2020 Women´s EHF EURO
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
27.1.2010 otevřeno: 1420 x

"Střela na hlavu? Nevadí, aspoň mám zákrok," směje se Petr Štochl

Minimálně jednou v každém zápase ji na šampionátu uvidíte. A na vrcholné akci, kde se setkávají ti nejlepší světoví hráči, je taková střela většinou dokonale provedená.

 

Původní zpravodajství: Lucie Kantůrková - Innsbruck

oficiální stránky EURO 2010 www.euro2010.at a www.ehf-euro.com

 

Při každé střele proti sobě stojí střelec a brankář a mezi nimi se rozpoutává taková malá válka. Úlohou hráče je samozřejmě vstřelit branku, úlohou brankáře je každé jeho střele zabránit. Někdy se stane, že brankář předvede tak perfektní výkon, že zoufalému hráči nezbude vystřelit jinam, než právě na jeho hlavu. "K takovým situacím v zápase dochází, třeba při sedmimetrových hodech a brankáři to samozřejmě nemají rádi," říká český házenkář Filip Jícha. Jeho spoluhráč, brankář Petr Štochl, ale střelce chápe: "chtějí dát samozřejmě gól a tam je prostor, je to vlastně docela dobrá střela."

 

Důvodem, proč hráči takovou střelu zvolí, nemusí být jen snaha vstřelit branku. "Často se tak hráči snaží vyvést soupeřova brankáře z míry. Snažili se o to třeba Němci a hned první tři střely na Omeyera mířily na jeho hlavu a to už není náhoda" dává příklad si Štochl.

 

A právě Jíchův spoluhráč z Kielu, francouzský brankář Thierry Omeyer, si takové střely vychutnával v začátku zápasu s Německem a bylo na něm vidět, jak moc byl naštvaný. Svoje emoce na tomto turnaji nedokáže udržet v klidu a často je směřuje nejen k protihráčům, ale také k vlastním spoluhráčům. "Titi je velice ctižádostivý, žije ve svém vlastním světě. Pokud mu nepomůže obrana, dokáže být velice impulzivní a tím, že se Francii nedaří tolik, jak by si hráči představovali, je tlak na jeho osobu extremní. Už jsem to několikrát zažil i v kabině, kde proběhla bouřlivá výměna názorů mezi ním a některým z horkokrevných hráčů. Já s ním mám velice harmonický vztah a po zápase je vše zapomenuto i u všech ostatních," prozrazuje Filip Jícha.

 

Avšak oba čeští házenkáři se shodují v tom, že k házené takový typ střelby prostě patří. "Patří to k našemu sportu a brankář se s tím musí vyrovnat," říká Jícha. A co když hráč brankáře opravdu trefí? "Je to nepříjemná rána, to ano. Ale hlava zas tolik nebolí, je to spíš šok. A mne to zas tak nevadí, aspoň mám zákrok," říká s úsměvem český gólman.

 

Reakce každého brankáře je ale samozřejmě jiná, zatímco jeden má radost z dalšího připsaného zákroku, jiný se často minimálně slovně na střelce oboří. "Jsou takové typy, které pak jednají hodně impulzivně. Brankáři to nemají rádi, ale střelec tím vyjadřuje svoji drzost, nadvládu a dominanci nad brankářem," říká Jícha. Důležité také je, z jaké situace nebo postu střela brankáře zasáhne. Většinou si mezeru kolem hlavy hledají křídla, ale není nic vyjímečného, když míč zasáhne gólmana při střele z pivota, trháku nebo sedmičky. "Pokud je to při střelbě z rychlého protiútoku, je to většinou již úmyslné. Pro umístění střely totiž zůstává spoustu ostatního prostoru," konstatuje český střelec.

 

A jak se může brankář v házené takovým střelám ubránit? "Těžko. Zareagovat příliš nejde, většinou nestačíte uhnout, ta rána prostě přijde," říká Štochl. A stejně jako Jíchův spoluhráč z Kielu, i Štochlův kolega mezi tyčemi patří k těm, které rána kolem hlavy nenechá v klidu. "Heinevetter, který chytá se mnou v Berlíně, ale i Bitter patří k těm, kteří si takovou střelu nenechají jen tak líbit," uzavřel naše povídání na toto téma Štochl.

 

Právě proti německým brankářům budou zítra bojovat čeští házenkáři, uvidíme, zda v zápase dojde také na tuto taktickou variantu. A kdo byl tím střelcem, který si dovolil takto ohrozit Francouze Omeyerra? Německé křídlo Torsten Jensen.

 

Kam asi zamíří tato střela?

Foto: Alex Wipf