25.9.2019 otevřeno: 1191 x

Češky na úvod kvalifikace rozstřílely Portugalsko

České házenkářky zvládly vstup do kvalifikačních bojů výborně. Po nervózním začátku porazily Portugalsko vysoko o jedenáct branek.

Kvalifikace o postup na EHF EURO 2020: Česká republika – Portugalsko 31:20 (13:11)

První poločas se Češkám nevydařil podle jejich představ. Svazovala je nervozita, v úvodu kupily chyby a první dvě branky si zapsaly Portugalky (0:2). V osmé minutě Češkám poprvé zapsala vedení Markéta Jeřábková, která tak týmu pomohla otočit ze stavu 1:3 na 4:3. I pak ale Češkám šlapaly Portugalky na paty, dvakrát pak české házenkářky neproměnily sedmimetrový hod a Portugalsko drželo vyrovnané skóre. Ve 25. minutě se pak dokonce znovu ujaly minimálního vedení 11:10. Trenér Bašný pak poprvé poslal na palubovku Ivetu Korešovou, dříve Luzumovou, k ní se přidala Knedlíková. Dobrý zákrok pak k tomu všemu přidala Satrapová a Češky tak odcházely do šaten s vydřeným dvoubrankovým vedením 13:11.

Ve druhé půli se pak Češkám vedlo o poznání lépe. Portugalky hrály vysunutou agresivní obranu, i tak ale Češky nacházely cesty, jak skórovat. Ve 38. minutě vedly 18:14 a o minutu později pak vychytala Portugalkám sedmičku Kudláčková. Korešová následně zvýšila český náskok už na pět gólů (19:14). Ve 40. minutě pak rovněž Korešová ze sedmičky potrestala faul na Knedlíkovou, trefou přispěla znovu Jeřábková a ztráta Portugalska narůstala (21:14). A když ve 43. minutě skórovala Malá přes celé hřiště a pak po technické dohrávce Korešové z pohledné akce znovu, byly Portugalky pod velkým tlakem. Prohrávaly o devět branek a braly time – out.

Ani pak se ale nevrátily portugalské reprezentantky do hry. Naopak dále narůstal náskok domácího týmu, který patnáct minut před koncem činil už jedenáct branek (25:14). A Češky pořád neměly dost. Portugalsko přehrávaly ve všech oblastech hry, dobře kombinovaly, rozchytala se i Kudláčková a po padesáti minutách hry to bylo 28:15. Český náskok nakonec narostl na čtrnáct branek (31:17), v posledních minutách pak ale ještě Portugalky rozhodnuté utkání mohutně stahovaly, aby alespoň kosmeticky upravily skóre na přijatelnější výsledek. Ten byl nakonec 31:20.

Jan Bašný, trenér české reprezentace: „Začátek zápasu byl nervózní. Holky byly nahecované, byly nervózní. Ve druhém poločase se zklidnily a už jsme hráli to, co jsme chtěli hrát od začátku. Nervozita se ale dá pochopit. Portugalky v prvním poločase byly rychlejší. Pro Poláškovou a Hurychovou na pravé spojce to byl první pořádný zápas. Zkušenosti zúročí a za dva dny to bude lepší. Byly tam pěkné momenty, byly tam horší. Obrana v prvním poločase byla dobrá, ve druhé půli už jsme hráli to, co jsme chtěli. I když jsme se na tu jejich zvláštní obranu připravovali jen chvíli, myslím, že se s tím hráčky většinou popraly dobře. To, že Makedonky hrají o 24 hodin později, je naše výhoda. Mají před sebou navíc dlouho cestou a den odpočinku navíc je velká výhoda. Navíc máme o den víc na přípravu Doufám, že tuto výhodu zúročíme.“

Sestava a branky České republiky: Satrapová 1, Kudláčková – Knedlíková 3, Konečná, Mika, Kvášová, Polášková, Kordovská 1, Korešová 4, Hurychová 1, Šustková 2, Adámková 3, Marčíková 1, Zachová 5, Jeřábková 5, Malá 5.

Nejvíce branek Portugalska: Ferreira Lopez 4, Resende 4.

Rozhodčí: Lushak, Shajbalov (UKR). Sedmimetrové hody: 5/2 – 5/3. Vyloučení: 3:5. Diváci: 700.

Nominace pro kvalifikační utkání EHF EURO 2020 proti Portugalsku 25. září 2019:

Brankářky: KUDLÁČKOVÁ Petra (Kristianstad Handball Klubb, SWE), SATRAPOVÁ Lucie (Issy Paris Hand, FRA)

Pivoti: ADÁMKOVÁ Petra (Frisch auf Göpingen, GER), KONEČNÁ Michaela (DHC Sokol Poruba)

Pravé spojky: HURYCHOVÁ Markéta (Zaglebie Lubin), POLÁŠKOVÁ Silvie (DHC Sokol Poruba)

Levé spojky: JEŘÁBKOVÁ Markéta (ÉRD HC, HUN), KORDOVSKÁ Kamila (HSG Blomberg-Lippe, GER), KVÁŠOVÁ Hana (Sokol Písek/Jiskra Havl. Brod)

Střední spojky: KOREŠOVÁ Iveta (Thüringen HC, GER), MARČÍKOVÁ Šárka (SG H2Ku Herrenberg, GER), MALÁ Veronika (Issy Paris Hand, FRA)

Pravá křídla: KNEDLÍKOVÁ Jana (Györ Audi ETO KC, HUN), ZACHOVÁ Dominika (DHK Baník Most)

Levá křídla: MIKA Kristýna (Truchtersheim HB, FRA), ŠUSTKOVÁ Jana (DHK Baník Most)

Náhradnice: FRANKOVÁ Anna (HSG Bad Wildungen Vipers, GER), JUNGOVÁ Linda (DHK Baník Most), KOVÁŘOVÁ Sára (DHK Baník Most), MUČKOVÁ Hana (DHC Sokol Poruba), DESORTOVÁ Eliška (Sokol Poruba), DVOŘÁKOVÁ Veronika (DHK Baník Most), MIKULÁŠKOVÁ Veronika (DHK Baník Most), ŘEZÁČOVÁ Karin (DHC Slavia Praha), SMETKOVÁ Valerie (HK Hodonín/ TJ Sokol Poruba).

Program českého reprezentačního týmu žen pro sezónu 2019/2020

22. - 29. září Tréninkový kemp v Olomouci a kvalifikační utkání o EHF EURO 2020

17. - 23. listopadu Tréninkový kemp v Chebu, mezinárodní turnaj v Chebu (21. - 23. listopadu)

17. - 19. března Tréninkový kemp v Kutné Hoře a 2 přípravná utkání proti Chorvatsku

21. - 29. března Přípravný kemp a kvalifikační utkání o EHF EURO 2020 ve Frýdku-Místku

21. - 24. května Přípravný kemp Dobříš

24. května - 1. června Přípravný kemp a kvalifikační utkání o EHF EURO 2020 v Mostě