26.1.2010 otevřeno: 1627 x

Statečný výkon Čechů na body nestačil

Čeští házenkáři byly po nedělním vítězství nad týmem Slovinska stále ve hře o výborné celkové umístění. Potvrdit to ale potřebovali i ve druhém utkání finálové skupiny, ve kterém nastoupili proti celku Polska.

Původní zpravodajství: Lucie Kantůrková - Wiener Neustadt

CHCETE-LI NAŠIM HRÁČŮM COKOLIV SDĚLIT, PODĚKOVAT, POVZBUDIT, NAPIŠTE TO PROSÍM NA internet@chf.cz..

Česko - Polsko 34:35 (19:18)

S výraznou převahou svých diváků nastoupilo dnes Polsko ke druhému zápasu finálové skupiny proti našemu celku. V brance i dnes nastoupil Štochl, proti němu stál na druhé straně nejlépe hodnocený gólman šampionátu Szmal. Češi nastoupili v osvědčené sestavě v bílých dresech.

První půle přinesla brankovou přestřelku z obou stran, kdy se oba týmy prosazovaly především ze střední vzdálenosti. V dresu Polska se ve výborné formě představil Bielecki, který v prvních pěti minutách třikrát dokázal vyzrát na českou obranu i brankáře Štochla. Hrdina nedělního utkání proti Slovinsku si bohužel z prvních šesti střel nepřipsal jediný zákrok a po sedmi minutách jej tak vystřídal Martin Galia.

Za stavu 5:7 měli Češi po faulu na Jíchu přesilovou hru a podařilo se nám hru v početní převaze zužitkovat ke srovnání stavu na 7:7. První vedení pro české barvy získal po krásné kombinaci Kubeš, který dnes hrál svůj stý zápas v národním týmu a vystřídal na pivotu Vraného. Ani jednomu z týmů se nepodařilo uhlídat elitního střelce soupeře, v polském dresu zářil i nadále Bielecky, výborný výkon z předcházejících zápasů opakoval také náš Jícha. Stav byl i nadále vyrovnaný a na 13:13 srovnával svým prvním gólem (z vůbec první střely) Piskač, který se jako třetí hráč objevil na postu pivota.

Po jeho brance došlo ke střídání také v polské svatyni, kdy Szmala, který si připsal do 20.minuty jediný zákrok, vystřídal mladý Wyszomirski. Brankáři vůbec to měli v zápase velmi těžké, ve 26.minutě svítilo na straně Čechů číslo čtyři, polští brankáři měli dokonce jen dva úspěšné zákroky. Nic to ale nepomohlo a Polsko se ve 27.minutě poprvé dostalo do dvoubrankového vedení 18:16.

Trenér Lipták na vedení soupeře reagoval oddechovým časem a po dlouhých pěti minutách bez českého úspěchu se trefil Vítek. V dalším útoku jej napodobil 101km/h rychle letící nechytatelnou střelou Sklenák a bylo opět srovnáno na 18:18. Oddechový čas si vybral i polský trenér Wenta, ale i po něm třetí branku v řadě pro české barvy přidal po krásném pasu Sobol. Stav 19:18 vydržel na ukazateli až do konce první půle, v jejímž závěru byl Jícha vyloučen na dvě minuty a poprvé za první dějství tak opustil hrací plochu.

Oba týmy v první půli prostřídali většinu svých házenkářů s jasným cílem uchovat si zbytky sil do důležitého druhého poločasu. Do toho se do branky Polska vrátil Szmal a dva jeho úspěšné zákroky vrátily vedení na stranu Polska (21:20). Zatímco na straně soupeře i nadále odpočíval Bielecki (v první půli odehrál 17minut a vstřelil šest branek), do listiny střelců se po delší době zapsal opět Jícha a svou šestou brankou vyrovnal na 23:23. Za záchranou brzdu Jícha zatáhl i v minutě třicáté deváté, kdy Poláci opět vedli rozdílem dvou branek, ale tentokráte netradičně z prostoru křídla snížil opět na minimální rozdíl 25:24.

Brankové dostihy pokračovaly i nadále a v sestavě českého celku se vedle Jíchy na postu spojky objevili i oba rozehrávači Sklenák a Zdráhala. Prvně jmenovaný pak další dělovkou ze země vymetl roh Szmalovi branky a srovnal na 27:27 (45.minuta). Soupeř, který měl většinu z utkání navrch dokázal zužitkovat nepřesnou střelbu Čechů a po naší technické chybě získalo poprvé v utkání tříbrankový náskok Polsko. Češi se s tím ale nehodlali smířit a opět snížili na minimální rozdíl. Dvoubrankové vedení pro soupeře získal navrátivší se Bielecky, který měl být trumfem Wenty pro poslední minuty druhé půle. V tu chvíli ale zazářila česká defenziva, dva vypíchnuté míče dokázali Vraný a Kubeš přetavit v české vedení 32:31 (55.minuta). Národní tým se do něj dostal poprvé od 31.minuty zápasu.

Naše radost ale netrvala dlouho a Lijewského zblokovaná střela znamenala opět změnu stavu na 33:32 pro Polsko. Minutu před koncem vedlo Polsko 35:33, ale Češi rychlým gólem z ruky Vraného vykřesali naději na bodový zisk. Sedmnáct sekund před koncem si polský trenér Wenta vybral oddechový čas. Polsko vyslalo střelu na branku Galii, ale ten ji dokázal zachytit. Čtyři sekundy tak zbývaly Čechům na vyrovnávací branku, ale přihrávku přes celé hřiště na nabíhajícího Nocara náš soupeř bohužel zachytil.

V zápase, kterému by určitě slušela remíza, tak slavili Poláci výhru 35:34 a tím i postup do semifinále ME. Čeští házenkáři podali výborný výkon a ze zápasu mohli odcházet se vztyčenou hlavou.

Sestava a branky Česka: Galia, Štochl - Nocar 2, Vítek 5, Mičkal, Zdráhala 1, Vraný 3, Kubeš 2, Piskač 4, Jícha 7, Filip 4, Sobol 1, Mráz, Stehlík, Hynek, Sklenák 5

Nejlepší střelci Polska: Bielecki 7, Tluczynski 5, Jurecki 5

Sedmimetrové hody: 0 - 3/3, vyloučení: 1 - 3, rozhodčí: Abrahamsen, Kristiansen (NOR)