28.1.2010 otevřeno: 1624 x

Na závěr šampionátu remíza s Německem, Češi na výborném osmém místě!

Poslední zápas šampionátu odehráli dnes čeští házenkáři. Jejich soupeřem bylo Německo, které se snažilo odvrátit nejhorší umístění své země na mistrovství Evropy od roku 1994.

Původní zpravodajství: Lucie Kantůrková - Innsbruck

Česko - Německo 26:26 (14:16)

I Německo začalo zápas proti Česku s osobní obranou na nejlepšího střelce šampionátu Filipa Jíchu, kterou praktikoval hráč Magdeburgu Theuerkauf. Český celek pak i ve svém posledním utkání zůstal u obranného systému 0:6.

Oba týmy začaly zápas opatrně a první branku zápasu vstřelil až v páté minutě Vraný. Soupeř se dlouho nemohl trefit, když v cestě mu stál český brankář Galia. Ten během pěti minut dokázal zneškodnit tři střely soupeře, přičemž za jeho záda neprošla ani střela z pivota nebo sedimetrového hodu. Čeští házenkáři dokázali jeho dobrého výkonu zužitkovat i v útku a v sedmé minutě vedli 3:0. První branku Německa pak zaznamenal až v přesilové hře v 8.minutě Kaufmann. Ta ale soupeře nastartovala a paradoxně mu pomohlo i vyloučení Roggische. Ve vlastním oslabení dokázali Němci vstřelit tři branky a ve 12.minutě otočit vývoj zápasu na 4:3 v jejich prospěch.

Minimální brankový odstup si Německo drželo i v následujících minutách, kdy náš celek několikrát podržel výborný Galia. V 19.minutě pak bylo srovnáno na 9:9, když svoji druhou branku přidal Jícha. U něho jako stín zůstával Theuerkauf a trenéři tak do hry poslaly opět obě střední spojky Zdráhalu a Sklenáka. Čeští házenkáři ale příliš často ztráceli v útoku míče a Německo naše chyby trestalo. Ve 25.minutě vedlo 13:10.

Trenér Lipták mezitím vystřídal obě naše křídla a odpočinout nechal také Jíchu. Na spojkách jsme tak měli trojici Stehlík - Sklenák - Mráz a prvně jmenovaný ve 28.minutě nebojácnou střelou snížil na 12:14. Dvoubrankový náskok ve prospěch Německa svítil na ukazateli i po první půli, když těsně před sirénou skóroval Mráz. Upravil tak na 14:16.

Do druhého poločasu jsme nastupovali s výhodou jednoho muže v poli, když před koncem prvního poločasu viděl Haass dvouminutový trest. Jeho vyloučení využil ke střele dvakrát Stehlík, který zůstal i ve druhé půli na pravé spojce. Snížil tak na rozdíl jediné branky, druhá jeho šance ale již za záda brankáře Bittera neprošla. Němci i po vystřídání Jíchy nadále praktikovali obranu 1+5, jejíž "obětí" se tentokráte stal Tomáš Sklenák.

Německo si i nadále udržovalo 2-3brankový náskok, na kterém nic nezměnila ani sedmička střílená Janem Filipem. Ta skončila pouze na tyči a Němci tak ve 39.minutě vedli 19:16. Češi v dalších minutách zpevnili obranu, i nadále se dařilo Galiovi a v útoku platil na soupeře svým pohybem Stehlík. Tři branky v řadě, třetí právě z rukou Stehlíka, pak přinesly ve 48.minutě srovnání na 20:20.

Našim hráčům se v poslední desetiminutovce nedařilo otočit stav v náš prospěch, když Němci na náš srovnávací gól vždy dokázali zareagovat svojí vedoucí brankou. Naštěstí se po delší době dokázal prosadit Jícha a třikrát za sebou vymazat vedení soupeře. Dvě minuty před koncem platil vyrovnaný stav 25:25 a další branka Jíchy přinesla konečně vedení české straně. Češi po plných čtyřiceti minutách převážili stav na svoji stranu 26:25 a donutili německého trenéra Branda k vybrání oddechového času.

Do konce střetnutí v tu chvíli zbývalo jeden a půl minuty. Minutu před koncem srovnal Theuerkauf a Češi šli do útoku. Dvacetpět sekund před koncem si trenér Lipták vybral náš oddechový čas a naši hráči po něm zkoušeli z nahazovačky překonat soupeřovu obranu. Nocarovi byl odpískán přešlap a přestože oba týmy pak měly možnost jít do útoku, branka již nepadla. Utkání skončilo remízou 26:26.

Čeští házenkáři vydali poslední zbytky svých sil a dokázali i po nepříznivém průběhu vybojovat cenný bod. Ten nám zaručil umístění před Německem a protože v dalším zápase prohrálo Slovinsko se Španělskem, skončili jsme na čtvrtém místě tabulky naší skupiny.

Komentář trenéra Martina Liptáka: "Po průběhu zápasu mohu být s remízou spokojen a jsem rád, že jsme v tomto utkání dokázali remizovat. Nemám teď sílu na to, abych střetnutí konkrétněji zhodnotil, ale skládám před svým týmem velký kompliment. Děkuji Německu za korektně odehraný zápas."

Sestava a branky Česka: Galia, Štochl - Nocar, Vítek, Mičkal 1, Zdráhala, Vraný 3, Kubeš 1, Piskač 1, Jícha 6, Filip 4, Sobol 1, Mráz 2, Stehlík 3, Hynek, Sklenák 4

Sedmimetrové hody: 3/2 - 3/2, vyloučení: 3 - 2, rozhodčí: Kristiansen, Abrahamsen (NOR), diváků: 5200