24.1.2010 otevřeno: 1891 x

Češi porazili Slovince, mají první "finálové" body

Po sobotním přesunu do Innsbrucku čekalo dnes na házenkářské reprezentanty první utkání ve finálové skupině. Jejich úvodním soupeřem v další fázi šampionátu v Rakousku byl tým Slovinska.

Původní zpravodajství: Lucie Kantůrková - Innsbruck

Emotivní a smutný začátek měla všechna utkání finálové skupiny v Innsbrucku, když diváci miutou ticha uctili památku na zesnulého házenkáře Olega Velykého...

Česko - Slovinsko 37:35  (21:12)

V osvědčené sestavě vstoupili Češi do zápasu proti Slovinsku, ale s jednou změnou proti poslednímu zápasu s Maďarskem. Do brány totiž čeští trenéři poslali Petra Štochla a jak se ukázalo, opět se jim nominace na tento důležitý post vydařila. Slovinsko podle očekávání  vysunulo obranu směrem k Filipu Jíchovi, ten se tak zpočátku přesunul na střední spojku, aby Sklenák zaujal jeho post pravé spojky.

Začátek zápasu přinesl technické chyby z obou stran, ale také vyrovnaný stav. Výborně do utkání vstoupil český brankář Petr Štochl, který během krátké chvíle zneškodnil dva sedmimetrové hody soupeře a při třetím pak již Slovinci mířili jen do tyče. Češi se dostali do dvoubrankového vedení 4:2, ale technické chyby v útoku daly šanci soupeři na srovnání stavu. Vyrovnané bylo skóre do stavu 6:6, pak ale přišly velké chvíle českého celku. Nepřesnosti v útoku Slovinců a trpělivý útok korunoval národní celek čtyřmi brankami v řadě a po druhé brance Vítka vedlo Česko již 10:6.

Na nepovedený vstup Slovinců do zápasu reagoval trenér Serdarusic oddechovým časem, ale ani ten nepřinesl očekávanou změnu ve hře jeho týmu. Přestože Slovinci upustili od obrany Jíchy, náš rozjetý tým pokračoval v náporu. Nezastavila jej ani hra v oslabení po vyloučení Jíchy a další tříbranková šňůra nás poslala do vedení 13:6! Po dlouhých devíti minutách se trefilo také Slovinsko, když Zorman snižoval na 7:13. Obětavá hra v obraně a okamžitý přechod do protiútoku přinesl další branky v náš prospěch a pro Slovince hrozivou ztrátu 16:7! Tak výrazný náskok nečekal ani největší optimista, ale největším šokem byl samozřejmě pro zkoprnělé Slovince.

Ti proměnili až čtvrtou sedmičku v řadě, když se o úspěch postaral specialista Kavtičnik. Naši trenéři v poslední desetiminutovce prostřídali základní sestavu, když se na hřišti postupně objevili Mráz, Sobol a Mičkal. Slovinské střelce ale i nadále ničil vynikající Štochl, zatímco Slovinci jen jednou úspěšné brankáře Škofa po dvaceti minutách prostřídali Rezarem. Ten byl o něco úspěšnější než jeho kolega a jeho zákroky umožnily Slovincům několik branek z protiútoků. Oddechový čas si za stavu 18:11 vybral i český trenér Lipták a i po něm jeho svěřenci pokračovali ve vynikajícím výkonu. Jejich převahu korunoval v posledních sekundách Petr Štochl, který při dvou bezprostředně po sobě následujících střelách znemožnil hráče soupeře. Po polovině zápasu tak český celek zcela zaslouženě vedl 21:12.

Do druhého poločasu vrátili trenéři zpět základní sestavu s Filipem a Nocarem na křídlech. Slovinci opět změnili obranný systém a to na 2:4, ale ani ten český tým nedokázal zastavit. Hra se výrazně zrychlila, útoky se přelévaly ze strany na stranu a rychle přibývalo také branek. Na naší straně pokračoval ve výborném výkonu Jícha a jeho pět branek ve druhé půli drželo pro Čechy dostatečný brankový odstup. Slovincům se i nadále nedařilo, nepomohlo ani přesunutí Kavtičnika na pravou spojku. Našemu týmu přálo štěstí a když se k jednomu z odražených míčů ve 42.minutě dostal Sklenák, zvyšoval na desetibrankový rozdíl 30:20. Slovinci vnutili národnímu týmu svoji rychlou hru, ale ta přinášela na naší straně také chyby. Slovinci, kteří nevynechávali jedinou příležitost k rychlému protiútoku, pětibrankovou sérií znervóznili náš celek. Čtyřikrát v krátké době se trefil Kavtičník a v 53.minutě to bylo již jen 31:34. Češi naštěstí zareagovali třemi góly v řadě a opět získali bezpečné vedení 37:31. Nic na tom nezměnily ani slovinské góly v přesilové hře, kterými nakonec výsledek upravili na 35:37.

Sestava a branky Česka: Štochl, Galia - Nocar 3, Vítek 3, Mičkal 2, Zdráhala, Vraný 3, Kubeš 1, Piskač, Jícha 12/2, Filip 7/2, Sobol, Mráz 1, Stehlík, Hynek 1, Sklenák 4

Sedmimetrové hody: 4/5 - 5/8, vyloučení: 3 - 6, rozhodčí: Reisinger, Kaschütz (AUT)