22.1.2010 otevřeno: 2099 x

Po výhře nad Maďarskem postupují Češi do finálové skupiny

Rozhodující duel šampionátu čekal na české hráče dnes v hale Arena Nova. Soupeřem jim bylo Maďarsko, které mělo v zádech výraznou převahu svých fanoušků. Čeští házenkáři se ale soupeře nezalekli a po výhře 33:26 postupují do finálové skupiny v Innsbrucku.

Původní zpravodajství: Lucie Kantůrková - Wiener Neustadt

Česko - Maďarsko 33:26 (14:13)

S nesmírnou touhou po vítězství vstoupili čeští házenkáři do zápasu s Maďarskem. Do boje o postup do finálové skupiny si Češi oblékli bílé dresy, základní sestava oproti poslednímu zápasu s Francií doznala jediné změny, když od první minuty na pravé spojce nastoupil Vítek. Do pivota poslali trenéři Vraného, do branky pak Galiu, který se zaskvěl právě v zápase s Francií.

Začátek utkání byl z obou stran nervózní a přinesl dvě technické chyby. Skóre utkání otevřela dělovka Laluszky a stejný hráč zvyšoval i na 2:0 pro Maďarsko. Kdo jiný než Jícha pak z české strany zavelel k útoku. Proměněnou sedmičkou a střelou z prostoru spojky dal soupeři vědět, na koho z Čechů si musí dát pozor. Ale Maďaři to samozřejmě dobře věděli a tak již od počátku nastoupili s osobní obranou na našeho střelce. Strážit jej dostal za úkol nový muž v soupisce Maďarů Zubai.

Od stavu 4:4 se několikrát zaskvěl brankář Galia a pozvedl sebevědomí českého celku. Češi obětavě a poctivě bránili a nutili tak soupeř k chybám. Našim házenkářům se naopak dařilo a třemi brankami v řadě získali ve 12.minutě vedení 7:4. Nutno přiznat, že na naší straně stál také obrovský kus štěstí, když soupeřovy střely několikrát zamíříly vedle naší branky nebo do tyče. Na druhé straně se pak dvakrát odražený míč dostal k českým hráčům a ti se z prostoru brankoviště nemýlili.

Rozjeté Čechy se podařilo zabrzdit maďarským spojkám. Branky Csaszara a Katritze vrátily Maďary do hry za stavu 8:10, ale další chyby maďarského celku umožnily našim barvám získat konečně výraznější vedení, když po brance Jíchy ve 24.minutě Češi vedli dokonce 13:8! Posledních pět minut prvního poločasu pak ale nevyznělo pro naše barvy vůbec dobře. Technické chyby v podobě špatného zpracování i přes další vynikající zákroky Galii dostaly Maďary do sedla. Ti pěti brankami v řadě srovnali stav utkání na 13:13 a opět probudili maďarské fanoušky. Poslední dě minuty pak měli Češi přesilovku a svého prvního gólu se v ní dočkal Vítek. Upravil tak na poločasových 14:13.

Druhý poločas začali Češi opět výborně. Pokračovali v poctivé obraně a další důležité zákroky k deseti z první půle přidal Galia. Čeští házenkáři si připsali další tři branky v řadě a ve 35.minutě vedli opět rozdílem čtyř branek 17:13. Když pak Nocar zvyšoval již na 20:15, vybrali si Maďaři svůj druhý oddechový čas. Chvíli to vypadalo, že soupeř nabral druhý dech a mohl by utkání zdramatizovat. To když na 19:22 snižoval Katritz. Vzápětí ale přišlo vyloučení Laluszky a když naši házenkáři přesilovou hru vyhráli poměrem 3:0, svítilo na ukazateli již 25:19 pro naše barvy. Národní tým cítil, že postupu do další fáze mistrovství je blízko a to mu dodávalo potřebných sil. Deset minut před koncem jsme vedli již 27:20 a bezpečné vedení jsme dokázali udržet i přes vyloučení Vraného. Pomáhal tomu fantastický Galia a soupeř již věděl, že na vítězství to dnes již proti výtečným Čechům stačit nebude. Čeští házenkáři svoji hrou dokonale umlčeli drtivou převahu maďarských fanoušků v hledišti, zatímco naši příznivci svému celku aplaudovali vestoje. Národní celek zaslouženě zvítězil 32:26 a slaví tak postup do finálové skupiny v Innsbrucku.

V ní se utkají s postupujícími ze skupiny C Slovinskem, Polskem a Německem.

Komentář Martina Liptáka: "Odehráli jsme velmi dobré střetnutí. Po prohře se Španělskem nebyla nálada v týmu příliš dobrá, ale dokázali jsme se zvednou v utkání s Francií. Dnes chlapci dokázali, že když dají do hry srdce a hlavu, tak podle toho také vypadá i výsledek. Hráli jsme proti velmi dobrému soupeři. Upřímně nevím, co více říci, mám radost z postupu."

Sestava a branky Česka: Štochl, Galia - Nocar 5, Vítek 2, Mičkal, Zdráhala, Vraný 1, Kubeš, Piskač, Jícha 14/1, Filip 11, Sobol, Mráz, Stehlík, Hynek, Sklenák

Sedmimetrové hody: 3/5 - 3/4, vyloučení: 4 - 6, rozhodčí: Olesen, Pedersen (DEN), diváků: 5000