16.1.2020 otevřeno: 518 x

Mrkva po Španělsku: Zápas mi sednul, ale i kluci makali na sto procent

Dlouho držel český tým v kontaktu s favoritem. Chytil sedmičku, dorážku, jeho úspěšnost se vyšplhala na 30 %! Jak hodnotil brankář Tomáš Mrkva úvodní vystoupení českého týmu v hlavní fázi turnaje i svůj vlastní výkon.

Španělé jsou jedním z hlavních favoritů EURA. V čem ukázali největší sílu?

V tom, že jejich technika nebo rozhodovací schopnost je úplně jiná, než třeba u Ukrajinců. Věděli jsme, do čeho jdeme, a myslím si, že jsme neodehráli špatný zápas. Věděli jsme, že se dá i se Španěly hrát, když se dokážeme dostat na hranici našich možností. Na to můžeme být hrdí, byla tam jen jedna špatná pasáž od té 45. minuty, kdy jsme dostali myslím čtyři góly do prázdné branky. To nám zlomilo vaz. Ale myslím si, že jsme celý zápas postavili super obranu, kluci tam makali na sto procent. Já jsem k tomu přidal nějaké zákroky. A za dva dny nás čeká důležitý zápas proti Bělorusku, který chceme určitě vyhrát.

Ve 43. minutě jste se dotáhli na tři branky 17:20. Pak jste dostali rychlé branky do prázdné, klíčová pasáž?

První pasáž, která nám zlomila vaz byla už před koncem prvního poločasu, tam jsme mohli jít na tři góly a dostali jsme ještě z trháku na pět. Pak od té 43. minuty, kdy jsme to oslabení zahráli katastrofálně a odevzdali jsme lehké balony. Dostali jsme rychlé góly do prázdné a z minus 3, to bylo šest, sedm, osm. A tam už jsou Španělé tak zkušení, že si to pohlídali. Ale líbí se mi, že jsme nesložili zbraně, nenechali se přejet o patnáct gólů a ještě jsme to stáhli na šest gólů, což nás ctí a chceme teď za dva dny vyhrát.

Brali jste tyto body jako bonus s tím, že ostatní zápasy budou klíčovější?

Klíčovější… Víme, že v hlavní skupině to už jsou mančafty na světové úrovni. Dnes jsme si ukázali, že pokud se dostaneme na hranici našich možností, tak dokážeme i s úřadujícími mistry Evropy držet krok. Je určitě na čem stavět a z dalších třech zápasů chceme získat tolik bodů, co bude možné.

Po prvním utkání jste byl kritický, teď jste se cítil lépe? Přece jen třináct zákroků...

Cítil jsem se i před zápasem s Rakouskem dobře, ale bohužel to nevyšlo, k tomu už bych se ale nevracel. Dneska to vypadalo trochu jinak než proti Rakousku, za to jsem rád, že jsem mohl přispět svou trochou do mlýna. Doufám, že to tak bude pokračovat.

Šlo proti vám 44 střel. Bylo to hodně fyzicky náročné utkání?

To v každém případě, včera mě ještě přejela nějak viróza. Se silami jsem na tom nebyl na sto procent, ale nakonec jsem se z toho nějak dostal, takže to je v pohodě.

Zápas vám tedy sednul?

Sednul. Kluci makali na sto procent. Samozřejmě byli tam i zákroky z trháku. Ale zase mi práci i ulehčili, takže tam ta spolupráce obrana gólman fungovala, i když jsme dostali 31 gólů, z toho ale bylo šest do prázdné. Takže 25 gólů ze hry, což je v pohodě.

Dali každému zatím přes 30. Je to válec?

Nejsou nadarmo úřadující mistři Evropy. Technicky jsou tak vyspělí, že jsou schopní těch třicet gólů za zápas dávat v pohodě, protože v obraně to mají tak propracované, že dochází k častým ztrátám míče a do se nám dneska vymstilo. Hlavně v pasáži od 43. minuty, kdy jsme dostali asi pět gólů do prázdné. Oni si na to počkají a když můžou, tak tu sekyrku zarazí.

Bylo těžké se po prvním zápase psychicky zvedat?

Hodil jsem to za hlavu. Už mi není dvacet. Tohle si nemůžu brát a rozebírat další týden, tady se hraje každý druhý den zápas. Stane se, přišlo to v blbý okamžik.

Většinou tolik gólů do prázdné nedostáváte…

Většinou ne, ale to je prostě ta španělská obrana, která je specifická tím, že oni napadají prostor a pokud si člověk odklepne, už obsadí všechny volné hráče a člověk se v tom ztratí. Naházeli jsme jim to tam prakticky sami a oni neměli problém potom to potom do té prázdné dát.