16.1.2020 otevřeno: 742 x

Mrkva trápil Španěly, ve druhé půli ale Češi na šampiony nestačili

V první půli čeští házenkáři dlouho drželi s úřadujícími evropským šampiony krok. Český výběr držel brankář Mrkva a Španělé byli pod tlakem. V závěru první půlky však přebrali vedení a v té druhé na hřišti bezpečně dominovali. Bojovný a kvalitní výkon Čechům stačil nakonec na šestibrankovou prohru.

Španělé jakoby si od úvodních minut mysleli, že to budou mít velmi jednoduché. Skóre otevřel Kašpárek a po nevydařené nahazovačce Španělů jednobrankové vedení udržoval Bečvář. Španělé se do vedení dostali poprvé v úvodu 6. minuty z ruky Guardioly a to odstartovalo jejich tažení. Canellas zvýšil na 4:2, ale dohrávka na Čípa na opačné straně znamenala opět korekci. Navíc dva zákroky za sebou vytáhl Mrkva, když však mohli Češi opět srovnat krok, přišlo vyloučení pro Zemana a početní výhodu Španělé zužitkovávali, Hrstka s Mrkvou ale drželi český výběr v kontaktu a ve 12. minutě to bylo 6:4.

Mrkva se rozchytal, brankami přispěli Kašpárek s Horákem a ve 14 minutě se český výběr dotáhl na rozdíl gólu. Pak Mrkva vytáhl dva skvělé zákroky proti Sole Salovi – při sedmičce i následné dorážce – a na sklonku 17. minuty vyrovnával Číp na 7:7.

Po výborném úseku si pak Češi vybrali slabou chvilku. Během dvou minut Španělé třemi rychlými góly odskočili do tříbrankového vedení 10:7 a až Zdráhala pak opět přidal další střelu do španělské sítě. Mrkva pak házel na prázdnou španělskou branku, trefil však pouze tyč a Španělé i v oslabení udržovali tříbrankové vedení.

Deset minut před přestávkou vedli Španělé o čtyři góly 12:8. Vyžádali si time-out, ten ale v prvních chvíli více pomohl českému týmu. Když po dalším výborném zákroku Mrkvy proti španělskému brejku Babák korigoval na 9:12. Mrkva byl ale ve skvělé formě! Po přísném vyloučení Šlachty vytáhl další skvělý zákrok proti Gomezovi a na druhé straně parádní nadhazovačku předvedli čeští křídelníci, rozhodčí však trefu neuznali. Španělé zvýšili vedení na čtyři góly a do kabiny šli po poslední trefě Alexe Dujshebaeva s pětibrankovým náskokem.

Ten si pak Španělsko udržovalo i ve druhé půli. Po pěti minutách hry pak Dujshebaev zvyšoval rozdíl už na sedm tref, devatenáctou střelu v Mrkvově síti museli rozhodčí ověřit na videu. Vančo se Zdráhalou pak snížili španělské vedení na pět branek, Španělé už ale hráli ve větším klidu a blíž k tělu si český výběr pustit nechtěli (20:15).

Češi se ale drželi zuby nehty. Zdráhala ze sedmičky český výběr přiblížil na 17:20, Španělé pět minut neskórovali, znovu se střeleckého zápisu promluvil Fernandez Perez. S tím ale rozhodčí poslali Čechy do dvojnásobného oslabení a po chybě v českém útoku Španělé dvakrát skórovali do prázdné branky. Jejich náskok byl rázem šestibrankový a Češi brali třetí oddechový čas.

DO konce zbývalo dvanáct minuty a Češi hráli opět ve čtyřech. Španělé vysunuli obranu téměř na polovinu hřiště, Vargas ale vystřihl další podařený zákrok ve španělské brance a následkem byla další trefa v prázdné české brance a pak znovu, když Dujshebaev vystihl českou přihrávku a z brejku do prázdné také zakončil.

Nadějný výsledek byl ten tam, osm minut před koncem Češi prohrávali 19:29. Bečvář přispěl dvěma góly za Vargasova záda, skóroval Zdráhala a další zákrok přidal Mrkva, ale náskok Španělů byl pořád bezpečný (22:30).

Poslední minuty dohrávali Španělé v oslabení. Ke korekci to využil Zdráhala, spolu s Mojžíšem ale Česko blíž než na konečný šestibrankový rozdíl nepřiblížili. Španělsko vyhrálo úvodní zápas hlavní fáze 31:25.

Španělsko – Česká republika 31:25 (14:9)

Sestava a branky českého týmu: Mrkva, Galia - Hrstka 1, Bečvář 4, Jurka, Horák 1, Kašpárek 6, Babák 1, Číp 2, Šlachta, Vančo 1, Zdráhala 8, Solák, Mubenzem, Zeman, Mojžíš 1.
Nejvíce branek Španělska: Dujshebaev A. 5, Fernandez Perez 5, Maqueda 3, Sarmiento 3, Sole Sala 3.

Rozhodčí: Brunner, Salah (SUI). Sedmimetrové hody: 3/1 - 3/3. Vyloučení: 4:6.

Jordi Romans Ribera, trenér Španělska: „Gratuluji týmu České republiky. Nehráli jen dobrou házenou, ale také atraktivní. Věděli jsme, že to bude těžký zápas a od první minuty na nás hodně tlačili. Od začátku měli velmi dobré rychlé útoky a pro naši obranu to bylo těžké. Druhá půlka už byla jednoznačnější. Jsem rád za to, jaký výkon podali naši hráči a především náš brankář byl velmi dobrý. Máme před sebou ale ještě dlouhou cestu. České republice přeji hodně štěstí a úspěchů v dalších zápasech šampionátu.“

Daniel Kubeš, trenér české reprezentace: „Děkuji za gratulace a rovněž přeji soupeři jen to nejlepší. Před zápasem jsme se chtěli pokusit o senzaci a doufali jsme, že udržíme zápas otevřený déle. Ve druhé půli za stavu 17:20 jsme měli malou šanci, ale bohužel jsme obdrželi několik vyloučení a několik branek do prázdné branky a to byl rozhodující únik. Španělsko má skvělé hráče, každý jeden z nich skvěle rozumí házené. Pro nezkušený tým, jako je ten náš, je těžké proti nim hrát. Některé situace jsou pro naše hráče úplně nové a pak dělají chyby. Ale důležité je, že se z těchto chyb poučíme a tato zkušenost našim hráčům pomáhá. Náš brankář Mrkva byl dnes úžasný a dlouho nás držel ve hře. Hráli jsme na naší maximální úrovni. Někdy to nestačí, ale musíme se snažit dál a tohle je náš cíl. Španělsku přeji jen to nejlepší a myslím, že je uvidíme ve Stockholmu.“

Tomáš Mrkva, brankář české reprezentace: „Gratuluji Španělsku k vítězství. Byla to z naší strany dobrá hra, dosáhli jsme našeho maxima a viděli jsme, že když hrajeme naši hru, můžeme hrát i se Španělskem. Odehráli jsme dobrý první poločas i úvod druhé půle. Pak za stavu 17:20 jsme dostali několik gólů do prázdné branky a to rozhodlo hru. Ale myslím, že jsme odehráli dobrý zápas a přeji Španělsku vše dobré do dalších zápasů.“