20.1.2020 otevřeno: 1673 x

Drama a těsná porážka. Češi sahali proti Chorvatům po remíze

Skoro to byl bod. Cenný bod do konečného zúčtování hlavní fáze turnaje. Chorvaté si ale nakonec urvali oba pro sebe. Ve vyrovnaném duelu, i když po většinu zápasu prohrávali, Češi v poslední minutě drželi remízu 21:21. Stefančič ale v poslední vteřině vystřelil oba body Chorvatům.

Chorvaté hned na začátku vysunuli proti české rozehrávce obranu na středu, přesto první gól padl do jejich sítě a to z ruky Kašpárka. Chorvaté od začátku ukazovali, že jejich cílem je evropská medaile, nejlépe zlatá, a přestože už měli před utkáním postup do semifinále jistý, nic Čechům neusnadňovali. Český tým sice vedl 1:0 a 2:1, Chorvaté ale vždy odpověděli a po technické chybě v českém útoku se pak v 5. minutě poprvé ujali vedení 3:2, v 9. minutě hry Mandič zvyšoval vedení na dvě branky 5:3. V kontaktu svůj tým drželi Kašpárek se Zdráhalou, který v úvodní desetiminutovce proměnil dva sedmimetrové hody.

V 11. minutě Kašpárek zařídil českému týmu vyrovnání na 5:5. I Češi vytáhli proti Chorvatům obranu a měli šanci vzít si zpět minimální vedení, přišli o ni ale technickou chybou. Český výběr několika zákroky podržel Mrkva, nedařilo se ani Chorvatům, a tak nakonec v 15. minutě skutečně Jurka poslal český výběr opět do vedení 6:5, náskok pak pomáhal udržovat i Horák a po pěkné dohrávce do křídla i Vančo (8:7).

Znovu na chorvatskou stranu se štěstí a vedení překlonilo ve 20. minutě, kdy Chorvaté nejprve vyrovnali a pak po nepřesné české nahrávce Šarac skóroval na 9:8 pro chorvatský výběr a Marič zvyšoval na 10:8.

Český tým si vybral slabou chvíli. Rozchytal se chorvatský brankář Ašanin a český tým si vyžádal oddechový čas. V brance byl ale naštěstí výborný Mrkva, Zdráhala pak přidal další gól, dotáhl tak svůj tým zpět na jednobrankový dostřel 9:10 a poradit se šli zase Chorvaté. Češi dotírali, ale vyrovnat se jim nedařilo. Držel je Mrkva, podobně ale i Chorvaty Ašanin na druhé straně. Závěr poločasu Češi dohrávali v oslabení po vyloučení Zemana a Mamič toho využil k navýšení náskoku na poločasových 11:9.

Začátek druhého poločasu pak Čechům vůbec nevyšel, Mrkva měl ale naštěstí svůj den. A to doslova. Slavil své jednatřicáté narozeniny. Vychytal sedmičku z ruky Hrstiče a náskok Chorvatů tak činil „jen“ tři branky (12:9). Patzel s Kašpárkem sice ostřelovali chorvatskou branku, ztroskotávali ale na Ašaninovi nebo brankové konstrukci. Český zápis druhé půle tak otevřel až ve 37. minutě ze sedmičky Zdráhala, další trefu následně přidal z pozice pivota křídelník Hrstka, jenž vzápětí přidal i gól z rychlého útoku a rázem to bylo 12:13. Kontakt s favoritem pomohl udržovat i benjamínek týmu Patzel, který si zapsal svou premiérovou trefu na velké akci (13:14 a 14:15). Češi mohli znovu vyrovnat, sedmimetrový hod Zdráhaly ale vystihl chorvatský brankář a zaváhání Chorvaté bez zaváhání potrestali (14:16 v 15. minutě utkání). O chvíli později se stejná situace opakovala a Zdráhala už byl úspěšný.

Po faulu Mojžíše hráli Češi v oslabení, přesto to byl ale Číp, kdo skóroval a zařídil tak vyrovnání na 16:16. Pak to byla přestřelka kapitánů – Duvnjak ze sedmičky, Zdráhala z individuální akce a pořád to byla remíza 17:17.

Číp měl na ruce další vedení českého týmu, z brejku ale nastřelil jen břevno, to na druhé straně se Matanovič s Mamičem nemýlili a Češi opět ztráceli 17:19. Přesto závěr hráli výborně. Hrstka se Zdráhalou dotáhli český tým na rozdíl gólu a v 60. minutě Patzel vyrovnal na 21:21. Chorvati ale i přes jistotu postupu chtěli zapsat dva body a v posledních vteřinách je svému týmu nakonec vystřelil Stepančič.

Chorvatsko – Česká republika 22:21 (11:12)

Nejvíce branek Chorvatska: Mamič 5, Marič 3, Stepanič 3, Mandič 3.

Sestava a branky České republiky: Mrkva, Galia – Hrstka 4, Bečvář, Jurka 1, Horák 1, Kašpárek 3, Babák, Číp 1, Vančo 1, Zdráhala 7, Patzel 3, Solák, Mubenzem, Zeman, Mojžíš.

Rozhodčí: Kurtagič, Wetterwik. Sedmimetrové hody: 2/1 – 5/4. Vyloučení: 4:3. Diváci: 6 862.

Lino Cervar, trenér Chorvatska: „Gratuluji českému týmu k jejich výkonu a korektní hře. Česká republika dnes hrála velmi dobře. Jednoduše pro můj tým byl dnešek velmi důležitý pro výhru, to byla hlavní věc. První poločas jsme hráli s větší koncentrací, ve druhé hrála Česká republika lépe než my. Důležité je ale vítězství.“

Jan Filip, trenér českého týmu: „Gratuluji Chorvatsku k vítězství a k postupu do semifinále a přeji jim hodně úspěchů ve Stockholmu. Cítili jsme, že bychom mohli mít šanci a i vzhledem k vyrovnanému vývoji zápasu jsme měli dnes příležitost zápas obrátit na naši stranu, ale v rozhodujících okamžicích jsme toho nevyužili a proto soupeř nakonec zvítězil.“

Vojtěch Patzel, spojka české reprezentace: „Do zápasu jsme šli s tím, že chceme vyhrát. Bylo to náročné utkání, o to více nás mrzí, že i když jsme se na konci dostali na remízu, tak nás přehráli a dostali jsme poslední gól. To je škoda, teď už nám zbývá se jen připravit na poslední zápas s Německem a předvést co nejlepší výkon.“