16.6.2019 otevřeno: 1670 x

Češi v zaplněné Ostravar aréně o gól prohráli, přesto postupují z prvního místa

Před zápasem už měli jízdenku na EURO čeští házenkáři v kapse. Do zápasu šli ale s cílem bodovat a vybojovat tak vítězství. O jediný gól sice nakonec Češi s Bosnou prohráli, přesto postupují z prvního místa.

Kvalifikace o postup na EHF EURO 2020: Česká republika – Bosna a Hercegovina 23:24 (10:11)

Vyrovnaný souboj sledoval rekordní počet házenkářských fanoušků v Ostravar Areně. Skóre otevřel Babák a poprvé rozbouřil zaplněné tribuny. Skóre se ale tahalo. Oba týmy se střídaly v držení minimálního náskoku, hra českého týmu byla pestrá, vedle Babáka se prosazovali i pivoti Petrovský a Zeman, Horák i Hrstka. Zeman byl ale hned v první půli dvakrát potrestán dvouminutovým trestem. Vyrovnaný poločas nakonec vyzněl o branku lépe pro hostující tým, který si do šatny o přestávce nesl jednobrankovou výhodu (10:11).

I ve druhé půli se oba týmy držely v těsném kontaktu, častěji ale dotahovali Češi, navíc červenou kartu hned v úvodu viděl po třetím vyloučení Zeman. Poprvé do vedení český výběr ve druhé půli poslal Bečvář a nerozhodné skóre či minimální vedení pak Čechům pomáhal držet výborně chytající Galia. Obraz české hry se zlepšil, Bosna ale hrála o všechno. Pro naději na postup na EURO 2020 potřebovala bodovat a napínavé drama tak pokračovalo. Češi dokázali odskočit do dvoubrankového náskoku, vedení na stranu Bosny ale znovu překlopil pět minut před koncem Haseljić a přetahovaná tak nebrala konce. Prce byl k nezastavení, tři minuty před koncem skóroval už podeváté.

Poslední minuty byly dramatické, hala vstoje hnala český tým za vítězstvím. V samém závěru strhl minimální vedení na stranu Bosny Karačić, český tým se šel poradit, ale ani připravená akce vyrovnávacím gólem neskončila. Český tým s Bosnou prohrál těsně 23:24.

Minitabulka tří týmů, tedy Česka, Bosny a Hercegoviny a Běloruska, které mají na kontě po osmi bodech, ale stejně v rozdílu gólů vyznívá pro český tým, který zakončil kvalifikaci na prvním místě.

Sestava a branky České republiky: Galia, Mrkva – Hrstka 4, Bečvář 1, Jurka, Horák 1, Kašpárek 3, Babák 4, Číp, Šlachta, Petrovský 7, Vančo, Zdráhala 2, Solák, Mubenzem, Zeman 1.
Nejvíce branek Bosny a Hercegoviny: Prce 9, Buric 4, Ovcina 3,
Rozhodčí: Horváth, Marton (HUN). Sedmimetrové hody: 7/5 – 4/4. Vyloučení: 6 (ČK Zeman):4. Diváci: 5521.

Jan Filip, trenér české reprezentace: „Jsme zklamaní, že jsme dnešní zápas před touhle fantastickou kulisou nevyhráli. Rozhodovaly maličkosti a my jsme nedokázali se dostat zejména v útoku do našeho tempa a naší hry. Soupeř bránil dobře. Závěr zápasu jsme nezvládli tak, jak bychom si představovali.

Daniel Kubeš, trenér české reprezentace: „Mrzí mě, že jsme jako tým jsme nesplnili to, co jsme si do utkání předsevzali, a to je zlepšit se. V kritických situacích jsme spadli znovu do určitých stereotypů, na jejichž odstranění pracujeme. A bohužel dnes jsme nebyli schopní činnosti provádět správně podle naší představy a to byl podle mě důvod, proč jsme dnes prohráli. Ne proto, že by soupeř hrál nějak fantasticky, ale proto, že jsme dělali hloupé chyby a chyby, které vyplývají nedisciplíny a to mě mrzí. Potřebujeme se zlepšovat v každém zápase. Taková zkušenost nás může posunout dál, když to zvládneme.“

Martin Galia, brankář českého týmu: „Děkuji fanouškům, lidem, kteří přišli a týmu. Sice jsme prohráli o branku, ale myslím, že v tomto počasí jsme šli na krev. A že to nevyšlo? Z toho se musíme jenom poučit, protože to není poprvé, kdy jsme závěr nezvládli. Máme na čem pracovat."

Jakub Hrstka, křídlo české reprezentace: „Určitě je to pro nás těžké. Před takto fantastickým publikem prohrát o gól. Děkujeme diváků, kteří nás hnali celých šedesát minut. Je to škoda. Udělali jsme ale ten hlavní krok a postoupili jsme na EURO. A i když to dneska nevyšlo a udělali jsme chyby., musíme se polepšit a jít dál.“