2020 Women´s EHF EURO
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
16.12.2019 otevřeno: 1787 x

Nejmladší reprezentantky sehraji Turnaj olympijských nadějí

Vedle práce „úřadujícího“ dorosteneckého reprezentačního týmu se formuje rovněž jejich nástupnický tým. Nejmladší reprezentační výběr čeká hned na úvod společné práce pořádně ostrý test – Turnaj olympijských nadějí.

 

Nejmladší české reprezentantky se na své „reprezentační“ akci sejdou vůbec poprvé. „Jedná se o první společný sraz hráček ročníku 2004. Sejdeme se ve středu v Ostravě a ihned se přesuneme do polského sportovního centra Szczyrk, kde najdeme vynikající zázemí pro přípravu a kde se pak od pátku bude konat i vlastní Turnaj olympijských nadějí,“ vysvětluje trenérka nového výběru Martina Papežová, která uznává, že pro hráčky to nebude snadná úvodní zkušenost: „Bude to pro ně velmi ostrý start do mezinárodní házené, všechny odehrají svá první reprezentační utkání a před turnajem stihneme tři tréninky, které se budeme snažit maximálně využít ke stanovení základní koncepce hry v útoku, v obraně a v přechodu do rychlého útoku. Uvidíme, zda se nám to povede převést i do utkání.“

Na Turnaji olympijských nadějí v Polsku se Češky poměří, stejně jako dorostenecký výběr chlapců v průběhu uplynulého víkendu, s týmy Maďarska, Polska a Slovenska. A v této konkurenci to nebude snadná prověrka. „Nějak se začít musí a tyto zápasy nás dokonale prověří. Kdo a jak zvládne přechod na mezinárodní házenou, která je rychlejší a silovější než české ligové soutěže? Poznáme i psychickou odolnost hráček, protože v těchto zápasech je tlak na hráčky větší, každá chyba, neproměněná šance a nedůslednost v obranné činnosti je vidět více než v české soutěži,“ zmínila přínosy nové zkušenosti Papežová.

I s ohledem na to, že pro nový tým budou souboje prvním společným měřením, nejsou výsledky pro vedení družstva primárním cílem. „Nejdůležitější bude poznat hráčky a jejich potenciál. Vytvořit základní kostru družstva, s kterou budeme dlouhodobě pracovat a postupně doplňovat. Pořád je třeba mít na paměti, že úkolem dorosteneckých a juniorských reprezentací je vybrat a pracovat s perspektivními hráčkami, které mají šanci se prosadit na nejvyšší úroveň v ženské kategorii,“ zdůraznila trenérka a dodala: „Důležité bude zvládnout nervozitu z prvního reprezentačního startu, vytvořit z hráček, které se dosud potkávaly pouze jako soupeřky, dobře fungující skupinu. A připravit hráčky na to, že jejich role a postavení v reprezentačním družstvu bude odlišné než ve vlastním oddíle.“

Výběr hráček pro formující se tým probíhal dlouhodobě a tým se stále průběžně formuje. „Dá se říct, že výběr hráček je teprve na začátku. V lednu se konal kemp házenkářských nadějí ročníku 2004. Vybrané hráčky pak absolvovaly v listopadu Minisrazy talentovaných hráček (MITAH), jeden se konal ve Břvích pro českou část a druhý v Olomouci pro moravskou část výběru. Z těchto MITAHu jsme pak vybrali 21 hráček, tedy šestnáct hráček a pět náhradnic pro turnaj Olympijských nadějí v Polsku,“ přiblížila postup výběru hráček Papežová.

Hned v lednu pak bude výběr hráček v práci pokračovat, uskuteční se kemp házenkářských nadějí 2005. „Tam uvidíme společně trénovat a hrát 60 nejtalentovanějších hráček tohoto ročníku. V březnu se pak uskuteční další dva MITAHy, kde budeme pokračovat v přípravě vybraných 2004, které doplníme o vybrané 2005. Souběžně s těmito akcemi intenzivně sledujeme utkání dorosteneckých soutěží a žákovské ligy, abychom měli představu o tom, jak talentované hráčky hrají ve svých oddílech, jak reagují na vývoj utkání, jak zvládají kritické okamžiky, která utkání přináší,“ popsala trenérka Papežová. 

Právě v průběhu jara se bude formovat širší reprezentační kádr. „Během května bychom chtěli vytvořit širší kádr reprezentačního družstva dorostenek, který hned v červnu zahájí intenzivní přípravu a na konci června se zúčastní Mistrovství Evropy ve Švédsku,“ doplnila Papežová, ale hned vysvětlila, že výběr rozhodně není uzavřen: „Rozhodně nelze říct, že hráčky vybrané na turnaj do Polska mají zajištěnou nominaci do širšího kádru, a naopak hráčky, které se turnaje v Polsku nezúčastní, nedostanou další šanci.“

Právě hráčky ročníku 2004 již delší dobu pracují v novém systému práce s házenkářskou mládeží. „Na obou minisrazech jsme se s trenéry shodli, že v porovnání s přechozími ročníky jsou tyto hráčky dál,“ uvedla Papežová a hned dovysvětlila: „Minisrazy mají již několik let jednotný systém tréninků a cvičení, a proto se dá velmi dobře porovnávat. Hráčky ročníků 2000/2001 jsme museli některé činnosti - především v útočném náběhu a útočném postavení - učit od základu, u hráček ročníků 2002/2003 již byl vidět pokrok, nicméně ještě byl vidět patrný rozdíl připravenosti některých hráček z různých krajů, a u tohoto ročníku všechny hráčky měly zvládnuté základy a mohli jsme se ve cvičeních více věnovat dalším detailům a rozhodovacímu procesu.“

 

Program turnaje v Polsku:

Pátek 20. prosince 2019

16.00 Maďarsko - Česká rpeublika

18.00 Polsko - Slovensko

Sobota 21. prosince 2019

16.00 Maďarsko - Slovensko

18.00 Polsko - Česká republika

Neděle 22. prosince 2019

12.00 Česká republika - Slovensko

14.00 Polsko - Maďarsko

 

Nominace pro Turnaj olympijských nadějí v Polsku:

Stojarová Kristýna (HC Zlín), Jurinová Tereza (DHK Baník Most), Doležalová Barbora (DHC Slavia Praha), Kubalková Anna (DHK Zora Olomouc), Kapusniaková Šárka (Sokol L. Kynžvart), Vašíčková Barbora (Sokol Hrabůvka), Jestříbková Anna (DHC Slavia Praha), Zemanová Adéla (Sokol Vršovice), Schüllerová Valentina (Spartak Ústí n. L.), Koubová Alexandra (DHC Slavia Praha), Plojharová Barbora (HBC Strakonice), Karlíková Tereza (TJ Jiskra Otrokovice), Kräuterová Tereza (DHK Zora Olomouc), Rajová Karolína (Sokol Poruba), Rajová Kristýna (Sokol Poruba), Horáková Simona (TJ Jiskra Otrokovice).
Náhradnice: Wiaczková Anna (Sokol Poruba), Hlinková Lucie (Sokol Poruba), Dietzscholdová Alexandra (DHC Slavia Praha), Skácelová Marcela (Slavoj Tachov), Slámová Karolína (Sokol Velké Meziříčí).