21.11.2019 otevřeno: 1141 x

Na úvod chebského turnaje Češky porazily Švýcarsko

Pětašedesát branek a premiérové představení řady nováčků v seniorském reprezentačním dresu viděli v úvodním zápase tradičního mezinárodního turnaje O štít města Chebu na západě Čech. Češky v prvním zápase evropského klání porazily Švýcarsko, zítra se postaví proti Polkám a tento zápas můžete opět sledovat živě na webu www.ctsport.cz a na "červeném tlačítku" ČT Sport.

České házenkářky nezačaly turnaj v Chebu nejlépe. Trenér Bašný dal šanci řadě hráček, které dosud nedostávaly v reprezentaci tolik příležitostí. Snad lehká nervozita tak způsobila, že dlouho tahaly za delší konec Švýcarky. V 11. minutě si vybojovaly hostující házenkářky dvoubrankové vedení 7:5 a Češky musely ztrátu dotahovat. O pár minut později ale tříbrankovou ztrátu české reprezentantky smazaly, dotáhly se na 9:9 a Andrýsková pak dokonce poslal český tým do vedení 10:9. Polášková zařídila Češkám i dvoubrankový náskok 14:12, ovšem v poslední pětiminutovce poločasu se jim příliš nedařilo a Švýcarky tak strhly vývoj zápasu opět na svou stranu a o přestávce to bylo 18:15 pro švýcarský tým.

V úvodu druhé půle se ale taktovky zápasu chopila Markéta Jeřábková. Spolu s Ryšánkovou, která se do reprezentace vrátila po půlroční rekonvalescenci po zranění kolene, a dobře chytající Řezáčovou pak pomohly českému týmu opět manko dotáhnout a ve 43. minutě už Jeřábková zvyšovala na 25:23. Pak už se český tým držel ve vedení. Česky zlepšily obranu a vypracovaly si dokonce čtyřbrankové vedení a Švýcarkám na začátku poslední čtvrtiny zápasu jakoby docházely síly.

Na hřišti se dále představovaly mladé posily. Už v první půli do hry zasáhla brankářka Novotná, ve druhé půli ji vystřídala Řezáčová, střelecky se dařilo Poláškové, svou šanci dostaly i Smetková a Stříšková, která si zapsala třeba čtyřiatřicátou českou branku a pět minut před koncem to tak bylo o šest gólů 34:28. To Švýcarky zlomilo, neměly sílu už výrazněji vzdorovat a koncovku zápasu zdramatizovat a utkání tak skončilo českým vítězstvím 35:30.

O štít města Chebu: Česká republiky – Švýcarsko 35:30 (15:18)

Sestava a branky České republiky: Řezáčová, Kudláčková, Novotná – Smetková 2, Ryšánková 4, Konečná 3, Mika 2, Polášková 6, Kordovská 4, Andrýsková 1, Mikulášková, Desortová, Šustková 2, Stříšková 2, Franková J. 1, Dvořáková 1, Franková A. 1, Jeřábková 6, Malá.
Nejvíce branek Švýcarska: Kündig 12, Gautschi 6, Cavallari 5.
Rozhodčí: Fukala, Mohyla. Sedmimetrové hody: 4/3 – 7/7. Vyloučení: 4:4. Diváci: 850.

Helena Ryšánková, spojka české reprezentace: „Jsem ráda, že jsem tady. Možná bylo až nad moje očekávání, jak dobře jsem se ctila a jsem ráda, že jsme vyhrály. Řekly jsme si, že se musíme v těchto zápasech hlavně na obranu, což nám hlavně v prvním poločase moc nešlo. Myslím, že je to i tím, že je v týmu hodně nových hráček a nejsem na sebe tolik zvyklé. Ve druhém poločase jsme ale zlepšily agresivitu a myslím, že už to bylo lepší. I další zápasy ale budou boj. Musíme se opět soustředit na obranu. S Polskem to bude úplně jiný zápas, mají více střelkyň z dálky, Švýcarky hrály spíše jedna na jednu.“

Jan Bašný, trenér české reprezentace: „Druhý poločas byl podle našich představ. Podařilo se nám zapojit do hry všechny hráčky, především ty mladé, které budou od zítřka hrát turnaj juniorek. První poločas nebyl dobrý a to především proto, že naše obranná hra nebyla dobrá. Dostali jsme osmnáct gólů a to prostě nejde. Hlavně i proto, že jsme se chtěli soustředit na naši obrannou hru. S tím určitě nejsem spokojen. Ve druhé půli se to zlepšilo. V klidu se na to podíváme, rozebereme si chyby v obraně a doufám, že zítra bude náš výkon lepší ne třicet, ale šedesát minut.“

Program kempu v Chebu 17. – 23. listopadu 2019:

17. listopadu – sraz v Chebu
21. listopadu v 17 hodin Česká republika – Švýcarsko
22. listopadu v 19 hodin Česká republika – Polsko
23. listopadu v 15 hodin Česká republika - Rakousko

Nominace pro přípravný kemp 17. – 23. listopadu 2019:

Brankářky: Sabrina NOVOTNÁ (HK Slovan Duslo Šaľa, SVK), Karin ŘEZÁČOVÁ (DHC Slavia Praha), Petra KUDLÁČKOVÁ (Kristianstad Handball Klub, SWE), Hana MUČKOVÁ (DHC Sokol Poruba)

Pivoti: Petra ADÁMKOVÁ (TPSG Frisch Auf Göppingen, GER), Linda JUNGOVÁ (DHK Baník Most), Michaela KONEČNÁ (Sokol Poruba)

Levá křídla:  Veronika DVOŘÁKOVÁ (DHK Baník Most)
Kristýna MIKA (Truchtersheim HB, FRA), Adéla STŘÍŠKOVÁ (DHK Baník Most)

Levé spojky: Veronika ANDRÝSKOVÁ (DHC Sokol Poruba), Eliška DESORTOVÁ (Sokol Poruba), Markéta JEŘÁBKOVÁ (ÉRD HC, HUN), Hana KVÁŠOVÁ (Jiskra Havlíčkův Brod), Kamila KORDOVSKÁ (HSG Blomberg-Lippe, GER),  Tereza POKORNÁ (DHC Slavia Praha)

Střední spojky: Veronika MIKULÁŠKOVÁ (DHK Baník Most), Julie FRANKOVÁ (DHC Slavia Praha), Veronika MALÁ (Issy Paris Hand, FRA), Jana ŠUSTKOVÁ (DHK Baník Most)

Pravé spojky: Markéta HURYCHOVÁ (MKS Zaglebie Lubin S.A., POL), Silvie POLÁŠKOVÁ (Sokol Poruba), Helena RYŠÁNKOVÁ (HCM Baia Mare, ROU), Valerie SMETKOVÁ (Sokol Poruba)

Pravá křídla: Anna FRANKOVÁ (HSG Bad Wildungen Vipers, GER), Dominika ZACHOVÁ (DHK Baník Most)

Náhradnice: Sára KOVÁŘOVÁ (DHK Baník Most), Lucie SATRAPOVÁ (Issy Paris Hand, FRA), Tereza FRYČÁKOVÁ (DHK Zora Olomouc), Vendula FRYČÁKOVÁ (DHK Zora Olomouc), Šárka MARČÍKOVÁ (SG H2Ku Herrenberg, GER), Magdalena SVOBODOVÁ (DHC Slavia Praha), Vendula HUBOVÁ (HC Zlín)