12.1.2020 otevřeno: 1059 x

Fantazie! Historie se opakuje! Češi v čele s Galiou na EURU opět přetlačili Makedonce

Legenda dnes zavřela bránu, obrana fungovala na sto procent a čeští kanonýři se našli. Ani jedenáct branek Lazarova tentokrát na české lvy nestačilo.

Češi se vrátili do turnaje v nervydrásajícím zápasu. První dvě branky zápasu padly ze sedmičky, na obě strany, každá z ruky národního kapitána – Lazarova a Zdráhaly. Následně se ale skóre tahalo o branku na každou stranu, šťastnější ale byli zpravidla Češi. Skórovali Kašpárek, Hrstka a Číp, odpovídal jim hlavně Manaskov s Lazarovem. Hned v úvodu se ale rozchytal Galia a držel český výběr důležitými zákroky.

Na začátku druhé desetiminutovky se začalo více dařit Makedoncům. Češi se v útoku hledali a Makedonci to využili k dalšímu protiútoku a k převzetí vedení (5:6). Navíc je podržel Ristovski, Lazarov přidal další dól a Makedonci vedli v 17. minutě vedli poprvé o dvě branky 7:5.

Znovu do jednobrankového kontaktu vrátil Čechy Babák (6:7), v následném oslabení pak svůj tým stále držel Galia. Skóre se dál tahalo. Ristovski v brance Makedonie své spoluhráče také podpořil, když vychytal například sedmičku z ruky Zdráhaly. Galia ale také přispěchal s dalšími zákroky a Makedonci brali sedm minut před přestávkou time out. V poslední pětiminutovce zajistil Lazarova s Kuzmanovskim svému družstvu dvoubrankový náskok a ten si Makedonci nesli i do šaten.

Skóre druhého poločasu otevřel Zeman, Lazarov, vyloučený na konci první půle, už byl ale zase na hřišti a z následné sedmičky držel Makedonce ve dvojbrankovém odstupu. Střelecky řídil makedonské tažení. Rychle reagovat ale dokázal Kašpárek a Babák se ve 34. minutě postaral o vyrovnání na 12:12. Galia přidal další zákrok a Kašpárek poslal Čechy do vedení 13:12.

Galia čaroval dál a Horák zařídil Čechům ve 35. minutě dvoubrankové vedení 14:12. Makedonci brali oddechový čas. I potom ale padal míč do makedonské branky a znovu z ruky Kašpárka 15:12. Makedonci skórovali z ruky Lazarova až po pěti minutách ve 38. minutě, rychle ale Lazarov přidal i další trefu a Makedonci se znovu nebezpečně přiblížili. Češi brali oddechový čas. Makedonci měli možnost vyrovnat, proti byl ale Galia, Kašpárek zvyšoval na 16:14 a za chvilku už na 17:14. Až ve 44. minutě do vývoje skóre opět promluvil Manaskov, Kašpárek měl ale rychlou odpověď (18:15). Makedonci dotírali, trefy ale přidali Horák se Zdráhalou a Babákem a Češi si drželi tříbrankový náskok.

Poslední desetiminutovku načal Zdráhala tím, že poslal Čechy do čtyřbrankového vedení. Pak se to ale zlomilo a české fanoušky čekal infarktový závěr. Nejprve byl český tým potrestán za faul Vanča vyloučením a sedmičkou. K té se opět postavil Lazarov a opět byl úspěšný, krátce nato Manaskov dotahoval na 20:22, křídelník Georgievski pak Makedonce přiblížil na gól, vzápětí vyrovnal Manaskov a český náskok byl ten tam.

Síť za Ristovskym znovu rozhýbal Hrstka úspěšnou sedmičkou, spolu s Babákem drželi Čechy v těsném vedení a dvoubrankový náskok vrátil svému týmu kapitán Zdráhala. Byly to nervy jak se patří, hala bouřil, čeští fanoušci měli nad těmi makedonskými navrch a hnali své favority za vytouženým úspěchem. Lazarov sice na konci předposlední minuty nebezpečně snížil na 25:26, českou výhru ale rozhodující trefou pojistil Vančo a Češi mohli začít slavit.

Znovu porazili v dramatickém duelu Makedonce a vybojovali tak existenčně důležité body v základní skupině B.

Česká republika – Severní Makedonie 27:25 (9:11)

Sestava a branky České republiky: Galia, Mrkva – Bečvář 3, Jurka, Horák 2, Kašpárek 7, Babák 5, Číp 3, Vančo 1, Zdráhala 5, Klíma, Solák, Mubenzem, zeman 1, Mojžíš.

Nejvíce branek Severní Makedonie: Lazarov 11, Manaskov 5, Georgievski 4.

Rozhodčí: Kurtagič, Wetterwik (SWE). Sedmimetrové hody: 4/3 – 4/4. Vyloučení: 6:3. Diváci: 6 642.

Daniel Kubeš, trenér české reprezentace: „Naši hráči si sáhli na své limity a jsme šťastní, že jsme dnes dokázali vyhrát. Byl to pro nás mečbol, byli jsme pod velkým tlakem a hráči do toho dali všechno. Je to fantastické!“

Martin Galia, brankář českého týmu a nejlepší hráč zápasu: „Obrana fungovala na sto procent. Myslím si, že jsme si sáhli na dno a díky tomuto vítězství jsme se vrátili zpátky do turnaje. Za to jsme rádi a moc děkuji fanouškům na české i makedonské straně, vytvořili úžasnou atmosféru!“