou brankový, pak i tříbrankový náskok. Ve 40. minutě byl stav 16:14, domácí hrály tvrdou vysunutou obranu, přes kterou se české hráčky obtížně prosazovaly. Trenér Bašný se snažil rotovat sestavou, českým hráčkám nechyběla bojovnost, bohužel ani tak se nevyvarovaly technických chyb. Když nedala ve 45. minutě Hrbková sedmičku a Jaukovičová stejnou výhodu vzápětí využila, byl stav 20:16. České hráčky ale nerezignovaly a v 50. minutě snižovala Knedlíková z křídla na 21:19. Opět byly postupu o něco blíž. Postupového skóre Češky dosáhla až minutu a půl před koncem, kdy z rychlého útoku korigovala na 24:23 Malá. Po time-outu domácích následovalo přísné vyloučení Konečné a pětadvacátá branka v české síti po sporné situaci (25:23). Stále ještě stačilo ve zbývající půl minutě k postupu „dát gól“. Po time-outu trenéra Bašného i přes vyloučení domácí hráčky se však Češky pod tlakem již do střelecké situace nedostaly.

Výsledek 25:23 posouvá na MS do Japonska hráčky Černé Hory. Při vyrovnaném skóre rozhodl větší počet nastřílených branek na hřišti soupeře (výsledek prvního utkání hraného v Mostě 26:24).

Sestava a branky České republiky: Satrapová, Kudláčková - Adámková 2, Hrbková 1, Jeřábková 6, Knedlíková 2, Konečná 1, Kordovská 4, Kovářová 1, Kvášová 1, Malá 4, Marčíková, Mika, Stellnerová, Šustková 1, Zachová.
Nejvíce branek Černé Hory: Jaukovičová 10, Radičevičová 8. Rozhodčí: Erdogan, Özdeniz (oba Tur.). Sedmimetrové hody: 8/7 - 4/3. Vyloučení: 5:4. První zápas: 24:26, postoupila Černá Hora.

Jan Bašný, trenér české reprezentace: „Není co říci. Jsem hrdý na hráčky, protože to, co předvedly v těch dvou zápasech, to byl výborný výkon. Skoro to vyšlo, ale vyjde jim to určitě příště, protože ten tým na to má. Má svoji sílu. Jsem hrozně smutný kvůli hráčkám, protože postup si určitě zasloužily. Potřebovali jsme být lepší ještě o jeden, dva góly. O pár gólů jsme dneska lepší byli, ale… Rozhodl možná první poločas, pár neproměněných šancí, stejně tak v prvním zápase. Byli jsme na ně nachystaní dobře a měli jsme na to to uhrát. Nevyšlo to, holky jsou smutné, ale vyjde jim to příště, protože na to mají.“